ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը դեկտեմբերի 9-ին հանդիպել է Հայաստանում Ալժիրի Ժողովրդական Ժողովրդավարական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սմաիլ Բենամարային:
Ողջունելով հյուրին խորհրդարանում` Էդուարդ Աղաջանյանը շնորհավորել է նրան դեսպան նշանակվելու կապակցությամբ:
«Այս տարին մեր հարաբերությունների պատմության մեջ հոբելյանական է. դեկտեմբերին լրանում է Հայաստանի եւ Ալժիրի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Սակայն, ցավոք, այս տարիներին լիարժեքորեն չի օգտագործվել գործակցության այն ամբողջ ներուժը, որն օգտակար կլիներ երկու երկրների համար»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահը` հավելելով, որ այս ուղղությամբ ահռելի աշխատանք կա կատարելու:
Էդուարդ Աղաջանյանը նշել է, որ խորհրդարանական դիվանագիտության լավագույն գործիքներից է բարեկամական խմբերի գործունեությունը եւ որպես առաջին քայլ` առաջարկել է քննարկել երկկողմ խորհրդարանական բարեկամական խմբեր ձեւավորելու հարցը:
Սմաիլ Բենամարան շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար: Նա եւս կողմ է արտահայտվել միջխորհրդարանական կապերը զարգացնելուն, ինչպես նաեւ մշակութային, կրթական, գիտական շփումներն ակտիվացնելուն:
Էդուարդ Աղաջանյանը դեսպանին ներկայացրել է տարածաշրջանում առկա անվտանգային փխրուն իրավիճակը` կարեւորելով կայուն խաղաղության հաստատումը:
Քննարկվել են մի շարք ոլորտներում համագործակցության հնարավորություններին վերաբերող հարցեր: Մասնավորապես, ընդգծվել է տնտեսական ոլորտում համագործակցության խթանման հարցը:

On December 9, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Eduard Aghajanyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Democratic Republic of Algeria to Armenia Smail Benamara.
Welcoming the guest in parliament, Eduard Aghajanyan c ongratulat ed him on the occasion of being appointed Ambassador .
“This year is a jubilee year in the history of our relations: in December the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Algeria turn s. However, unfortunately, during these years, the whole potential of cooperation that would be useful for the two countries was not fully used,” the Committee Chair said, adding that there is huge work to be done in this direction.
Eduard Aghajanyan noted that the activities of the Friendship Groups is one of the best tools of the parliamentary diplomacy, and as a first step, proposed to discuss the issue of forming bilateral Parliamentary Friendship Groups.
Smail Benamara thanked Eduard Aghajanyan for warm reception. He also was for the development of the inter-parliamentary relations, as well as activating the cultural, educational and scientific contacts.
Eduard Aghajanyan presented to the Ambassador the existing security fragile situation in the region, highlighting the establishment of the stable peace.
Issues regarding the possibilities of cooperation in a number of spheres. In particular, the issue of boosting the cooperation in the economic spheres was stressed.