ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը դեկտեմբերի 9-ին հանդիպել է Հայաստանում Ալժիրի Ժողովրդական Ժողովրդավարական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սմաիլ Բենամարային:
Ողջունելով հյուրին խորհրդարանում` Էդուարդ Աղաջանյանը շնորհավորել է նրան դեսպան նշանակվելու կապակցությամբ:
«Այս տարին մեր հարաբերությունների պատմության մեջ հոբելյանական է. դեկտեմբերին լրանում է Հայաստանի եւ Ալժիրի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Սակայն, ցավոք, այս տարիներին լիարժեքորեն չի օգտագործվել գործակցության այն ամբողջ ներուժը, որն օգտակար կլիներ երկու երկրների համար»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահը` հավելելով, որ այս ուղղությամբ ահռելի աշխատանք կա կատարելու:
Էդուարդ Աղաջանյանը նշել է, որ խորհրդարանական դիվանագիտության լավագույն գործիքներից է բարեկամական խմբերի գործունեությունը եւ որպես առաջին քայլ` առաջարկել է քննարկել երկկողմ խորհրդարանական բարեկամական խմբեր ձեւավորելու հարցը:
Սմաիլ Բենամարան շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար: Նա եւս կողմ է արտահայտվել միջխորհրդարանական կապերը զարգացնելուն, ինչպես նաեւ մշակութային, կրթական, գիտական շփումներն ակտիվացնելուն:
Էդուարդ Աղաջանյանը դեսպանին ներկայացրել է տարածաշրջանում առկա անվտանգային փխրուն իրավիճակը` կարեւորելով կայուն խաղաղության հաստատումը:
Քննարկվել են մի շարք ոլորտներում համագործակցության հնարավորություններին վերաբերող հարցեր: Մասնավորապես, ընդգծվել է տնտեսական ոլորտում համագործակցության խթանման հարցը:

9 декабря председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян встретился с новоназначенным Чрезвычайным и Полномочным послом Алжирской Народной Демократической Республики в Армении Смаилом Бенамарой.
Приветствуя гостя в парламенте, председатель комиссии поздравил его с назначением.
"Этот год юбилейный в истории наших отношений – в декабре исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Арменией и Алжиром. Однако, к сожалению, весь потенциал сотрудничества, который был бы полезен для обеих стран, за эти годы не был использован в полной мере", - заметил Э.Агаджанян, добавив, что в этом направлении предстоит колоссальная работа.
Руководитель внешнеполитической комиссии отметил, что одним из лучших инструментов парламентской дипломатии является деятельность групп дружбы, и в качестве первого шага предложил обсудить вопрос формирования двусторонних парламентских групп дружбы.
Смаил Бенамара поблагодарил за теплый прием. Он также высказался за развитие межпарламентских связей, активизацию культурных, образовательных и научных контактов.
Э.Агаджанян представил послу хрупкую ситуацию с безопасностью в регионе, подчеркнув важность установления стабильного мира.
Обсуждены возможности взаимодействия в ряде сфер. В частности, подчеркнуто развитие сотрудничества в экономической сфере.