ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 9-ին ընդունել է ՀՀ-ում Ալժիրի Ժողովրդական Ժողովրդավարական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սմաիլ Բենամարային: Շնորհավորելով դեսպանի նորամուտը Հայաստան` ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ դեսպանն իր գործունեությամբ կնպաստի հայ-ալժիրյան հարաբերությունների զարգացմանը: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ արաբական ուղղությունը կարեւոր է, եւ արաբական շատ երկրների հետ քաղաքական երկխոսության ու միջազգային հարթակներում համագործակցության բազում հաջողված օրինակներ կան:
Երկուստեք կարեւորվել է միջխորհրդարանական հարաբերությունների ամրապնդումը, ինչը երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցության նոր էջ կբացի` հիմնված գործընկերության եւ մեծ հեռանկարների վրա:
Հանդիպման ավարտին արձանագրվել է, որ դեկտեմբերի 30-ին կլրանա Հայաստանի եւ Ալժիրի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, եւ այն լավ առիթ է` նախանշելու առարկայական օրակարգեր:

9 декабря Председатель НС А.Симонян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Алжирской Народной Демократической Республики в РА Смаила Бенамару. Поздравив с прибытием в Армению, спикер выразил надежду, что своей деятельностью посол посодействует развитию армяно-алжирских отношений. А.Симонян отметил, что во внешней политике Армении весомое значение имеет арабское направление, и есть множество успешных примеров политического диалога и сотрудничества со многими арабскими странами на международных площадках.
Обоюдно подчеркнута важность укрепления межпарламентских связей, что откроет новую страницу сотрудничества между парламентами двух стран, основанного на партнерстве и широких перспективах.
В завершение встречи отмечено, что 30 декабря исполняется тридцатилетие установления дипломатических отношений между Арменией и Алжиром, и это хороший повод конкретизировать повестки дня.