Ողջունում եւ կարեւորում եմ Ձեր այցը Հայաստան՝ մեզ համար նման դժվարին ժամանակաշրջանում: Այն, ինչ տեղի է ունեցել վերջին երկու տարիների ընթացքում ՀՀ-ում եւ տարածաշրջանում, շատ խնդիրներ եւ հետաքրքրություններ է պարունակում: Տարածաշրջանային այս լարված իրավիճակը ոչ միայն Հայաստանի եւ Արցախի, այլեւ միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում պետք է լինի: Տարածաշրջանում հավասարակշռության եւ քաղաքական ուժերի փոփոխություններ են տեղի ունեցել. տեղի է ունեցել ագրեսիա Հայաստանի եւ Արցախի նկատմամբ: Սակայն, ամենավտանգավորն այն է, որ տարածաշրջանային հակամարտության ամբողջ պատմությունը փորձում են նենգափոխել՝ հայ ժողովրդին ներկայացնելով որպես ագրեսոր: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Սլովենիա բարեկամական խմբի ղեկավար Սեյրան Օհանյանը՝ ՀՀ-ում Սլովենիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տոմաժ Մենցինի հետ հանդիպման ընթացքում:
Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ Հայաստան-Սլովենիա բարեկամական խմբի անդամները շնորհավորել են Դին Պրեմիկին՝ Սլովենիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար ընտրվելու կապակցությամբ: Նա համոզմունք է հայտնել, որ խորհրդարանական մակարդակով համագործակցությունն առաջիկայում կշարունակի ամրապնդվել, եւ կներդրվեն բոլոր ջանքերը՝ նպաստելու երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը:
Դեսպան Տոմաժ Մենցինը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, ընդգծել է փոխգործակցության խորացման անհրաժեշտությունը, որին կնպաստի նաեւ խորհրդարաններում ձեւավորված բարեկամական խմբերի սերտ համագործակցությունը:
Դեսպանը տեղեկացրել է, որ այցի շրջանակում նախատեսվում են հանդիպումներ մի շարք գերատեսչությունների ներկայացուցիչների, դեսպանների հետ, ինչպես նաեւ այց Ջերմուկ՝ տեղում ծանոթանալու իրավիճակին:
Սեյրան Օհանյանը հանգամանալից ներկայացրել է ղարաբաղյան հակամարտության պատմությունը, 2020 թ. Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված անվտանգային իրավիճակը: Նա անդրադարձել է նաեւ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական վերջին լայնածավալ ագրեսիային, սահմանային լարվածությանը:
Կարեւորելով հակամարտություններում դիտորդական առաքելությունների դերակատարությունը՝ բարեկամական խմբի ղեկավարը նշել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացը պետք է ընթանա ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությամբ:
Կողմերն անդրադարձել են ՀԱՊԿ դերակատարությանը, Հայաստանում ժողովրդավարական համակարգի հաստատմանը վերաբերող հարցերին:
Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել 2023 թ. հունվարին երկու երկրների խորհրդարանների բարեկամական խմբերի ղեկավարների հետ տեսակապ հաստատելու, ինչպես նաեւ փոխայցեր կազմակերպելու հարցերում:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 8-ին, որին մասնակցել է նաեւ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Սլովենիա բարեկամական խմբի անդամ, ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արեգնազ Մանուկյանը:

I welcome and highlight your visit to Armenia during such difficult period for us. What happened during the period of the last two years in the Republic of Armenia and in the region, contain many problems and interests. This regional tense situation should be in the centre of attention not only of Armenia and Artsakh, but also the international community. Changes of balance and political forces took place in the region: an aggression occurred towards Armenia and Artsakh. However, the most dangerous thing is that they try to falsify the whole history of the regional conflict, presenting the Armenian people as aggressors. The Head of the RA NA Armenia Faction, the Head of the RA NA Armenia-Slovenia Friendship Group Seyran Ohanyan said about this at the meeting with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Slovenia to the Republic of Armenia Tomaz Mencin.
Seyran Ohanyan noted that the members of Armenia-Slovenia Friendship Group congratulated Dean Premik on the occasion of being elected Head of Slovenia-Armenia Friendship Group. He expressed conviction that the cooperation at parliamentary level will continue to strengthen in the near future, and all efforts will be made to promote the deepening of bilateral relations.
Thanking Seyran Ohanyan for the warm reception, the Ambassador Tomaz Mencin underlined the necessity of deepening the cooperation, and the close cooperation of the Friendship Groups formed in parliaments also will promote.
The Ambassador informed that within the framework of the visit meetings are scheduled with the representatives of a number of departments, Ambassadors, as well as the visit to Jermuk to get acquainted with the situation on the spot.
Seyran Ohanyan presented in detail the history of the Karabakh conflict and the security situation created after the 44-day war unleashed by Azerbaijan in 2020. He also touched upon the Azerbaijani last large-scale aggression towards the sovereign territory of Armenia.
Highlighting the role of the Observation missions in the conflicts, the Head of the Friendship Group noted that the Nagorno Karabakh conflict settlement should go on with the OSCE Minsk Group Chairmanship.
The sides referred to the role of the CSTO and the issues on the establishment of the democratic system in Armenia.
Agreements were reached to establish video call with the heads of the Friendship Groups of parliaments of the two countries in January 2023, as well as to organize also mutual visits.
The meeting took place on December 8, where the member of the RA NA Armenia-Slovenia Friendship Group, the deputy of the RA NA Armenia Faction Aregnaz Manukyan also took part.