ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Տաթեւիկ Գասպարյանն ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանից հետաքրքրվել է Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեությամբ եւ մանդատի երկարաձգման հարցով:
ԱԳ նախարարը հայտնել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին միջազգային կառույցների մոնիթորինգային առաքելությամբ:
Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրել է, որ այս պահին ԵՄ դիտորդական առաքելությունը դեռ չի ավարտել իր աշխատանքը: Այն կավարտվի դեկտեմբերի 20-ին: Նախարարը երկու պատճառով ողջունելի է համարել ԵՄ տարբեր երկրների պատրաստակամությունը` շարունակել առաքելությունը:
Արձագանքելով պատգամավորի երկրորդ հարցին` Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեության երկարաձգման հարցը քննարկվում է եվրոպական շրջանակներում:

The deputy of the NA Civil Contract Faction Tatevik Gasparyan was interested from the Foreign Minister Ararat Mirzoyan in the activities of the EU Observation Mission in Armenia and extending the mandate.
The Foreign Minister informed that Armenia is concerned about the monitoring mission of the international structures on Armenia-Azerbaijan border.
Ararat Mirzoyan informed that at this moment the EU Observation Mission had not finished its work yet. It will end on December 20. The Minister considered welcoming the readiness of the EU different countries on two reasons to continue the mission.
Responding to the deputy’s question, Ararat Mirzoyan said that the issue of extending the activities of the EU Observation Mission is discussed in the European circles.