Մշակութային արժեքների պահպանությանը նվիրված ցուցահանդես Ազգային ժողովում
Ապրիլի 18-ին Եվրամիություն-Հայաստան համագործակցության հանձնաժողովի 8-րդ նիստի շրջանակներում  Ազգային ժողովում բացվեց մշակութային արժեքների պահպանությանը նվիրված ցուցահանդես, ուր ներկայացված են հիմնականում առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո Հայաստանից դուրս հայտնված տարածքներում գտնվող հայկական հուշարձանները: Հանձնաժողովի համանախագահ Արմեն Ռուստամյանը կարեւորեց նման ցուցահանդեսի բացումը` պատմական հուշարձանների պահպանության վրա հասարակության ուշադրությունը բեւեռելու առումով: Ցուցահանդեսի բացմանը, որ նախաձեռնել էրհայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հասարակական կազմակերպությունը,մասնակցում էին ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի պատվիրակության ներկայացուցիչներ, ԱԺ պատգամավորներ եւ այլք:
Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հ/կ նախագահ Արմեն Հախնազարյանը, ներկայացնելով հայկական ճարտարապետության գոհարները, նշեց, որ հ/կ-ի նպատակը առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո Հայաստանից դուրս մնացած տարածքներում եղած հայկական ճարտարապետական արժեքների պահպանումն ու արժեւորումն է:
ԱԺ պատգամավոր Հրանուշ Հակոբյանը կարեւորեց ցուցահանդեսի կազմակերպումը` հայկական մշակութային արժեքները եվրոպացի պատգամավորներին ներկայացնելու տեսանկյունից: Տիկին Հակոբյանի կարծիքով` անընդունելի է ճարտարապետական կոթողների ոչնչացումը մեր հարեւանների կողմից` հիշեցնելով, որ եւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, եւ քաղաքակիրթ աշխարհը մշակութային արժեքների պահպանման խնդիր են դրել:

Выставка посвященная охране культурных ценностей в Национальном Собрании
18 апреля в Национальном Собрании в рамках 8-го заседания Комиссии по сотрудничеству Евросоюз-Армения открылась выставка, посвященная охране культурных ценностей, на которой, в основном, были представлены армянские памятники, оказавшиеся за пределами Армении после Первой Мировой войны. Сопредседатель Комиссии Армен Рустамян подчеркнул важность открытия этой выставки в аспекте привлечения внимания общественности к охране исторических памятников. В открытии выставки, которая организована изучающей армянскую архитектуру общественной организацией, принимали участие предствители Комиссии по парламентскому сотрудничеству Евросоюз-Армения, депутаты НС и другие.
Председатель общественной организации, изучающей армянскую архитектуру, Армен Ахназарян, представляя жемчужины армянской архитектуры, отметил, что целью общественной организации является охрана и признание армянских архитектурных ценностей, оставшихся за пределами Армении после Первой Мировой войны.
Депутат НС Грануш Акопян отметила важность организации выставки с точки зрения представления европейским депутатам армянских культурных ценностей. По мнению г-жи Акопян, неприемлемо уничтожение культурных архитектурных памятников нашими соседями, напомнив, что ЮНЕСКО и весь цивилизованный мир поставили перед собой задачу охраны культурных ценностей.