ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը եւ հանձնաժողովի անդամներ Հռիփսիմե Գրիգորյանը, Մարիա Կարապետյանն ու Սարգիս Խանդանյանը նոյեմբերի 24-28-ն աշխատանքային այցով եղել են Վարշավայում՝ Լեհաստանի Հանրապետությունում:
Այցի շրջանակում հայ խորհրդարանականները Վարշավայում հանդիպումներ են ունեցել Լեհաստանի Հանրապետության Սեյմի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, Լեհաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ռադոսլավ Ֆոգելի ու Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակի հետ, ինչպես նաեւ Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների եւ Եվրոպական միության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Բոգդան Կլիխի եւ հանձնաժողովի անդամ Մարեկ Պլուրայի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են Ուկրաինայում ծավալվող իրադարձությունները, մասնավորապես, Լեհաստանի Հանրապետություն ուկրաինացի փախստականների հոսքի ծավալները եւ այս համատեքստում տնտեսական մարտահրավերներն ու դրանք հաղթահարելու հնարավորությունները:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը մանրամասներ է ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիայի եւ դրա հետեւանքների վերաբերյալ:
Կարեւորվել է ԵԱՀԿ ԽՎ երիտասարդ պատվիրակների չորրորդ նիստի անցկացումը Հայաստանում՝ ԵԱՀԿ տարածաշրջանում ընթացիկ անվտանգային սպառնալիքների զսպման գործընթացում երիտասարդ քաղաքական գործիչների եւ խորհրդարանականների դերակատարության տեսանկյունից:
Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանը, հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակին առնչվող հարցեր:
Հայ խորհրդարանականներն ընդգծել են Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների ու այլ պահվող անձանց հայրենադարձության եւ Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային ժառանգության պաշտպանության կարեւորությունը:

The Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Eduard Aghajanyan and the members of the Committee Hripsime Grigoryan, Maria Karapetyan and Sargis Khandanyan were on a working visit in Warsaw, in the Republic of Poland on November 24-28.
In Warsaw within the framework of the visit the parliamentarians had meetings with the Chairperson of the Foreign Affairs Committee of the Sejm of the Republic of Poland, the Head of Poland-Armenia Friendship Group Radoslaw Fogiel and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Poland to Armenia Pawel Cieplak, as well as the Chairman of the Committee on Foreign Relations and European Union Affairs of the Senate of the Republic of Poland Bogdan Klich and the Committee Member Marek Plura.
During the meetings the events going in Ukraine, particularly the volumes of the flow of the Ukrainian refugees to the Republic of Poland, and in this context the economic challenges and the possibilities of overcoming them were discussed.
The Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Eduard Aghajanyan presented details on the Azerbaijani large-scale aggression against the sovereign territory of the Republic of Armenia and its consequences.
The holding of the Fourth Meeting of the OSCE PA Young delegates was highlighted in terms of the role of the young politicians and parliamentarians in the containment process of the current security threats in Armenia, in the OSCE Region.
Issues on the regional security, the situation created on the Armenian-Azerbaijani border were discussed.
The Armenian parliamentarians underlined the importance of the repatriation of Armenian prisoners of war and other held persons being in Azerbaijan and the protection of the Nagorno Karabakh cultural heritage.