ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները Վիլնյուս աշխատանքային այցի ընթացքում հանդիպել են Լիտվայի խորհրդարանի՝ Սեյմի աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի եւ Հաշմանդամություն ունեցող անձնանց իրավունքների կոմիտեի նախագահի ու անդամների հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ոլորտի վերաբերյալ բարենպաստ իրավական միջավայրի ձեւավորման եւ հետօրենսդրական վերահսկողության հարցեր:
Աշխատանքային օրենսդրության բարելավման, արդյունավետ պետական վերահսկողության, պաշտպանված աշխատանքային իրավունքի ապահովման եւ աշխատանքային վեճերի լուծման արտադատական մեխանիզների հետ կապված հարցերը քննարկվել են Աշխատանքի տեսչության, Արհեստակցական միություների կոնֆեդերացիայի, Զբաղվածության եւ սոցիալական ծառայությունների հետ հանդիպումների ժամանակ: Լիտվայի Աշխատանքի տեսչությունը համարվում է լավագույններից այս ոլորտում եւ շուրջ մեկ տարի քննում է նաեւ աշխատատեղում հոգեբանական բռնության դեպքերը:
Հավասար հնարավորությունների օմբուդսմենի գրասենյակում քննարկվել են խտրականության արգելքի եւ իրավահավասարության ապահովման իրավական հիմքերի ստեղծման անհրաժեշտությունն ու գործնական կիրառության խնդիրը:
Աշխատանքային այցի ընթացքում հանձնաժողովի անդամները հանդիպել են Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մանտաս Ադոմենասին եւ Լիտվա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ռայմունդաս Լոպատային:
Հանդիպումների ընթացքում անդրադարձ է եղել հայ-լիտվական հարաբերությունների առկա մակարդակին եւ ավելի խորացնելու անհրաժեշտությանը: Պատվիրակության անունից հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը շնորհակալություն է հայտնել Լիտվայի հասցեական դիրքորոշման եւ Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտող հայտարարության համար, ինչպես նաեւ հույս է հատնել, որ ժողովրդավար Հայաստանի կողմից առաջ մղվող խաղաղության օրակարգը սատարում կգտնի միջազգային հանրության, այդ թվում՝ բալթյան երկրների կողմից:
Աշխատանքային այցին մասնակցել են նաեւ ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը եւ Միասնական սոցիալական ծառայության պետի տեղակալ Թամարա Թորոսյանը:

В ходе рабочего визита в Вильнюс члены Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам встретились с председателем и членами Комиссии по труду и социальным вопросам Сейма Литвы и Комиссии по правам инвалидов. В ходе встречи обсуждены вопросы формирования благоприятной правовой среды и постзаконодательного надзора.
Вопросы совершенствования трудового законодательства, эффективного государственного надзора, защиты трудовых прав и внесудебных механизмов разрешения трудовых споров обсуждались на встречах с Инспекцией труда, Конфедерацией профсоюзов, службами занятости и социальной защиты. Инспекция труда Литвы считается одной из лучших в этой сфере и уже около года занимается расследованием случаев психологического насилия на рабочем месте.
Необходимость создания правовых основ запрета дискриминации и обеспечения равноправия и проблема практического применения обсуждались в аппарате омбудсмена по вопросам равных возможностей.
В ходе рабочего визита члены комиссии встретились с заместителем министра иностранных дел Литвы Мантасом Адоменасом и руководителем группы дружбы Литва-Армения Раймундасом Лопатой.
На встрече затронуты текущий уровень армяно-литовских отношений и необходимость их дальнейшего углубления. Председатель комиссии Э.Тигранян от имени делегации поблагодарила за адресную позицию Литвы и заявление, осуждающее агрессию Азербайджана в отношении Армении, а также выразила надежду, что продвигаемая демократической Арменией мирная повестка найдет поддержку со стороны международного сообщества, включая страны Балтии.
В рабочем визите также приняли участие заместитель министра труда и социальных вопросов Р.Саргсян и заместитель начальника Единой социальной службы Т.Торосян.