ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցել է ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի աշխատանքներին: Ելույթ ունենալով նիստի ընթացքում՝ հայաստանյան պատվիրակության անդամ Մարիա Կարապետյանն ասել է.
Անվտանգության եւ տնտեսության միջեւ կապն այս տարի նոր կարեւորություն է ձեռք բերել ամբողջ աշխարհի եւ այս խորհրդարանական վեհաժողովի համար:
Ես ցանկանում եմ խոսել Հարավային Կովկասի մասին:
Հայաստանը մի երկիր է, որն արդեն երեք տասնամյակ է, ինչ ապրում է Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի կողմից տնտեսական շրջափակման մեջ: Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, որով ավարտվեց 2020 թ. Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմը, հատուկ կետ ունի՝ նվիրված Հարավային Կովկասում բոլոր տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանը: Այդ կետը հույս է ներշնչում, որ Ադրբեջանն իսկապես կշրջի հակամարտության էջը, ինչպես հաճախ պնդում է, եւ կսկսի համագործակցության դարաշրջան Հարավային Կովկասում: Ադրբեջանը մինչ այժմ դանդաղեցրել է բոլոր տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման գործընթացը եւ պահանջում է Հայաստանի տարածքով հատուկ կապ` հատուկ միջանցք, ինչպես իրենք են այն անվանում` առանց Հայաստանի անվտանգային եւ մաքսային վերահսկողության:
Այդ պահանջն արդարացնելու համար Ադրբեջանը վկայակոչում է նույն նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ հիշատակված Լաչինի միջանցքը, այն միջանցքը, որը Հայաստանն օգտագործում է Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ ապրանքներ եւ մարդասիրական օգնություն տեղափոխելու համար: Լաչինի միջանցքը, իրապես, ոչ թե ճանապարհ է, այլ հատուկ մարդասիրական միջանցք: Այն ունի 5 կմ լայնություն եւ ձգվում է մինչեւ Լեռնային Ղարաբաղ եւ ուրիշ ոչ մի տեղ: Այն փակ միջանցք է:
Լաչինի միջանցքն օգտագործվում է բացառապես Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ ապրանքներ եւ մարդասիրական օգնություն տեղափոխելու նպատակով: Լեռնային Ղարաբաղի հայերը շրջապատված են սեփական պաշտպանական ուժերով եւ ռուս խաղաղապահներով: Վերջին երկուսն այնտեղ են միայն այն պատճառով, որ Լեռնային Ղարաբաղում հայերն ադրբեջանական բանակի կողմից գտնվում են շրջափակման մեջ: Հետեւաբար, Լաչինի միջանցքը ոչ թե տնտեսական նախագիծ է, այլ մարդասիրական միջանցք է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի կենսապահովման համար:
Հիմա վերադառնալով Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը` կցանկանայի նշել, որ Հայաստանը պատրաստ է բացել իր բոլոր ճանապարհները, ընդգծում եմ` բոլոր ճանապարհները, եւ ապահովել դրանց օգտագործումն Ադրբեջանի կողմից:
Ադրբեջանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի քաղաքացիները կարող են վախենալ Հայաստանի ճանապարհներով անցնելուց եւ Հայաստանի սահմանային եւ մաքսային ծառայողների հետ շփումից:
Թեեւ մենք դեմ չենք սահմանային ու մաքսային ծառայության տրամադրումն արտապատվիրակելուն, մենք համարում ենք, որ ճիշտ կլինի, եթե ադրբեջանցի ծառայողները վերահսկեն Ադրբեջանի սահմանը, իսկ հայ ծառայողները` Հայաստանի սահմանը: Եվ ամենակարեւորը` բոլոր տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերի ապաշրջափակումը պետք է տեղի ունենա հակամարտությունը դադարեցնելու եւ համագործակցություն սկսելու ոգով եւ ոչ թե մեկուսացման ոգով»:

The RA NA delegation took part in the work of the OSCE PA Autumn Meeting. Giving a speech during the Meeting the member of the Armenian Delegation Maria Karapetyan said:
This year the connection between security and economy has taken a new relevance for the whole world and this Parliamentary Assembly.
I want to speak for the South Caucasus then.
Armenia is a country that lives under an economic blockade by Azerbaijan and Turkey for already three decades. The November 9 announcement that ended the 2020 Nagorno-Karabakh war has a special point dedicated to deblocking all economic and transport links in the South Caucasus. This point gives hope that Azerbaijan would indeed turn the page of conflict as it often claims and start an era of cooperation in the South Caucasus. Azerbaijan has so far halted back the deblocking of all economic and transport links and insists on a special connection through Armenia without security and customs oversight of Armenia: a special corridor as they call it.
To justify this claim Azerbaijan refers to the Lachin corridor stipulated by that same November 9 statement, the corridor that Armenia uses to transport goods and humanitarian aid from Armenia to Nagorno-Karabakh. The Lachin corridor is indeed not a road it is a special humanitarian corridor. It is 5 km wide and it leads only to Nagorno-Karabakh and does not go anywhere else onward. It leads to dead end.
It is solely used to transport goods and humanitarian aid from Armenia to Nagorno-Karabakh. The Armenians in the NK are surrounded by their own defense forces and the Russian peacekeepers. These two are there only because the Armenians in Nagorno-Karabakh are also under a siege by the Azerbaijani army. The Lachin corridor is therefore is not part of an economic project but a humanitarian corridor ensuring that Armenians in Nagorno-Karabakh have access to food.
Now coming back to deblocking of communications in the South Caucasus, Armenia is ready to open all, I underline, all of its roads for Azerbaijan to use.
Azerbaijan has said that it believes that the citizens of Azerbaijan may fear passing through the roads of Armenia and coming into contact with the border and customs officers of Armenia.
While we are ok with outsourcing the border and customs to a third party service provider, we believe that it would be right if Azerbaijani officers control the border of Azerbaijan, and Armenian officers control the border of Armenia. And most importantly, the deblocking of all transport and economic links should happen in the spirit of ending conflict and starting cooperation and not in the spirit of isolation.”