ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցել է ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի աշխատանքներին: Ելույթ ունենալով նիստի ընթացքում՝ հայաստանյան պատվիրակության անդամ Մարիա Կարապետյանն ասել է.
Անվտանգության եւ տնտեսության միջեւ կապն այս տարի նոր կարեւորություն է ձեռք բերել ամբողջ աշխարհի եւ այս խորհրդարանական վեհաժողովի համար:
Ես ցանկանում եմ խոսել Հարավային Կովկասի մասին:
Հայաստանը մի երկիր է, որն արդեն երեք տասնամյակ է, ինչ ապրում է Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի կողմից տնտեսական շրջափակման մեջ: Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, որով ավարտվեց 2020 թ. Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմը, հատուկ կետ ունի՝ նվիրված Հարավային Կովկասում բոլոր տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանը: Այդ կետը հույս է ներշնչում, որ Ադրբեջանն իսկապես կշրջի հակամարտության էջը, ինչպես հաճախ պնդում է, եւ կսկսի համագործակցության դարաշրջան Հարավային Կովկասում: Ադրբեջանը մինչ այժմ դանդաղեցրել է բոլոր տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման գործընթացը եւ պահանջում է Հայաստանի տարածքով հատուկ կապ` հատուկ միջանցք, ինչպես իրենք են այն անվանում` առանց Հայաստանի անվտանգային եւ մաքսային վերահսկողության:
Այդ պահանջն արդարացնելու համար Ադրբեջանը վկայակոչում է նույն նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ հիշատակված Լաչինի միջանցքը, այն միջանցքը, որը Հայաստանն օգտագործում է Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ ապրանքներ եւ մարդասիրական օգնություն տեղափոխելու համար: Լաչինի միջանցքը, իրապես, ոչ թե ճանապարհ է, այլ հատուկ մարդասիրական միջանցք: Այն ունի 5 կմ լայնություն եւ ձգվում է մինչեւ Լեռնային Ղարաբաղ եւ ուրիշ ոչ մի տեղ: Այն փակ միջանցք է:
Լաչինի միջանցքն օգտագործվում է բացառապես Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ ապրանքներ եւ մարդասիրական օգնություն տեղափոխելու նպատակով: Լեռնային Ղարաբաղի հայերը շրջապատված են սեփական պաշտպանական ուժերով եւ ռուս խաղաղապահներով: Վերջին երկուսն այնտեղ են միայն այն պատճառով, որ Լեռնային Ղարաբաղում հայերն ադրբեջանական բանակի կողմից գտնվում են շրջափակման մեջ: Հետեւաբար, Լաչինի միջանցքը ոչ թե տնտեսական նախագիծ է, այլ մարդասիրական միջանցք է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի կենսապահովման համար:
Հիմա վերադառնալով Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը` կցանկանայի նշել, որ Հայաստանը պատրաստ է բացել իր բոլոր ճանապարհները, ընդգծում եմ` բոլոր ճանապարհները, եւ ապահովել դրանց օգտագործումն Ադրբեջանի կողմից:
Ադրբեջանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի քաղաքացիները կարող են վախենալ Հայաստանի ճանապարհներով անցնելուց եւ Հայաստանի սահմանային եւ մաքսային ծառայողների հետ շփումից:
Թեեւ մենք դեմ չենք սահմանային ու մաքսային ծառայության տրամադրումն արտապատվիրակելուն, մենք համարում ենք, որ ճիշտ կլինի, եթե ադրբեջանցի ծառայողները վերահսկեն Ադրբեջանի սահմանը, իսկ հայ ծառայողները` Հայաստանի սահմանը: Եվ ամենակարեւորը` բոլոր տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերի ապաշրջափակումը պետք է տեղի ունենա հակամարտությունը դադարեցնելու եւ համագործակցություն սկսելու ոգով եւ ոչ թե մեկուսացման ոգով»:

Член армянской делегации в ПА ОБСЕ М.Карапетян выступила на   осенней сессии Ассамблеи:
связь между безопасностью и экономикой приобрела в этом году новое значение для всего мира и для этой Парламентской Ассамблеи.
Хотелось бы поговорить о Южном Кавказе.
Армения – страна, которая уже три десятилетия живет в условиях экономической блокады со стороны Азербайджана и Турции. В Заявлении от 9 ноября, которым завершилась Нагорно-Карабахская война 2020 года есть особый пункт – о   разблокировании всех экономических и транспортных связей на Южном Кавказе. Этот пункт вселяет надежду, что Азербайджан действительно перевернет страницу конфликта, как он часто утверждает, и начнет эру сотрудничества на Южном Кавказе. Азербайджан до сих пор тормозит процесс разблокирования всех экономических и транспортных связей и требует особой связи через территорию Армении – особого коридора, как они это называют, без обеспечения безопасности и таможенного контроля РА.
В обоснование этого требования Азербайджан ссылается на упомянутый в том же заявлении от 9 ноября Лачинский коридор, который Армения использует для перевозки товаров и гуманитарной помощи из РА в Нагорный Карабах. Лачинский коридор на самом деле не дорога, а специальный гуманитарный коридор. Его ширина составляет 5 км, и он простирается до Нагорного Карабаха и никуда более. Это закрытый коридор.
Лачинский коридор используется исключительно для перевозки грузов и гуманитарной помощи из Армении в Нагорный Карабах. Армяне Нагорного Карабаха окружены собственными оборонительными силами и российскими миротворцами. Последние два есть только потому, что армяне в Нагорном Карабахе находятся в окружении азербайджанской армии. Поэтому Лачинский коридор – не экономический проект, а гуманитарный коридор для жизнеобеспечения армян Нагорного Карабаха.
Теперь возвращаясь к деблокаде коммуникаций на Южном Кавказе, хочу отметить: Армения готова открыть все свои дороги, подчеркиваю все дороги, и обеспечить их использование Азербайджаном.
Азербайджан заявил, что его граждане могут бояться проезда по дорогам Армении и контактов с пограничниками и таможенниками РА.
Хотя мы не против аутсорсинга оказания пограничных и таможенных услуг, считаем, что было бы правильно, если бы азербайджанские служащие контролировали границу Азербайджана, а армянские – границу Армении. И самое главное: деблокада всех транспортных и экономических связей должна происходить в русле прекращения конфликта и начала сотрудничества, а не изоляции”.