«ՀՀ ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում եւ կից օրենքներում լրացումներ ու փոփոխություններ են առաջարկում պատգամավորներ Արփինե Դավոյանը եւ Ալխաս Ղազարյանը:
Արփինե Դավոյանը տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո որեւէ առաջարկ չի ներկայացվել: Առաջին ընթերցմամբ առաջարկվող կարգավորումները՝   այստեղ:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի խոսքով անհրաժեշտ է հստակեցնել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի լիազորությունները: Ըստ նրա՝ փոփոխությունները ժամանակավոր են. կարգավորումների ուժի մեջ մտնելը հետաձգվում է մինչեւ 2024 թ. հունվար: Պատգամավորի խոսքով այս մեկ տարին թույլ կտա հարցի վերաբերյալ առավել հստակ մոտեցումներ ձեւակերպել. Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը որոշակի կարգեր մշակելու հնարավորություն կունենա:
Նախագծի ընդունումն անհրաժեշտ եւ հրատապ է, Կառավարությունը դիտարկումներ չունի. ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը:
Հարցը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացության է արժանացել ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նոյեմբերի 24-ի արտահերթ նիստում:

Депутаты А.Давоян и А.Казарян предлагают дополнения и изменения в Избирательный кодекс (ИК) РА и смежные законы.
А.Давоян сообщила, что после первого чтения предложений представлено не было.
Председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданяна отметил необходимость уточнения полномочий Комиссии по предотвращению коррупции. По его словам, изменения временные – вступление   в силу положений отложено до января 2024 г. За это время можно сформулировать более четкие подходы к вопросу – Комиссия по предотвращению коррупции получит возможность разработать определенные положения.
Заместитель министра юстиции РА А.Арутюнян отметила необходимость скорейшего принятия проекта, добавив, что замечаний у правительства нет.
24 ноября вопрос обсужден во втором чтении и получил положительное заключение на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.