Օրենսդրական փաթեթի նպատակը միկրոձեռնարկատիրության հարկման համակարգի այնպիսի վերանայումն է, որ այն իրապես ծառայի հարկման այս համակարգի առջեւ սկզբնապես դրված նպատակներին. ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը` առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով  «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Ժամանակավոր անաշխատունակության եւ մայրության նպաստների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին»  օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Նրա տեղեկացմամբ միկրոձեռնարկատիրության հարկման համակարգը սկզբնապես բնութագրվում էր որպես հարկման արտոնյալ համակարգ, որի նպատակն էր բնակչությանը ծառայություններ մատուցող, բնակչության համար աշխատանքներ կատարող եւ ապրանքներ մատակարարող փոքր տնտեսավարող սուբյեկտների համար ստեղծել հարկման արտոնյալ պայմաններ: Համակարգի կիրառության ընթացքում պարզվել է, որ դրանից օգտվում են ոչ միայն բնակչությանը ծառայություններ մատուցող, բնակչության համար աշխատանքներ կատարող եւ ապրանքներ մատակարարող փոքր տնտեսավարող սուբյեկտները, այլ նաեւ այն տնտեսավարող սուբյեկտները, որոնք եկամուտներ են ստանում այլ տնտեսավարող սուբյեկտներից: Ուստի առաջարկվում է սահմանել, որ  շահութահարկ վճարողի հարկման բազան որոշելիս համախառն եկամտից չեն նվազեցվում Հարկային օրենսգրքով սահմանված կարգով միկրոձեռնարկատիրության սուբյեկտ համարվող հարկ վճարողներից ձեռք բերված ապրանքների, ստացված ծառայությունների, ընդունված աշխատանքների գծով կատարվող ծախսերը, ինչպես նաեւ շենքերը, շինությունները, բնակելի կամ այլ տարածքները, հողամասերն անհատույց օգտագործման վերցնելու գործարքների գծով ծախսերը: Միկրոձեռնարկատիրության սուբյեկտ չեն կարող համարվել նաեւ վարձակալական վճարի, տոկոսի (բացառությամբ սպասարկող բանկում առկա ընթացիկ հաշվի դրական մնացորդի նկատմամբ հաշվեգրվող տոկոսի) եւ (կամ) ռոյալթիի ստացում նախատեսող` գործող պայմանագրի` վարձակալական վճար, տոկոս եւ (կամ) ռոյալթի ստացող կողմ հանդիսացող կազմակերպությունները եւ անհատ ձեռնարկատերերը: Միկրոձեռնարկատիրության սուբյեկտները չեն ազատվում անհատ ձեռնարկատեր եւ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձանց վճարվող (հաշվարկվող) հարկվող եկամուտներից օրենսգրքով սահմանված կարգով եկամտային հարկ հաշվարկելու եւ վճարելու պարտավորությունից:
«Այս առաջարկների նպատակը հարկերից խուսափելու սահմանափակումն է»,- ընդգծել է փոխնախարարը:
Նախագծի վերաբերյալ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Ծովինար Վարդանյանը: Նրա գնահատմամբ փաթեթի ընդունումը բիզնեսի համար ավելի առողջ ու մրցակցային դաշտ կապահովի: Պատգամավորի խոսքով որոշ անբարեխիղճ տնտեսվարողներ օգտվել են միկրոձեռնարկատիրության հարկային արտոնյալ համակարգից եւ ավելի նվազ ցույց տալով իրենց եկամուտները` խուսափել հարկերը վճարելուց:
Փաթեթի ընդունումը միկրոբիզնեսի համար կարեւորել են ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Գեւորգ Պապոյանը եւ Բաբկեն Թունյանը:
Բաբկեն Թունյանն արձագանքել է ընդդիմադիր գործընկերներին` նշելով, որ օրենսդրական նախաձեռնությունը չի քննարկվում հրատապ կարգով, քանի որ այն շրջանառության մեջ է դրվել հոկտեմբերի 11-ից: «Պատգամավորների կողմից առաջարկներ ներկայացնելու ժամկետը լրացել էր, որեւէ առաջարկ չի ներկայացվել, եւ հանձնաժողովը սահմանված կարգով այն քննարկել է նախորդ օրը, որին ընդդիմադիր պատգամավորները չեն մասնակցել»,- ասել է Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահը:

The purpose of the legislative package is to revise the micro-enterprise taxation system in such a way that it really serves the goals originally set for this taxation system,” the RA Deputy Minister of Finance Arman Poghosyan said, presenting the package of draft laws on Making Amendments and Addenda to the RA Tax Code and on Amending the Law on Temporary Disability and Maternity Benefits for debate in the first reading.
He informed that the micro-enterprise taxation system was initially characterized as a preferential taxation system , the purpose of which was to create preferential taxation conditions for small economic entities that provide services to the population, perform work for the population and supply goods. During the use of the system, it was found out that the system is used not only by small economic entities that provide services to the population, perform work for the population and supply goods, but also those economic entities that receive income from other economic entities.
The Deputy Minister presented details about the proposals.
“The purpose of these proposals is to limit tax evasion,” the Deputy Minister noted.
Tsovinar Vardanyan presented the endorsement of the NA Standing Committee on Economic Affairs on the draft. According to her, the adoption of the package will ensure a healthier and more competitive field for business. She said that some unscrupulous economic entities have used the preferential system of taxation of micro-enterprises and by showing their incomes even less, they avoid paying taxes.
The deputies of the NA Civil Contract Faction Gevorg Papoyan and Babken Tunyan emphasized the importance of the adoption of the package for micro-business.
Babken Tunyan responded to the opposition colleagues, noting that the legislative initiative is not being debated urgently, as it has been put into circulation since October 11. “The deadline for submission of proposals by the MPs had expired, no proposal was presented, and the Committee debated it in accordance with the established procedure on the previous day, in which the opposition MPs did not participate,” the Deputy Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs said.