Պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանն առաջարկում է առանց թույլտվության աշխատելու իրավունք վերապահել ոչ միայն կազմակերպության՝ ՀՀ-ում գտնվող ներկայացուցչության, այլ նաեւ մասնաճյուղի օտարերկրյա աշխատակիցներին: Գործող օրենսդրությամբ օտարերկրյա կազմակերպության ներկայացուցչության աշխատողն ազատված է աշխատանքի թույլտվության պահանջից, մինչդեռ մասնաճյուղինը՝ ոչ:
ԱԺ պատգամավորը նշել է, որ վերջին շրջանում մեր երկրում ապրող եւ աշխատող բազմաթիվ օտարերկրացիներ բացում են մասնաճյուղեր ու ներկայացուցչություններ, եւ մասնաճյուղ բացելիս վերջիններս խնդրի առջեւ են կանգնում: Նա ընդգծել է, որ առկա է նաեւ Սահմանադրական դատարանի՝ անձի նկատմամբ խտրական վերաբերմունքի վերաբերյալ իրավական դիրքորոշումը: Գեւորգ Պապոյանի պնդմամբ խտրական եւ տարբերակված մոտեցումն օբյեկտիվ հիմքից զուրկ է: Նա հավելել է, որ առաջարկվող կարգավորմամբ լուծվում է աշխատողի իրավունքների պաշտպանության հարցը, այն ուղղված է նաեւ առկա տնտեսական մարտահրավերներին ավելի լավ արձագանքելուն, ներդրումների խթանմանը ու տնտեսական բարելավմանը:
Հարակից զեկույցում ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Մինասյանը բարձրաձայնել է հանձնաժողովի դրական եզրակացության մասին:
Միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանի խոսքով խտրական մոտեցում չի ցուցաբերվում, քանի որ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրում օտարերկրյա կազմակերպությունների թե՛ մասնաճյուղերը, թե՛ ներկայացուցչությունները գրանցվում են որպես առանձնացված ստորաբաժանումներ, եւ կիրառվում է միասնական մոտեցում: «Դեմ չենք առաջարկին, որը թույլ է տալիս առավել մանրամասն պարզաբանել օրենքի եւ օրենսդիրի նպատակը»,-ասել է նա:
Ներկայացնելով վիճակագրական տվյալներ՝ Արմեն Ղազարյանը տեղեկացրել է, որ այս տարվա սկզբից աշխատանքի հիմքով կացության կարգավիճակ ստանալու համար դիմել է 119 անձ՝ 27 ընկերությունից:
Առաջարկվող կարգավորումը պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանն առաջարկում է «Օտարերկրացիների մասին» օրենքում. այն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է նոյեմբերի 15-ի նիստում:

Депутат Г.Папоян предлагает оставить право работать без разрешения за иностранными сотрудниками представительства и филиалах организации в РА.
Депутат НС отметил, что в последнее время многие иностранцы, живущие и работающие в Армении, открывают филиалы и представительства, и при открытии филиала последние сталкиваются с проблемой. Он подчеркнул, что есть и правовая позиция Конституционного суда в дискриминационном отношении к личности. По Папояну,   дискриминационно-дифференцированный подход лишен объективной основы . Он добавил, что предлагаемое регулирование решает вопрос защиты прав работника, а также направлено на лучшее реагирование на существующие экономические вызовы, поощрение инвестиций и улучшение экономики.
В содокладе член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Л.Минасян сообщила о положительном заключении комиссии.
По словам начальника Миграционной службы А.Казаряна, дискриминационного подхода нет, так как и филиалы, и представительства иностранных организаций в государственном реестре юридических лиц регистрируются как отдельные подразделения и применяется единый подход. "Мы не против предложения, которое позволяет нам более подробно разъяснить цель закона и законодателя", - заметил он.
Представляя статистические данные, А.Казарян сообщил, что с начала текущего года 119 лиц из 27 компаний подали заявление на получение вида на жительство на основании работы.
Депутат Г.Папоян предлагает внесение регулирования в закон “Об иностранцах”, обсуждавшийся в первом чтении на заседании 15 ноября.