«Գեոդեզիական եւ քարտեզագրական գործունեության մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է կարգավորել գեոդեզիական եւ քարտեզագրական գործունեության աշխատանքները, սահմանել գեոդեզիայի եւ քարտեզագրության բնագավառում ՀՀ գործադիր իշխանության հանրապետական եւ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման մարմինների եւ այլ սուբյեկտների իրավասությունները, միջազգային համագործակցության, տարածական տվյալների ոլորտում վճարների, ինչպես նաեւ վեճերի լուծման կարգը եւ օրենքը խախտելու համար պատասխանատվությունը:
ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը նշել է, որ նախագծերի փաթեթով սահմանվում են նաեւ տարածական տվյալների ստեղծման եւ մշակման աշխատանքների ցանկերը, տարածական տվյալների եւ դրանց առնչվող ծառայությունների տրամադրման եւ օգտագործման համար գանձվող վճարները, արտոնությունները, մետատվյալներին առնչվող հարցերը, ինչպես նաեւ առաջարկվում է ներդնել ազգային տարածական տվյալների ենթակառուցվածք, որի տարր է ազգային գեոպորտալը՝ տարածական տվյալների ենթակառուցվածքները միավորող համակարգը:
«Առաջին անգամ դասակարգվել են գեոդեզիական եւ քարտեզագրական համապատասխան ֆոնդերը»,- ասել է Սուրեն Թովմասյանը:
Նշվել է, որ ներկայումս պրակտիկայում գործում են տարածական տվյալների ստեղծման եւ օգտագործման չկարգավորված հարաբերություններ, ինչն էլ դարձել է պատճառ նախագծերի փաթեթի մշակման համար, որոնք միտված են կարգավորելու գեոդեզիայի, քարտեզագրության, ինչպես նաեւ տարածական տվյալների ոլորտները:
ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավարի հավաստմամբ օրենսդրական փաթեթով կսահմանվեն վճարների այն տեսակները, որոնք պետք է գանձվեն համապատասխան մարմինների կողմից՝ պետական տարածական տվյալների ֆոնդի տեղեկատվության տրամադրման եւ դրանց առնչվող ծառայություններից օգտվելու համար: Սահմանվելու են նաեւ նոր վճարների տեսակներ (դրանք 12-ն են), որոնց դրույքաչափերը տատանվում են 1000-ից մինչեւ 80.000 դրամի սահմաններում:
«Ազգային գեոպորտալի թողարկումը հնարավորություն կտա ուղղել երկրում առաջին քարտեզագրման բոլոր սխալները»,- նշել է Սուրեն Թովմասյանը:
ԱԺ աշխատակազմի փորձագիտական եւ վերլուծական վարչությունը փաթեթի վերաբերյալ ներկայացրել էր մի շարք նկատառումներ: ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանն առաջարկել է Կադաստրի կոմիտեին ԱԺ մասնագետների հետ առաջին ընթերցումից հետո քննարկել բոլոր խնդրահարույց դրույթներն ու գտնել համապատասխան լուծումներ:

Проектом “О геодезической и картографической деятельности” и прилагаемым пакетом предлагается урегулировать геодезическую и картографическую деятельность, определить полномочия республиканского и территориальных управлений исполнительной власти, органов местного самоуправления и других субъектов РА в сфере геодезии и картографии, международного сотрудничества, сборов пространственных данных, а также порядок разрешения споров и ответственность за нарушение закона.
Руководитель Комитета кадастра РА С.Товмасян отметил, что в пакете проектов также определены перечни создания и обработки пространственных данных, плата за предоставление и использование пространственных данных и сопутствующих услуг, привилегии, вопросы, связанные с метаданными, и также предлагается внедрить национальную инфраструктуру пространственных данных, элементом которой является национальный геопортал – систему, интегрирующую инфраструктуры пространственных данных.
“Впервые классифцированы соответствующие геодезические и картографические фонды”, - заметил С.Товмасян.
Отмечено, что в настоящее время на практике существуют неурегулированные отношения создания и использования пространственных данных, что стало причиной разработки пакета проектов по регулированию сфер геодезии и картографии, а также пространственных данных.
По словам главы Комитета кадастра РА, в законодательном пакете будут определены виды платы, которую должны взимать соответствующие органы за предоставление информации государственного фонда пространственных данных и использование связанных с ними услуг. Будут определены новые виды сборов (их 12), ставки которых варьируются от 1000 до 80.000 драмов.
“Выпуск национального геопортала позволит исправить все ошибки первого картографирования в стране”, - отметил С.Товмасян.
Экспертно-аналитическое управление Аппарата НС представило по пакету ряд соображений. Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Б.Тунян предложил Комитету кадастра после первого чтения обсудить со специалистами НС все проблемные положения и найти соответствующие решения.
Законодательный пакет обсуждался на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам 9 ноября.