Հանդիպումներ հանձնաժողովում
Ապրիլի 5-ին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի  նախագահ Մհեր Շահգելդյանն ընդունեց ԱՄՆ դատարանների ազգային կենտրոնի միջազգային ծրագրերի գործադիր տնօրեն Ջեն Սթրոմսեմին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին ոստիկանության, դատախազության համակարգերում, դատարաններում եւ կալանավայրերում գործավարության կառավարման ընդհանուր համակարգի եւ չափանիշների ներդրման հնարավորությունները:  Հյուրերը ներկայացրին վերոնշյալ բնագավառներում ԱՄՆ-ում մշակված գործավարության կառավարման ընդհանուր համակարգի նոր ծրագիրը: Կողմերը անդրադարձան նաեւ քաղաքացի- ոստիկան հարաբերություններում  ԱՄՆ փորձին եւ այս ոլորտում ԱՄՆ–ում գոյություն ունեցող ուսուցմանեւ վերապատրաստման դասընթացներին:
Ապրիլի 10-ին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի  նախագահ Մհեր Շահգելդյանն ընդունեց Ֆրանսիայի ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության պետի Կովկասի հարցերով տեղակալ տիկին Օրել ի Բուշեզին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների  սերտացման, Հայաստան-ՆԱՏՕ փոխգործակցության, եվրոինտեգրման գործընթացում Հայաստանի խորհրդարանի դերի եւ նշանակությանը առնչվող հարցեր: Քննարկվեցին նաեւ տարածաշրջանային զարգացումներին, սահմանների բացմանը վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ եղավ հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների զարգացմանը, Հայաստանի տնտեսության մեջ ֆրանսիական ներդրումների հնարավորություններին,մեր երկրում գործարար մթնոլորտի բարելավմանը եւ այս համատեքսում տնտեսական օրենսդրության բարելավման խնդիրներին:

Meetings in the Committee
On April 5 Mher Shahgeldyan, Chairman of the NA Standing Committee on Defence, National Security and Internal Affairs, received Jan Stromsem, Executive Director of the International Programs of the U.S. Courts National Center.
During the meeting the possibilities of the input of the records management general system and criteria in the police, prosecutor’s systems, courts and colonies. The guests introduced the new program of the records management general system elaborated in the U.S. in the above-mentioned spheres. The sides also touched upon the U.S. experience in the citizen-policeman relations and the teaching and training courses existing in the U.S. in this sphere.
On April 10 Mher Shahgeldyan, Chairman of the NA Standing Committee on Defence, National Security and Internal Affairs, received Aurelie Bouchez, Deputy Head of the European Department on Caucasus of the Ministry of Foreign Affairs of France.
During the meeting the sides discussed issues concerning Armenia-EU close relations, Armenia-NATO partnership, the role and significance of the parliament of Armenia in the Euro-integration process. The sides also discussed issues concerning the regional developments, opening of the borders. They touched upon the development of the Armenian-French relations, the possibilities of the French contributions in the economy of Armenia, improvement of the business atmosphere in our country and the problems of the economic legislation improvement in this context.