Երկու ֆինանսական հաստատություն՝ «Եվրոպական ներդրումային բանկը» եւ «Եվրոպական զարգացման եւ վերակառուցման բանկը» Հայաստանում 2023 թ. ընթացքում պետք է ֆինանսավորեն 55 մլրդ 747 մլն դրամ հանրագումարային արժեքով ծրագրեր: ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի եւ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2023 թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ ասել է Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
2022 թ. ճշտված բյուջեով նախատեսվում է, որ նման եղանակով իրականացվող ֆինանսավորման գումարը պետք է կազմի 42 մլրդ 712 մլն դրամ:  2021 թ. փաստացի ֆինանսավորման ծավալը կազմել է 20 մլրդ 497,8 մլն դրամ:
«Թվերը նկատելի ձեւով ցույց են տալիս, որ այդ աջակցության ծավալները գնալով ավելի մեծ նշանակություն են ստանում մեր նախարարությունների կողմից իրականացվող ծրագրերում»,- ընդգծել է Տիգրան Խաչատրյանը:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն ընդգծել է, որ նախարարության համար առաջնային են մնում քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը, Հայաստանի եւ Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի տարաբնույթ հետեւանքների վերացումը, առաջին հերթին՝ հումանիտար, հայկական տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերումը, հակամարտության վերջնական կարգավորումը, մարդասիրական աջակցության տրամադրումը: Առաջնային է նաեւ Եվրոպական միության եւ ԵՄ բոլոր կառույցների հետ ոլորտային համագործակցության խորացումը, իրավական փաստաթղթերով Հայաստանի ստանձնած հանձնառությունների ամբողջական իրականացումը, ինչպես նաեւ իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումն ու տնտեսական ցնցումների հաղթահարումը:
2023 թ. նախատեսվում է Հայաստան-ԵՄ կանոնադրական մարմինների նիստերի անցկացումը՝ Հայաստանում եւ ԵՄ երկրներում եւ այլն: Կշարունակվեն խորհրդարանական համագործակցության՝ ընդունված ձեւաչափերով աշխատանքները: Փոխնախարարը ներկայացրել է նաեւ մյուս ծրագրերը:
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հաջորդիվ հայտնել է, որ Հայաստանի արտաքին առեւտուրն ընդհանուր առմամբ աճել է, աճել է նաեւ ԵՄ երկրների հետ առեւտրի ծավալը: Նախորդ տարվա համեմատ ԵՄ երկրների հետ առեւտուրն աճել է 24,5 տոկոսով: Առեւտրաշրջանառության ծավալն առաջին 8 ամիսների ընթացքում կազմել է 571 մլն ԱՄՆ դոլար: Արտահանումն աճել է 24,5 տոկոսով, ներմուծումը՝ 44,8 տոկոսով:
Նախարարը նաեւ հայտնել է, որ նախորդ ամիս Պրահայում կայացած ԵՄ-Արեւելյան  գործընկերություն համաժողովի ընթացքում եվրոպացի գործընկերների հետ քննարկվել է երկարաժամկետ դրամային ֆինանսավորման տրամադրման անհրաժեշտությունը: «Մեզ համար հիմա շատ կարեւոր է, որպեսզի  ստեղծենք խողովակ, որով հայկական բանկերը կկարողանան երկարաժամկետ դրամային ֆինանսավորում ստանալ եվրոպացի գործընկերներից, որը կուղղվի Հայաստանում տնտեսության զարգացմանն ու հայկական փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորմանը»,-մասնավորապես, ասել է Վահան Քերոբյանը՝ ներկայացնելով հարցի ընթացքը:

Обсуждены доходы и расходы по евроинтеграции
“Два финансовых учреждения – Европейский инвестиционный банк и Европейский банк развития и реконструкции – должны профинансировать в Армении в 2023 г. проекты на общую сумму 55 млрд 747 млн ​​драмов”, - отметил министр финансов Т.Хачатрян на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам европейской интеграции и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам в ходе обсуждения законопроекта “О Государственном бюджете РА на 2023 г.”.
Согласно уточненному бюджету 2022 г., объем финансирования, осуществляемого таким образом, должен составить 42 млрд 712 млн драмов, в 2021 г. фактический объем финансирования составлял 20 млрд 497,8 млн драмов.
“Цифры ясно показывают, что объемы этой поддержки приобретают все большее значение в программах, реализуемых нашими министерствами”, - заметил Т.Хачатрян.
Заместитель министра иностранных дел П.Ованнисян подчеркнул, что активизация политического диалога, устранение различных последствий развязанной против Армении и Арцаха агрессии, в первую очередь гуманитарных, вывод азербайджанских вооруженных сил с территории РА, окончательное урегулирование НК-конфликта и оказание гуманитарной помощи остаются приоритетом для министерства. Углубление отраслевого сотрудничества с Евросоюзом и всеми его структурами, полное выполнение обязательств, взятых Арменией в правовых документах, а также расширение договорно-правового поля и преодоление экономических потрясений также имеют первостепенное значение.
В 2023 г. планируется проведение заседаний уставных органов РА-ЕС в Армении и странах ЕС и др. Работа парламентского сотрудничества продолжится в принятых форматах. Заместитель министра представил и другие программы.
Министр экономики В.Керобян заявил, что внешняя торговля Армении в целом увеличилась, возрос также объем торговли со странами ЕС. По сравнению с предыдущим годом товарооборот со странами ЕС увеличился на 24,5%. Объем торговли за первые 8 месяцев составил 571 млн долларов. Экспорт увеличился на 24,5%, импорт - на 44,8%.
Министр также сообщил, что в ходе состоявшейся в прошлом месяце в Праге конференции ЕС – Восточное партнерство с европейскими партнерами обсуждалась необходимость предоставления долгосрочного драмового финансирования. “Для нас сейчас очень важно создать канал, по которому армянские банки смогут получать долгосрочное драмовое финансирование от европейских партнеров, которое будет направлено на развитие экономики РА и финансирование армянского малых и средних предприятий", - отметил, в частности, В.Керобян.