2023 թ. համար կրճատվել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի բյուջետային հատկացումը: Այս մասին ասել է վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը՝ ներկայացնելով վարչապետի աշխատակազմի 2023 թ. բյուջետային հայտը:
«Մենք տարեցտարի փորձում ենք բյուջեն ավելի որակյալ դարձնել՝ հրաժարվելով անարդյունավետ ծախսերից»,-նշել է Արայիկ Հարությունյանը՝ մատնանշելով ավտոպարկի կրճատումը: Նա ընդգծել է, որ այս տարի 6 մեքենա է կրճատվել. ընդհանուր 46-ից դարձել է 40:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը շեշտել է, որ ավտոպարկի կրճատումը միակը չէ. «Վարչապետի լիազորությունների ապահովում» ծրագրով առկա է 86 մլն դրամի նվազում, նաեւ ավարտվել է «Պետական հատվածի արդիականացում» ծրագիրը:
Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ 217 մլն չափով ավելացել է «Հանրային իրազեկում» ծրագրի, ինչպես նաեւ՝ «Հայաստան-Սփյուռք» գործակցության ծրագրի բյուջետային հատկացումը: «1,4 մլրդ ավելացում ունենք «Տեսչական վերահսկողության» ծրագրով, որի շրջանակում տարբեր միջոցառումներ է իրականացվելու՝ տեսչական մարմինների արդյունավետությունը բարձրացնելու ուղղությամբ»,-ասել է նա:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը պատասխանել է նաեւ պատգամավորների հարցերին:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Միքայել Թումասյանը հետաքրքրվել է, թե արդյո՞ք տեսչական վերահսկողության 1,4 մլրդ ավելացումը ենթադրում է նաեւ աշխատակիցների քանակի ավելացում եւ աշխատավարձերի բարձրացում: Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ հաստիքների ավելացում չեն նախատեսել. կան բազմաթիվ թափուր հաստիքներ, որոնք լրացնելու կարիք ունեն: Նա ընդգծել է, որ տեխնիկական լուրջ ապահովման խնդիր է լուծվում:

“Сокращены бюджетные ассигнования Аппарата Премьер-министра РА на 2023 г. ”, - отметил руководитель Аппарата Премьер-министра РА А.Арутюнян, представляя бюджетную заявку возглавляемой им структуры.
“Из года в год мы стараемся сделать бюджет более качественным, отказываясь от неэффективных расходов”, - подчеркнул А.Арутюнян.
По программе “Обеспечение полномочий премьер-министра” произошло уменьшение на 86 млн драмов, также завершена программа “Модернизация госсектора”.
По Арутюняну, бюджетные ассигнования программы “Общественное оповещение”, а также программы сотрудничества “Армения-Диаспора” увеличились на 217 млн долларов. "У нас есть рост в 1,4 млрд по программе "Инспекционный контроль", в рамках которой будут реализованы различные меры по повышению эффективности работы инспекционных органов", - заметил он.
Руководитель Аппарата ответил также на вопросы депутатов НС.
Так, М.Тумасян поинтересовался, означает ли увеличение инспекционного контроля на 1,4 млрд также увеличение численности работающих и повышение зарплаты. А.Арутюнян отметил, что увеличения штатов не намечается – есть множество вакансий, которые необходимо заполнить. Он подчеркнул, что решается серьезная проблема техобеспечения.