2023 թ. համար կրճատվել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի բյուջետային հատկացումը: Այս մասին ասել է վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը՝ ներկայացնելով վարչապետի աշխատակազմի 2023 թ. բյուջետային հայտը:
«Մենք տարեցտարի փորձում ենք բյուջեն ավելի որակյալ դարձնել՝ հրաժարվելով անարդյունավետ ծախսերից»,-նշել է Արայիկ Հարությունյանը՝ մատնանշելով ավտոպարկի կրճատումը: Նա ընդգծել է, որ այս տարի 6 մեքենա է կրճատվել. ընդհանուր 46-ից դարձել է 40:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը շեշտել է, որ ավտոպարկի կրճատումը միակը չէ. «Վարչապետի լիազորությունների ապահովում» ծրագրով առկա է 86 մլն դրամի նվազում, նաեւ ավարտվել է «Պետական հատվածի արդիականացում» ծրագիրը:
Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ 217 մլն չափով ավելացել է «Հանրային իրազեկում» ծրագրի, ինչպես նաեւ՝ «Հայաստան-Սփյուռք» գործակցության ծրագրի բյուջետային հատկացումը: «1,4 մլրդ ավելացում ունենք «Տեսչական վերահսկողության» ծրագրով, որի շրջանակում տարբեր միջոցառումներ է իրականացվելու՝ տեսչական մարմինների արդյունավետությունը բարձրացնելու ուղղությամբ»,-ասել է նա:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը պատասխանել է նաեւ պատգամավորների հարցերին:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Միքայել Թումասյանը հետաքրքրվել է, թե արդյո՞ք տեսչական վերահսկողության 1,4 մլրդ ավելացումը ենթադրում է նաեւ աշխատակիցների քանակի ավելացում եւ աշխատավարձերի բարձրացում: Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ հաստիքների ավելացում չեն նախատեսել. կան բազմաթիվ թափուր հաստիքներ, որոնք լրացնելու կարիք ունեն: Նա ընդգծել է, որ տեխնիկական լուրջ ապահովման խնդիր է լուծվում:

“The budget allocation of the RA Prime Minister’s Office has been reduced for 2023,” the Chief of Staff to the Prime Minister Arayik Harutyunyan said, presenting the budget application of the Prime Minister’s Office for 2023.
“We try to improve the budget quality year by year by giving up inefficient expenditures,” Arayik Harutyunyan noted, pointing to the reduction of the car park. He underlined that 6 cars were reduced this year: from a total 46 to 40.
The Chief of Staff to the Prime Minister emphasized that the reduction of the car park is not the only one. There is a decrease of 86 million AMD under the Ensuring the Powers of the Prime Minister program, and the Modernization of the State Sector program has also been completed.
According to Arayik Harutyunyan, the budget allocation of the Public Awareness program, as well as the Armenia-Diaspora cooperation program, was increased by 217 million. “We have an increase of 1.4 billion with the Inspection Control program, within the framework of which various measures will be implemented to increase the efficiency of inspection bodies,” he said.
The Chief of Staff to the Prime Minister Arayik Harutyunyan also answered the deputies’ questions.
The RA NA deputy Mikayel Tumasyan asked whether the increase of 1.4 billion in inspection control also implies an increase in the number of employees and an increase in salaries. Arayik Harutyunyan noted that they did not plan to increase the number of vacancies. There are many vacancies, which need to be filled. He emphasized that the problem of serious technical support is being solved.