Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներն իրենց օբյեկտիվ հայտարարություններով եւ քայլերով նպաստում են տարածաշրջանում կայունության պահպանմանը. ասել է ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ Պետեր վան Դալենի,  Ֆաբիո Մասիմո Կաստալդոյի եւ Լարս Պատրիկ Բերգի հետ նոյեմբերի 1-ի հանդիպման ժամանակ:
Պետեր վան Դալենը նշել է, որ իրենք Հայաստան են եկել որպես Հայաստանի ընկերներ եւ այցի շրջանակում կլինեն նաեւ Սյունիքի մարզում:
Պատգամավորները քննարկել են հարցերի լայն շրջանակ, անդրադարձել Եվրախորհրդարանում առաջիկայում քննարկվելիք Հայաստանի մասին զեկույցին, ինչպես նաեւ՝ Հայաստան-Եվրոպական միություն կապերի հետագա ընդլայնմանն առնչվող խնդիրներին:
Հայկական կողմից հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամներ Արսեն Թորոսյանը եւ Սոնա Ղազարյանը:

“Депутаты Европарламента своими объективными заявлениями и шагами способствуют поддержанию стабильности в регионе”, - заявил председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян на встрече 1 ноября с депутатами Европарламента Петером ван Даленом, Фабио Массимо Кастальдо и Ларсом Патриком Бергом.
Петер ван Дален отметил, что они приехали в РА как друзья Армении и в рамках визита также посетят Сюникскую область.
Депутаты обсудили широкий круг вопросов, коснулись доклада по Армении, который в ближайшее время будет обсуждаться в Европарламенте, а также проблем дальнейшего расширения отношений Армения - Евросоюз.
С армянской стороны на встрече также присутствовали члены Постоянной комиссии НС по вопросам евроинтеграции А.Торосян и С.Казарян.