ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 17-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆաբիո Վազ Պիտալուգային: ՀՀ ԱԺ նախագահը բարեմաղթանքներ է հղել նորանշանակ դեսպանին առաքելության իրականացման գործում:
Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերությունների միջխորհրդարանական ձեւաչափին՝ Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ Ազգային ժողովում ձեւավորվել է Հայաստան-Բրազիլիա բարեկամական խումբ՝ հույս հայտնելով Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության Ազգային կոնգրեսում մոտ ապագայում Բրազիլիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ստեղծման վերաբերյալ:
Կողմերը փաստել են բազմոլորտ համագործակցության կարեւորության եւ դրան նպաստելու քայլերի իրականացման մասին:
Հանդիպմանը քննարկվել են սեպտեմբերի 13-ի Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիային եւ դրա հետեւանքներին վերաբերող մանրամասներ: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ միջազգային գործընկերներին կոչ է անում խստորեն եւ հասցեական դատապարտել Հայաստանի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության սանձազերծած ագրեսիան, ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված` տարածքային ամբողջականության դեմ ուժի եւ ուժի կիրառման սպառնալիքի արգելման սկզբունքի կոպտագույն խախտումները:

On October 17, the RA NA President Alen Simonyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federative Republic of Brazil to the Republic of Armenia Fabio Vaz Pitaluga. The RA NA President expressed his best wishes to the newly appointed Ambassador in the implementation of the mission.
Touching upon the inter-parliamentary format of bilateral relations, Alen Simonyan informed that Armenia-Brazil Friendship Group was formed in the National Assembly, expressing hope about the creation of Brazil-Armenia Friendship Group in the National Congress of the Federative Republic of Brazil in the near future.
The sides documented about the importance of cooperation in different spheres and the undertaking of steps promoting it.
At the meeting details on the Azerbaijani aggression against the sovereign territory of the Republic of Armenia on September 13 and its aftermath were discussed. Alen Simonyan noted that he called on his international partners to strictly and targeted condemn the aggression unleashed by the military- political leadership against the Republic of Armenia, the gross violations of the principle of prohibition of the threat and use of force against the territorial integrity stipulated by the UN Charter.