Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովում (ՍԾՏՀ ԽՎ) ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, «Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչ Գեղամ Մանուկյանը հոկտեմբերի 13-ին մասնակցել է  ՍԾՏՀ ԽՎ մշակութային, կրթության եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի 59-րդ հեռավար նիստին:
«ՍԾՏՀԿ անդամ պետություններում փախստականների հոսքի պատճառով առաջացած ճգնաժամի սոցիալական հետեւանքները» զեկույցի քննարկման ընթացքում Գեղամ Մանուկյանը պահանջել է վերականգնել դրա նախագծում ՀՀ-ի առաջարկած Լեռնային Ղարաբաղի հայ փախստականներին վերաբերող պարբերությունը, որը զեկույցի հեղինակ, ադրբեջանական պատվիրակության անդամը հեռացրել էր Թուրքիայի առաջարկությամբ: Հայ եւ ադրբեջանցի պատգամավորների միջեւ ծավալված բուռն բանավեճի ընթացքում Գեղամ Մանուկյանը բարձրաձայնել է ինչպես 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով ադրբեջանական օկուպացիայի փաստերը, այնպես էլ խոսել է 2022 թ. սեպտեմբերյան ագրեսիայի պատճառով ՀՀ տարածքում հազարավոր ներքին տեղահանվածների, ՀՀ սուվերեն տարածքների բռնագրավման մասին:
ԱԺ պատգամավորը կտրուկ հակադարձել է ադրբեջանական կողմի այն պնդմանը, թե այլեւս Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություն եւ արցախահայության ինքորոշման հարց գոյություն չունի, եւ այն չի քննարկվում Փաշինյան-Ալիեւ հանդիպումների ընթացքում: Գեղամ Մանուկյանը շեշտել է, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման հարցը մնում է օրակարգում եւ սպառված չէ: Նա պարզաբանել է, որ վերջերս շրջանառվող 1991 թ. դեկտեմբերի 8-ին կնքված Ալմա-Աթայի հռչակագիրը Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհուրդը վավերացրել է վերապահումով, ու ամրագրել, որ տարածքային ամբողջականությունը չի վերաբերում ազգերի ինքնորոշման իրավունքից հրաժարմանը: «Ալմա-Աթայի հռչակագրին Ադրբեջանը միացել է, երբ արդեն հռչակված է եղել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը»,-հայտարարել է ԱԺ պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը:
Հայկական կողմը դեմ է քվեարկել զեկույցին եւ պատրաստվում է վեճի առարկա պարբերությունը կրկին քննարկման ներկայացնել արդեն դեկտեմբերին կայանալիք Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում:

13 октября член делегации НС РА, представитель фракции "Армения" в Парламентской Ассамблее Черноморского Экономического Сотрудничества (ПАЧЭС) Г.Манукян принял участие в 59-м онлайн-заседании Комитета ПАЧЭС по культуре, образованию и социальным вопросам.
В ходе обсуждения доклада “Социальные последствия кризиса, вызванного потоком беженцев в государствах-членах ПАЧЭС” Г.Манукян потребовал восстановить предложенный РА пункт об армянских беженцах Нагорного Карабаха в его проекте, который автор доклада, член азербайджанской делегации, удалил по предложению Турции. В ходе острой полемики между армянскими и азербайджанскими депутатами Г.Манукян поднял как факты азербайджанской оккупации в результате 44-дневной войны, так и проинформировал   о тысячах внутренних переселенцев на территории РА, захвате суверенных территорий РА вследствие сентябрьской агрессии 2022 г.
Депутат НС резко выступил против утверждения азербайджанской стороны о том, что отныне не существует Нагорно-Карабахского конфликта и вопроса самоопределения арцахских армян, и он не обсуждается в ходе встреч Пашинян-Алиев. Г.Манукян подчеркнул, что вопрос самоопределения народа Арцаха остается в повестке дня и не исчерпан. Он пояснил, что муссируемую Алма-Атинскую декларацию, подписанную 8 декабря 1991 г., Верховный Совет РА ратифицировал с оговоркой, заявив, что территориальная целостность не означает отказа от права наций на самоопределение. “Азербайджан присоединился к Алма-Атинской декларации, когда уже была провозглашена Нагорно-Карабахская Республика”, - подчеркнул Г.Манукян.
Армянская сторона проголосовала против доклада и намерена вновь представить спорный пункт для рассмотрения на пленарном заседании ПАЧЭС в декабре текущего года.