Սպառողների իրավունքների պաշտպանության պատգամավորական համագործակցության խումբը ապրիլի 5-ին գումարել էր նիստ: Քննարկման առանցքում վտանգավոր պարենային հումքի եւ սննդի հարցն էր:
Խումբը կազմված է խորհրդարանական խմբակցությունների ու խմբի ներկայացուցիչներից, գործում է շուրջ մեկուկես տարի` ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Հրայր Կարապետյանի համակարգմամբ: Սպառողների շահերի պաշտպանության ոլորտում պատգամավորական խումբը համագործակցում էհասարակական կազմակերպությունների հետ: Դրանցից մեկի`«Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն»կազմակերպության նախագահ Աբգար Եղոյանը նիստում ներկայացրեց քննարկվող հարցի վերաբերյալ իրենց ծրագրերը: Մասնագետների գնահատմամբ, հանրապետությունում ստեղծված է անհրաժեշտ իրավական դաշտ` միջազգային չափանիշներին համահունչ մակնշման գործընթաց իրականացնելու համար:Սակայնանկատար են օրենքի իրագործումն ապահովող կարգերը: Օրինակ` ժամկետանց ապրանքի հայտնաբերմանը հետեւում է միայն տուգանք, ինչից հետոայդ նույն ապրանքը կարող է իրացվել մեկ այլառեւտրային վայրում:Բացը վերացնելու նպատակով խումբը կառավարությանը կառաջարկվի վտանգավոր պարենային հումքի եւ սննդամթերքի փորձաքննության անցկացման, սպառողներից հետկանչման, դրանց օգտագործման կամ ոչնչացման կարգի մասինորոշման նախագիծ:Նախագծում վտանգավոր է բնորոշվում այնսննդամթերքը, որը չի համապատասխանում նորմատիվ փաստաթղթերի պահանջներինու ներկայացված տեղեկատվությանը, չունի օրենսդրությամբ սահմանված` համապատասխանությունը հավաստող փաստաթուղթ, նշված չէ պիտանիության ժամկետը կամ ժամկետանց է եւ որ մակնիշը բացակայում է կամ էլ չի պարունակումօրենսդրությամբ սահմանված տեղեկություններ:Նշված կարգի սկզբունքները, նաեւ` «Եվրոպա. նոր հարեւանություն» ծրագրով առաջադրված պահանջները օրենսդրորեն ամրագրելու նպատակով խումբը, համագործակցելով գյուղատնտեսության նախարարության հետ, ծրագրում է փոփոխություններ առաջարկել «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» օրենքում:
Աբգար Եղոյանի կարծիքով, սպառողների շահերը պաշտպանելու եւ անորակ սննդամթերքը շուկայից դուրս մղելու հարցում խորհրդարանականների հետ համախմբումը գնահատելի է: Իսկ որ համատեղ ջանքերով է պետք պայքարել, այդ մասին վկայում են փաստերը: Ներքին շուկան լցված է մակնշման պահանջներին չհամապատասխանողեւ ժամկետանց` հիմնականաւմ ներկրված սննդամթերքով:Վերջերս կատարված փորձաքննությունից պարզ է դարձել, որ ուսումնասիրված 10 սննդային ապրանքատեսակնե րից (9 թուրքական եւ 1 իրանական ծագմամբ ) 5-ի մեջ հայտնաբերվել ենմիկրոբիոլոգիական խախտումներ,բորբոսասնկեր եւ աղիքային ցուպիկներ:
Հասարակական կազմակերպությունները կարեւոր են համարումհանրությանը անհրաժեշտ տեղեկատվությամբ ապահովելու հարցը: «Օգտակար խորհուրդներ սպառողներին» վերտառությամբ «Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն» Հ/Կ հեղինակած ուղեցույցից քաղաքացիները կարող են ստանալ սննդամթերքի անվտանգության մասին սպառիչ տեղեկատվություն:
Հրայր Կարապետյանը նշեց, որ պատրաստվում են առաջիկա քառօրյայի ընթացում հանդես գալ սննդի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով անհրաժեշտ քայլերի մասին հայտարարությամբ: Ինչ վերաբերվում է սպառողներին հուզող մեկ այլ եւ ոչ պակաս կարեւոր` գազի սականգներին, ՀՅԴ խմբակցության քարտուղարը գտնում է, որ այդ հարցին պետք չէ առայժմ անդրադառնալ, քանի դեռ չկա պաշտոնական տեսակետ: Պատգամավորի տեղեկացմամբ, կառավարությունը ապրիլի 6-ին պատրաստվում է հանդես գալ գազի վերջնական սակագնի մասին հայտարարությամբ: Իսկ եթե սահմանված գները արդարացված չլինեն, պատգամավորական համագործակցության խումբը կանդրադառնա խնդրին, ասում է Հրայր Կարապետյանը:

Группа  парламентского сотрудничества  защиты прав потребителей  5 апреля созвала заседание. В центре внимания – вопрос опасного продовольственного сырья и питания.
Группа состоит из представителей парламентских фракций и группы, действует около полутора лет при координации секретаря фракции АРФД Г.Карапетяна. В сфере защиты интересов потребителей  парламентская группа сотрудничает  с общественными организациями. Председатель одной из них – организации  “Защита прав потребителей” – А.Егоян представил на заседании свои программы по обсуждаемому вопросу. В проекте считаются опасными те продукты питания, которые не соответствуют требованиям нормативных документов и представленной информации, не имеют установленного законодательством  документа, заверяющего соответствие, не указан срок годности или просрочен и отсутствует ярлык или не содержит установленных законодательством сведений. С целью законодательного закрепления принципов указанного порядка, а также  предложенных программой “Европа: новое соседство” требований  группа, сотрудничая с Минсельхозом, планирует предложить изменения в законе “О безопасности продуктов питания”.
По мнению А.Егояна, в вопросе защиты интересов потребителей и вытеснения с рынка некачественных продуктов питания  объединение с парламентариями достойно одобрения. А то, что надо  бороться совместными усилиями, свидетельствуют факты.
Общественные организации считают важным   обеспечение общества необходимой информацией. Из изданного ОО “Защита прав потребителей” указателя “Полезные советы потребителю” граждане могут получить исчерпывающую информацию о безопасности продуктов питания.
Г.Карапетян отметил, что намерен в ходе предстоящей четырехдневки выступить с заявлением о необходимых шагах по обеспечению безопасности продуктов питания. Что касается другого, не менее волнующего потребителей вопроса о тарифах на газ, секретарь фракции АРФД считает, что пока не стоит обращаться к этому вопросу, не имея официальной точки зрения. По сведениям депутата, 6 апреля правительство готовится выступить с заявлением по поводу окончательного тарифа на газ. А если установленные цены не будут оправданы, группа парламентского сотрудничества  вернется к проблеме, говорит Г.Карапетян.