ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մշտական անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում՝ նշելով.
Շնորհակալություն, սիրելի՛ գործընկերներ:
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն քաղաքական խմբերին, որոնք աջակցում եւ փաստացիորեն ներկայացնում են իրականությունը:
Ցանկանում եմ անդրադառնալ պարոն Սամադ Սեիդովի վեր հանած հարցերին: Պարո՛ն Սեիդով, դուք շատ բարդ դեր եք խաղում: Դուք նույնիսկ չեք կարող պատկերացնել, թե որքան լավ եմ ես ձեզ հասկանում, թե որքան դժվար է տարիներ շարունակ պաշտպանել չարը: Ամեն դեպքում, դա ձեր ընտրությունն է, բայց այս կազմակերպությունն արժեքների կազմակերպություն է, ըստ այդմ՝ եկեք խոսենք արժեքների մասին, քանզի կարեւոր է, երբ մենք խոսում ենք պարտավորությունների մասին:
Պարո՛ն Սեիդով, երբ Հայաստանն ու Ադրբեջանն անդամակցեցին այս հարգարժան կազմակերպությանը, մենք պարտավորություն ստանձնեցինք զերծ մնալ քաղաքական խնդիրների լուծման հարցում ուժ կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից: Սակայն այդ պատահեց 2020 թ., եւ ոչ ոք չարձագանքեց: Մենք գիտեինք, որ այս օրը գալու է: Այսօր, բարեբախտաբար, ձեզանից շատերը հասկանում են, թե ինչ է կատարվում այնտեղ:
Երբ պարոն Սամադ Սեիդովը խոսում է Ադրբեջանում հայկական ուժերի առկայության մասին, ուզում եմ ասել, որ դա ամբողջովին սուտ է: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն իրավունք ունի պաշտպանել իր էքզիստենցիալ գոյությունը:
Նայեք, թե ինչ է կատարվում. մասնատում, նվաստացում, դիտավորյալ սպանություն: Համենայնդեպս, մենք ինքնապաշտպանության իրավունք ունենք, եւ նրանք փորձում են իրացնել այդ իրավունքը»:

The permanent member of the RA NA delegation to PACE Vladimir Vardanyan gave a speech at PACE Autumn Session, noting:
Thank you, Madam Chair.
Thank you, Dear Colleagues.
I would like to express the words of gratitude to all the political groups supporting and actually reflecting the reality.
I would like to address Mr Samad S eyidov on the issues he raised. Mr S eyidov , you are playing a very complicated role. You cannot even understand how far I [do not] understand you. How it is possible for many years to defend evil. In any case it's your choice, but here we are in the organisational values, and let's speak about values. It's very important when we are speaking about commitments.
Mr Samad S eyidov ,
Our Colleagues,
When Armenia and Azerbaijan began membership of this respectful organisation, we took the obligation not to use forcer, or the threat of force to solve political problems. It happened in 2020, and nobody reacted. We knew that this day would come. Today, fortunately, many of you understand what's going on there.
When Mr Samad S eyidov is speaking about the Armenian forces in Azerbaijan, I would like to say that it's totally false. The people of Nagorno-Karabakh have the right to defend their existential life. Look at what's going on : Dismemberment, humiliation, wil l ful killing. We have the right to self-defence, at least. They're trying to use this right.