ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանը հոկտեմբերի 10-ին հյուրընկալել է ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն:
Գործընկերները փաստել են, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ բազմակողմանի կապերն անշեղորեն զարգանում են բարեկամության եւ փոխըմբռնման պատմական ավանդույթների հունով:
Զրուցակիցներն արձանագրել են, որ երկկողմ կապերի շարունակական զարգացման երաշխիքն ակտիվ երկխոսությունն է, որի շրջանակում առանձնացվել է խորհրդարանական փոխգործակցության նշանակալի դերակատարումը:
Հատուկ ընդգծվել է մեր խորհրդարանների պրոֆիլային հանձնաժողովների համատեղ գործունեությունը, որտեղ ձեւավորվել է համատեղ նիստերի պրակտիկան: Հաջորդ ամիս Երեւանում նախատեսվում է Ազգային ժողովի տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի եւ Պետական դումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի համատեղ նիստը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը Վալենտինա Մատվիենկոյին է ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի զինված ագրեսիայի մանրամասները՝ նշելով, որ մեր դիրքորոշումը միանշանակ է. ադրբեջանական զինված ուժերը պետք է լքեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը: Ծավալուն անդրադարձ է եղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությանը, որի ժամանակ հաշվի կառնվեն եւ կերաշխավորվեն Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը:
«Հայաստանի Հանրապետությունը գործադրում է բոլոր ջանքերը, որպեսզի մեր տարածաշրջանում հաստատվի ամուր խաղաղություն: Վստահ եմ, որ դա նաեւ լիովին համապատասխանում է Ռուսաստանի Դաշնության ռազմավարական շահերին»,- շեշտել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Հանդիպման ավարտին Ալեն Սիմոնյանը Վալենտինա Մատվիենկոյին հրավիրել է Երեւան: «Հայաստանը մեզ համար ոչ միայն դաշնակից է, այլ  նաեւ եղբայրական ջերմ հարաբերություններով ենք կապված»,- նշել է Վալենտինա Մատվիենկոն՝ սիրով ընդունելով հրավերը:

10 октября делегацию, возглавляемую Председателем НС РА А.Симоняном, приняла Председатель Совета Федерации ФС РФ В.Матвиенко.
Партнеры констатировали, что многосторонние связи между Арменией и Россией поступательно развиваются в русле исторических традиций дружбы и взаимопонимания.
Собеседники отметили, что залогом постоянного развития двусторонних отношений является активный диалог, в рамках которого отмечена значимая роль парламентского взаимодействия.
Особо отмечена совместная деятельность профильных комиссий парламентов двух стран, где сформировалась практика совместных заседаний. В следующем месяце в Ереване запланировано совместное заседание Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции и Комитета Государственной Думы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками.
Спикер НС представил В.Матвиенко подробности вооруженной агрессии Азербайджана против РА, отметив, что наша позиция однозначна – азербайджанские   вооруженные силы должны покинуть суверенную территорию РА. Широко обсуждалась необходимость всеобъемлющего урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, в ходе которого будут учтены и гарантированы права и безопасность армян Нагорного Карабаха.
“Республика Армения прилагает все усилия для установления прочного мира в нашем регионе. Уверен, что это также полностью соответствует стратегическим интересам Российской Федерации", - подчеркнул Председатель НС РА.
В завершение встречи А.Симонян пригласил В.Матвиенко в Ереван. “Армения для нас не только союзник,   нас связывают теплые братские отношения”, - отметила В.Матвиенко, любезно приняв приглашение.