Եռօրյա պաշտոնական այցով Մոսկվայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 10-ին հյուրընկալվել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինին: Սիմոնյան-Վոլոդին մոտ մեկ ժամ տեւած առանձնազրույցին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Ալեն Սիմոնյանը, ողջունելով ռուս գործընկերներին, շնորհակալություն է հայտնել Վյաչեսլավ Վոլոդինին հրավերի համար՝ նշելով, որ հայ-ռուսական դաշնակցային փոխգործակցությունը հիմնված է մեր երկրների ժողովուրդների միջեւ պատմականորեն ձեւավորված բարեկամության վրա:
Հանդիպմանը երկուստեք արձանագրվել է, որ երկկողմ կապերի շարունակական զարգացման երաշխիքը քաղաքական ակտիվ երկխոսությունն է բոլոր մակարդակներում, մասնավորապես, մեր երկրների ղեկավարների միջեւ, որոնք նախանշում են համագործակցության դինամիկան բոլոր ոլորտներում: Ընդգծվել է երկկողմ հարաբերությունների ամբողջ սպեկտրում խորհրդարանական փոխգործակցության առանցքային դերը՝ կարեւորելով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությունը: Կողմերն այս համատեքստում շոշափել են առաջիկա նախագծերին առնչվող թեմաներ՝ փաստելով, որ աշխատանքները պետք է շարունակել համակարգային հիմքի վրա՝ ունենալով զարգացման հստակ՝ կոլեգիալության եւ ռազմավարական գործընկերության պահպանման սկզբունքներով նախանշված վեկտոր:
Ռուս գործընկերների հետ հանդիպման առանցքային հարցերից է եղել Հայաստանի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի զինված ագրեսիան:
«Մեր այցը Մոսկվա տեղի է ունենում Հայաստանի համար բարդ շրջանում: Ինչպես արդեն հայտնի է, սեպտեմբերի 13-ից Ադրբեջանը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ագրեսիայի նոր փուլ է սկսել: Ադրբեջանի զինված ուժերը Հայաստանի տարածքի խորքում, մի քանի ուղղություններով ինտենսիվ գնդակոծել են ոչ միայն ՀՀ ԶՈւ դիրքերը, այլեւ քաղաքացիական ենթակառուցվածքների օբյեկտները: Ցավալի փաստ է. 207 զոհ ու վիրավորներ ունենք»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը՝ Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակումն անվանելով ԱՊՀ տարածքում Ադրբեջանի կողմից զավթողական նպատակներ ունեցող վտանգավոր միտում: Այս համատեքստում անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ի գործունեությանը՝ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ այն չի կարողացել իր անդամներից մեկի դեմ ագրեսիային արձագանքել օպերատիվ եւ արդյունավետ: «Հայաստանն անվտանգության հարցում երկարաժամկետ լուծումների ժամանակ չունի»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Ալեն Սիմոնյանը միեւնույն ժամանակ հույս է հայտնել, որ ՀԱՊԿ աշխատանքների ընթացքում մշակված առաջարկություններն իրենց լուման կներդնեն իրավիճակի ապաէսկալացման եւ մեր տարածաշրջանում կայունության հաստատման գործում: Անդրադարձ է եղել Ռուսաստանի Դաշնությունում հայկական սփյուռքին եւ Հայաստանում բնակություն հաստատած ՌԴ բազմահազար քաղաքացիներին առնչվող հարցերին:

On October 10, the delegation led by the RA NA President Alen Simonyan being on a three-day official visit, in Moscow was hosted by the Chairman of the State Duma of the Russian Federation Vyacheslav Volodin. The meeting in extended format followed Simonyan-Volodin about one-hour private conversation.
Welcoming his Russian colleagues, Alen Simonyan thanked Vyacheslav Volodin for the invitation, noting that the Armenian-Russian allied cooperation is based on the historically formed friendship between the peoples of our countries.
At the meeting both sides recorded that the guarantee of the continuous development of bilateral ties is the political active dialogue at all levels, particularly, between the heads of our countries, which indicate the dynamics of cooperation in all spheres. In the whole spectrum of bilateral relations, the key role of the parliamentary cooperation was underlined, highlighting the activities of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the National Assembly of the Republic Armenia and the Federal Assembly of the Russian Federation. In this context, the sides touched upon topics on the upcoming programmes, documenting that they should continue the work on systemized basis, having distinct indicated vector of development with the principles of maintaining collegiality and strategic partnership.
One of the key issues of the meeting with the Russian colleagues was the armed aggression of Azerbaijan against the Republic of Armenia.
“Our visit to Moscow takes place in the difficult period for Armenia. As it is already known, from September 13 Azerbaijan has begun a new phase of aggression towards the sovereign territory of the Republic of Armenia. The armed forces of Azerbaijan intensively shot in different direction in the depth of the territory of Armenia not only to the positions of the RA Armed Forces, but also to the civil infrastructure facilities. It is a painful fact: we have 207 victims and wounded,” Alen Simonyan noted, naming the large-scale attack of Azerbaijan against the internationally recognized sovereign territory of the Republic of Armenia a dangerous tendency with aggressive goals by the Azerbaijan on the CIS territory. In this context, referring to the activity of the CSTO, Alen Simonyan noted that it could not operatively and efficiently respond to the aggression against one of its members. “Armenia has no time for long-term solution on security,” the RA NA President underscored.
At the same time Alen Simonyan expressed hope that the proposals elaborated during the CSTO work will have their contribution to the de-escalation of the situation and the establishment of stability in our region. They related to the issues on the Armenian Diaspora in the Russian Federation and the multi thousands of citizens of the Russian Federation, who came to reside in Armenia.