ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ հոկտեմբերի 7-ի արտահերթ նիստում հատուկ ընթացակարգով քննարկել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի եւ մյուս անդամների պաշտոններում ընտրելու համար Ազգային ժողովին թեկնածուներ առաջարկելու մասին հարցերը:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ԿԸՀ նախագահի պաշտոնում առաջադրել է Վահագն Հովակիմյանի թեկնածությունը: Հանձնաժողովի նախագահը, ներկայացնելով թեկնածուի կենսագրական տվյալները, փաստել է նրա մասնագիտական որակների մասին, ինչպես նաեւ անդրադարձել է պատգամավորական գուրծունեությանն ու շեշտադրել ընտրական օրենսդրության բարեփոխումներում թեկնածուի ունեցած մեծ ավանդը:
Վահագն Հովակիմյանը, շնորհակալություն հայտնելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությանն իր թեկնածությունն առաջադրելու համար, նշել է, որ իր մասնագիտական փորձը կներդնի ընտրական համակարգի բարեփոխման եւ մեր երկրում ժողովրդավարության զարգացման գործում:
Հանձնաժողովականները հատուկ ընթացակարգով քննարկել են նաեւ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի մյուս անդամների պաշտոններում ընտրելու համար Ազգային ժողովին թեկնածուներ առաջարկելու մասին հարցը:
Հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Մինասյանը ներկայացրել է ԿԸՀ անդամի թեկնածու Աննա Գրիգորյանի կենսագրությունը՝ ընդգծելով աշխատանքի նկատմամբ թեկնածուի պատասխանատվությունն ու կառավարչական հմտությունները:
ԿԸՀ անդամի թեկնածու Աննա Գրիգորյանը, երախտիքի խոսք ասելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությանն իր թեկնածությունն առաջադրելու համար, բարձր է գնահատել ԿԸՀ-ի դերը ժողովրդավարության հաստատման ու զարգացման գործում:
ԿԸՀ անդամի թեկնածու Ժիրայր Կարապետյանի կենսագրությունը ներկայացրել է պատգամավոր, ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Արմեն Խաչատրյանը: Պատգամավորն ընդգծել է թեկնածուի մասնագիտական որակները, նշել, որ վերջինս եղել է 44-օրյա պատերազմի մասնակից:
Ժիրայր Կարապետյանը, կարեւորելով իրավական անվտանգության բարձրացումը, հավաստել է, որ որպես իրավաբան կկատարի իր վրա դրված բոլոր պարտականությունները:
Առաջադրված հաջորդ թեկնածուի՝ Նունե Հովհաննիսյանի կենսագրական տվյալները ներկայացրել է Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արփինե Դավոյանը: Պատգամավորն ընդգծել է ընտրական գործընթացների վերաբերյալ թեկնածուի մասնագիտական կարողությունները:
ԿԸՀ անդամի թեկնածու առաջադրված Նունե Հովհաննիսյանը նշել է, որ ժողովրդավարությունը մեր երկրի զարգացման անկյունաքարն է: Թեկնածուն կարեւորել է նաեւ ոլորտի մասնագետի արհեստավարժությունը:
ԿԸՀ անդամի պաշտոնում առաջադրված հաջորդ թեկնածուն Սիլվա Մարկոսյանն է:
Հանձնաժողովի անդամ Ալխաս Ղազարյանը ներկայացրել է թեկնածուի կենսագրությունն ու շեշտադրել նրա մասնագիտական որակները:
Սիլվա Մարկոսյանը կարեւորել է ընտրությունների նկատմամբ ժողովրդի վստահության բարձրացումը: Թեկնածուի հավաստմամբ՝ ընտրական օրենսդրությունը վերջին տարիներին բարելավվել է:
Հանձնաժողովի անդամ Վիգեն Խաչատրյանն էլ ներկայացրել է ԿԸՀ անդամի պաշտոնում առաջադրված Արուսյակ Տերչանյանի կենսագրությունն ու ընդգծել թեկնածուի մասնագիտական կարողությունները:
Արուսյակ Տերչանյանը կարեւոր է համարել ընտրական համակարգի բարեփոխումները:
Հանձնաժողովի անդամ Տրդատ Սարգսյանը ԿԸՀ անդամի թեկնածու Արմեն Սմբատյանի կենսագրությունը ներկայացնելով՝ ընդգծել ԿԸՀ-ում նրա աշխատանքի փորձն ու կարողությունները:
Թեկնածուն հավաստել է, որ իր ունեցած փորձը կներդնի Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացման գործում:
ԱԺ պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը մտքերի փոխանակության ընթացքում նշել է, որ ժողովրդավարության հիմքն արդար ու թափանցիկ ընտրություններն են, եւ ժողովրդավարությունը միակ բրենդն է, որով մեր երկիրը ներկայանում է աշխարհին:
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը քվեարկությամբ հաստատել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից ԿԸՀ նախագահի եւ անդամների պաշտոններում առաջադրված թեկնածուներին ԱԺ քննարկմանը ներկայացնելու մասին հարցը:

7 октября Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам под председательством В.Варданяна в особом порядке обсудила на внеочередном заседании НС выдвижение кандидатов на должности председателя и других членов Центральной избирательной комиссии (ЦИК).
Фракция "Гражданский договор" (ГД) выдвинула кандидатуру В.Овакимяна на пост председателя ЦИК. Председатель комиссии, представив биографические данные кандидата, отметил его профессиональные качества, коснулся депутатской деятельности и подчеркнул большой вклад кандидата в реформирование избирательного законодательства.
В.Овакимян, поблагодарив фракцию ГД за выдвижение его кандидатуры, отметил, что вложит свой профессиональный опыт в реформирование избирательной системы и развитие демократии в стране.
Члены комиссии также обсудили в особом порядке выдвижение кандидатов на должности других членов ЦИК.
Член комиссии Л.Минасян представила биографию кандидата в члены ЦИК А.Григорян, подчеркнув ответственность кандидата в работе и управленческие качества.
Кандидат в члены ЦИК А.Григорян, поблагодарив фракцию ГД за выдвижение ее кандидатуры, высоко оценила роль ЦИК в становлении и развитии демократии.
Биографию кандидата в члены ЦИК Ж.Карапетяна представил заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Хачатрян. Депутат подчеркнул профессиональные качества кандидата, отметил, что последний был участником 44-дневной войны.
Ж.Карапетян, подчеркнув повышение правовой обеспеченности, заверил, что выполнит все возложенные на него обязанности как юриста.
Биографические данные кандидата Н.Ованнисян представила член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам А.Давоян. Депутат подчеркнула профессиональные способности кандидата в отношении избирательных процессов.
Н.Ованнисян, выдвинутая кандидатом в члены ЦИК, отметила, что демократия является краеугольным камнем развития РА. Кандидат также подчеркнула профессионализм специалиста в данной области.
Следующий кандидат на пост члена ЦИК - С.Маркосян.
Член комиссии А.Казарян представил биографию кандидата и подчеркнул ее профессиональные качества.
С.Маркосян подчеркнула важность повышения доверия населения к выборам. По словам кандидата, в последние годы избирательное законодательство улучшилось.
Член комиссии В.Хачатрян также представил биографию А.Терчанян, выдвинутой на должность члена ЦИК, подчеркнув профессиональные навыки кандидата.
А.Терчанян считает важными реформы избирательной системы.
Член комиссии Т.Саргсян, представляя биографию кандидата в члены ЦИК А.Смбатяна, подчеркнул его опыт работы и способности в ЦИК.
Кандидат заверил, что вложит свой опыт в развитие демократии в Армении.
В ходе обмена мнениями депутат А.Хачатрян отметил, что основа демократии – честные и прозрачные выборы, а демократия – единственный бренд, с которым наша страна представляет себя миру.
Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам проголосовала за утверждение вопроса о вынесении на рассмотрение НС кандидатов, выдвинутых фракцией ГД на должности председателя и членов ЦИК.