««Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական նախաձեռնությունը միտված է վերոնշյալ օրենքում որոշակի հստակեցումներ կատարելուն: Այս մասին նշել է Արդարադատության փոխնախարար Գրիգոր Մինասյանը հոկտեմբերի 4-ին գումարված ԱԺ հերթական նիստի ընթացքում:
Փոխանախարարի խոսքով՝ նախագծով առաջարկվում է սահմանել կատարողական վարույթի շրջանակում առանձին կատարողական գործողություն այլ հարկադիր կատարողի կողմից իրականացնելու հնարավորություն, ամրագրել հարկադիր կատարման ծառայության այլ կառուցվածքային ստորաբաժանման կամ այլ աշխատակցի կողմից առանձին օժանդակ գործողություններ իրականացնելու հնարավորություն: Կամրագրվեն նաեւ միմյանց հետ փոխկապակցված կամ կատարողական վարույթի մասնակիցների լրիվ կամ մասնակի համընկնող կազմ ունեցող մի քանի կատարողական վարույթները մեկ վարույթում միացնելու կամ մեկ կատարողական վարույթից առանձին պահանջներով վարույթներն առանձնացնելու վերաբերյալ կարգավորումներ:
Գրիգոր Մինասյանը նշել է, որ առաջարկվող կարգավորումները կնպաստեն կատարողական գործողությունների իրականացման օպերատիվության եւ արդյունավետության բարձրացմանը:
Գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը: Նա, կարեւորելով ներկայացված նախագիծը, նշել է, որ չափազանց մեծ է Հարկադիր կատարման ծառայության ծանրաբեռնվածությունը, եւ այն պետք է հավասար բախշվի: «Մենք պետք է բոլոր միջոցները ձեռնարկենք, որպեսզի կարողանանք ստեղծել մի այնպիսի իրավիճակ, երբ անձը ծանրաբեռնված չէ կամ գերծանրաբեռնված չէ այնքան, որ հասցնի վարույթներ իրականացնել»,- նշել է հանձնաժողովի նախագահը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանը, առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելով ««Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, նշել է, որ նախագիծը, իրապես, ուղղված է հարկադիր կատարման ծառայության ներքին գործընթացների եւ գործողությունների կատարելագործմանը:
Ըստ փոխնախարարի՝ առաջարկվող փոփոխություններով եւ լրացումներով նախատեսվում է կարգավորել կատարողական վարույթի շրջանակում գույքն ի պահ ընդունելու գործընթացը, հստակեցնել գույքն ի պահ ընդունելու իրավասություն ունեցող անձանց շրջանակը, ամրագրել առգրավված գույքը պարտապանին կամ նրա հետ փոխկապակցված անձանց ի պահ հանձնելու արգելքը: Մանրամասն ներկայացնելով հարկադիր կատարողի իրավասությունները, գույքի պահպանության համար կատարվող ծախսերի կարգավորումները՝ Գրիգոր Մինասյանն ընդգծել է առաջարկվող փոփոխությունների կարեւորությունը:
Նախագծի ընդունմամբ հնարավոր կլինի նաեւ նվազեցնել հարկադիր կատարողի ծանրաբեռնվածությունը եւ բարձրացնել կատարողական վարույթի արդյունավետությունը:

The legislative initiative on Making Amendments and Addenda to the Law on Compulsory Enforcement of Judicial Acts is aimed at making certain clarifications to the above-mentioned law. The Deputy Minister of Justice Grigor Minasyan noted about this during the NA regular sitting convened on October 4.
According to the Deputy Minister, the draft proposes to establish the possibility of a separate enforcement action by another enforcement officer within the framework of enforcement proceedings and the possibility of carrying out separate support actions by another structural subdivision of the enforcement service or another employee. The regulations on combining several enforcement proceedings that are interrelated or have fully or partially overlapping members of enforcement proceedings into one proceeding or on separating the proceedings with separate requirements from one enforcement proceeding will also be introduced.
Grigor Minasyan noted that the proposed regulations will contribute to the increase in efficiency and effectiveness of enforcement actions.
The Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan presented the endorsement of the Head Committee. Highlighting the presented draft, he noted that the workload of the Compulsory Enforcement Service is too great, and it should be dealt with equally. “We must take all measures to be able to create a situation where a person is not burdened or overburdened enough to carry out proceedings,” the Committee Chair noted.
The RA Deputy Minister of Justice Grigor Minasyan, presenting the draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on Compulsory Enforcement of Judicial Acts in the first reading, noted that the draft is really aimed at the improvement of internal processes and actions of the compulsory enforcement service.
According to the Deputy Minister, with the proposed amendments and addenda, it is planned to regulate the process of seizing property within the framework of enforcement proceedings, to specify the scope of the persons who have the authority to seize the property, to fix the prohibition of handing over the confiscated property to the debtor or to persons related to him. Grigor Minasyan emphasized the importance of the proposed amendments, presenting the powers of the enforcer, the regulations of expenses for the protection of the property in detail.
It will also be possible to reduce the workload of the enforcer and increase the efficiency of enforcement proceedings with the adoption of the draft.