««Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական նախաձեռնությունը միտված է վերոնշյալ օրենքում որոշակի հստակեցումներ կատարելուն: Այս մասին նշել է Արդարադատության փոխնախարար Գրիգոր Մինասյանը հոկտեմբերի 4-ին գումարված ԱԺ հերթական նիստի ընթացքում:
Փոխանախարարի խոսքով՝ նախագծով առաջարկվում է սահմանել կատարողական վարույթի շրջանակում առանձին կատարողական գործողություն այլ հարկադիր կատարողի կողմից իրականացնելու հնարավորություն, ամրագրել հարկադիր կատարման ծառայության այլ կառուցվածքային ստորաբաժանման կամ այլ աշխատակցի կողմից առանձին օժանդակ գործողություններ իրականացնելու հնարավորություն: Կամրագրվեն նաեւ միմյանց հետ փոխկապակցված կամ կատարողական վարույթի մասնակիցների լրիվ կամ մասնակի համընկնող կազմ ունեցող մի քանի կատարողական վարույթները մեկ վարույթում միացնելու կամ մեկ կատարողական վարույթից առանձին պահանջներով վարույթներն առանձնացնելու վերաբերյալ կարգավորումներ:
Գրիգոր Մինասյանը նշել է, որ առաջարկվող կարգավորումները կնպաստեն կատարողական գործողությունների իրականացման օպերատիվության եւ արդյունավետության բարձրացմանը:
Գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը: Նա, կարեւորելով ներկայացված նախագիծը, նշել է, որ չափազանց մեծ է Հարկադիր կատարման ծառայության ծանրաբեռնվածությունը, եւ այն պետք է հավասար բախշվի: «Մենք պետք է բոլոր միջոցները ձեռնարկենք, որպեսզի կարողանանք ստեղծել մի այնպիսի իրավիճակ, երբ անձը ծանրաբեռնված չէ կամ գերծանրաբեռնված չէ այնքան, որ հասցնի վարույթներ իրականացնել»,- նշել է հանձնաժողովի նախագահը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանը, առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելով ««Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, նշել է, որ նախագիծը, իրապես, ուղղված է հարկադիր կատարման ծառայության ներքին գործընթացների եւ գործողությունների կատարելագործմանը:
Ըստ փոխնախարարի՝ առաջարկվող փոփոխություններով եւ լրացումներով նախատեսվում է կարգավորել կատարողական վարույթի շրջանակում գույքն ի պահ ընդունելու գործընթացը, հստակեցնել գույքն ի պահ ընդունելու իրավասություն ունեցող անձանց շրջանակը, ամրագրել առգրավված գույքը պարտապանին կամ նրա հետ փոխկապակցված անձանց ի պահ հանձնելու արգելքը: Մանրամասն ներկայացնելով հարկադիր կատարողի իրավասությունները, գույքի պահպանության համար կատարվող ծախսերի կարգավորումները՝ Գրիգոր Մինասյանն ընդգծել է առաջարկվող փոփոխությունների կարեւորությունը:
Նախագծի ընդունմամբ հնարավոր կլինի նաեւ նվազեցնել հարկադիր կատարողի ծանրաբեռնվածությունը եւ բարձրացնել կատարողական վարույթի արդյունավետությունը:

Законодательная инициатива о поправках в закон “О принудительном исполнении судебных актов” направлена ​​на внесение определенных уточнений в документ СПИСА. Об этом заявил заместитель министра юстиции Г.Минасян в ходе созванного 4 октября очередного заседания НС.
По словам замминистра, в проекте предлагается определить возможность совершения отдельного исполнительного действия другим судебным исполнителем в рамках исполнительного производства, закрепить возможность совершения отдельного вспомогательного действия другим структурным подразделением исполнительной службы или иным работником. Также будут введены положения об объединении нескольких исполнительных производств, взаимосвязанных друг с другом либо имеющих полное или частичное совмещение состава участников исполнительного производства в одном производстве, или о выделении из одного исполнительного производства производств с отдельными исками.
Г.Минасян отметил, что предлагаемые нормы будут способствовать повышению эффективности и результативности правоприменительных действий.
Положительное заключение профильной Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам представил ее председатель В.Варданян. Подчеркнув важность представленного проекта, он отметил, что нагрузка на СПИСА слишком велика, и с ней нужно справляться поровну. “Мы должны принять все меры, чтобы иметь возможность создать ситуацию, при которой лицо не будет достаточно обременено или перегружено для проведения разбирательства”, - заметил председатель комиссии.
Заместитель министра юстиции, представляя в первом чтении проект о внесении изменений и дополнений в закон “О принудительном исполнении судебных актов”, отметил, что проект действительно направлен на улучшение внутренних процессов и действий исполнительной службы.
По словам замминистра, предлагаемые поправки призваны урегулировать процесс взятия имущества под стражу в рамках исполнительного производства, уточнить круг лиц, имеющих право на арест имущества, закрепить запрет передачи арестованного имущества должнику или связанным с ним лицам. Г.Минасян подчеркнул важность предложенных изменений, подробно представив полномочия правоприменителя, нормы расходов на охрану имущества.
С принятием проекта также удастся снизить нагрузку на исполнителя и повысить эффективность исполнительного производства.