Անբավարար տեխնիկական վիճակում գտնվող բնակֆոնդի հիմնախնդիրների կանոնակարգման պետական քաղաքականությունը սահմանելու նպատակով ՀՀ կառավարությանը կվերապահվեն լիազորող նորմեր:
«Քաղաքաշինության մասին» օրենքում առաջարկվող լրացումն ԱԺ հոկտեմբերի 4-ի նիստում ներկայացնելով՝ ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Արմեն Ղուլարյանը նշել է, որ մարզերից եւ Երեւանի քաղաքապետարանից հավաքագրված տվյալների համաձայն՝ բազմաբնակարան շենքերի տեխնիկական վիճակի հետազննության արդյունքներով՝ հանրապետությունում առկա է անբավարար տեխնիկական վիճակում գտնվող (3-րդ եւ 4-րդ աստիճանի վնասվածություն ունեցող) ավելի քան 600 բազմաբնակարան շենք: Տվյալների համաձայն՝ անբավարար տեխնիկական վիճակում է հանրապետության մոտ 19.000 բազմաբնակարան շենքերի 3.2 տոկոսը: Հանրապետության բնակավայրերում առկա է նաեւ քանդման ենթակա վթարային՝ 4-րդ աստիճանի վնասվածություն ունեցող, ավելի քան 1.200 անհատական բնակելի տուն, որից մոտ 1.000-ը՝ բնական աղետների հետեւանքով:
Առաջարկվող լրացմամբ սահմանվում են ուժեղացման եւ վերակառուցման ու քանդման ենթակա՝ վթարային բնակարանային ֆոնդի հիմնախնդիրների կանոնակարգման պետական քաղաքականությունը, բնակարանային ֆոնդի ուժեղացման եւ վերակառուցման կամ քանդման դեպքում այդ ֆոնդից քաղաքացիների ժամանակավոր վերաբնակեցման կարգը: Կսահմանվեն նաեւ բնակարանային ֆոնդի տեխնիկական վիճակի հետազննությունների անցկացման եւ հետազննության արդյունքում տրված եզրակացությունների վարման, բնակարանային ֆոնդի տեխնիկական վիճակի վերաբերյալ տեղեկատվական համակարգ ստեղծելու կարգերը:
Պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հարցին ի պատասխան՝ Արմեն Ղուլարյանը ներկայացրել է առաջիկա միջոցառումները: Քննարկվող լիազորող նորմերի ընդունմանը կհաջորդի բնակարանային ֆոնդի տեխնիկական վիճակի վերաբերյալ տեղեկատվական համակարգ ստեղծելուն առնչվող Կառավարության որոշման նախագծի մշակումը: «Ըստ տեխնիկական վիճակի գնահատականի՝ կկարողանանք հասկանալ, թե ինչ պատկեր ունենք, որից հետո ձեռնամուխ կլինենք կոնկրետ միջոցառումների իրականացմանը»,-ասել է Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահը: Արմեն Ղուլարյանը պարզաբանել է, որ թեեւ կանոնակարգերն ու ընթացակարգերը պետք է վերաբերեն եւ՛ անհատական բնակելի տներին, եւ՛ վթարային բազմաբնակարան շենքերին, սակայն պետք է հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ բազմաբնակարան շենքերն ավելի խոցելի են:
Պատգամավոր Հայկ Ցիրունյանը ներկայացրել է ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

Authorizing norms will be reserved for the RA Government in order to define the state policy of regulating the problems of the housing estate in insufficient technical condition.
Presenting the proposed addendum to the Law on Urban Development at the NA sitting on October 4, the RA Chairman of the Urban Development Committee Armen Ghularyan noted that according to the data collected from the regions and the Yerevan Municipality and the results of the inspection of the technical condition of blocks of flats , there are more than 600 blocks of flats in insufficient technical condition (with 3rd and 4th degree of damage) in the republic. According to the data, 3.2% of about 19.000 blocks of flats in the republic is in insufficient technical condition. There are also more than 1.200 individual residential houses subject to demolition in the settlements of the republic, with the 4th degree of damage, about 1.000 of which were because of natural disasters.
The proposed addendum defines the state policy of regulating the problems of the unsafe housing estate subject to strengthening and reconstruction and demolition, the procedure for temporary resettlement of citizens from that estate in case of strengthening and reconstruction or demolition of the housing estate. The procedures for carrying out inspections of the technical condition of the housing estate and drawing the conclusions reached as a result of the inspection, creating an information system on the technical condition of the housing estate will also be established.
In response to the question of the deputy Sergey Bagratyan, Armen Ghularyan presented the upcoming events. The adoption of the debated authorizing norms will be followed by the elaboration of the Government’s draft decision. Armen Ghularyan explained that although the regulations and procedures should apply to both individual residential houses and unsafe blocks of flats, the fact that blocks of flats are more vulnerable should be taken into account.
The deputy Hayk Tsirunyan presented the endorsement of the NA Standing Committee on Economic Affairs.