Անբավարար տեխնիկական վիճակում գտնվող բնակֆոնդի հիմնախնդիրների կանոնակարգման պետական քաղաքականությունը սահմանելու նպատակով ՀՀ կառավարությանը կվերապահվեն լիազորող նորմեր:
«Քաղաքաշինության մասին» օրենքում առաջարկվող լրացումն ԱԺ հոկտեմբերի 4-ի նիստում ներկայացնելով՝ ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Արմեն Ղուլարյանը նշել է, որ մարզերից եւ Երեւանի քաղաքապետարանից հավաքագրված տվյալների համաձայն՝ բազմաբնակարան շենքերի տեխնիկական վիճակի հետազննության արդյունքներով՝ հանրապետությունում առկա է անբավարար տեխնիկական վիճակում գտնվող (3-րդ եւ 4-րդ աստիճանի վնասվածություն ունեցող) ավելի քան 600 բազմաբնակարան շենք: Տվյալների համաձայն՝ անբավարար տեխնիկական վիճակում է հանրապետության մոտ 19.000 բազմաբնակարան շենքերի 3.2 տոկոսը: Հանրապետության բնակավայրերում առկա է նաեւ քանդման ենթակա վթարային՝ 4-րդ աստիճանի վնասվածություն ունեցող, ավելի քան 1.200 անհատական բնակելի տուն, որից մոտ 1.000-ը՝ բնական աղետների հետեւանքով:
Առաջարկվող լրացմամբ սահմանվում են ուժեղացման եւ վերակառուցման ու քանդման ենթակա՝ վթարային բնակարանային ֆոնդի հիմնախնդիրների կանոնակարգման պետական քաղաքականությունը, բնակարանային ֆոնդի ուժեղացման եւ վերակառուցման կամ քանդման դեպքում այդ ֆոնդից քաղաքացիների ժամանակավոր վերաբնակեցման կարգը: Կսահմանվեն նաեւ բնակարանային ֆոնդի տեխնիկական վիճակի հետազննությունների անցկացման եւ հետազննության արդյունքում տրված եզրակացությունների վարման, բնակարանային ֆոնդի տեխնիկական վիճակի վերաբերյալ տեղեկատվական համակարգ ստեղծելու կարգերը:
Պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հարցին ի պատասխան՝ Արմեն Ղուլարյանը ներկայացրել է առաջիկա միջոցառումները: Քննարկվող լիազորող նորմերի ընդունմանը կհաջորդի բնակարանային ֆոնդի տեխնիկական վիճակի վերաբերյալ տեղեկատվական համակարգ ստեղծելուն առնչվող Կառավարության որոշման նախագծի մշակումը: «Ըստ տեխնիկական վիճակի գնահատականի՝ կկարողանանք հասկանալ, թե ինչ պատկեր ունենք, որից հետո ձեռնամուխ կլինենք կոնկրետ միջոցառումների իրականացմանը»,-ասել է Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահը: Արմեն Ղուլարյանը պարզաբանել է, որ թեեւ կանոնակարգերն ու ընթացակարգերը պետք է վերաբերեն եւ՛ անհատական բնակելի տներին, եւ՛ վթարային բազմաբնակարան շենքերին, սակայն պետք է հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ բազմաբնակարան շենքերն ավելի խոցելի են:
Պատգամավոր Հայկ Ցիրունյանը ներկայացրել է ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

Разрешительные нормы будут сохранены за Правительством РА для определения государственной политики регулирования проблем жилищного фонда, находящегося в неудовлетворительном техническом состоянии.
Председатель Комитета по градостроительству РА А.Гуларян, представляя предлагаемое дополнение в закон "О градостроительстве" на заседании НС 4 октября, отметил, что согласно данным, собранным в регионах и мэрии Еревана, по результатам осмотра технического состояния многоквартирных домов (3-3 и 4 степени повреждения) имеется 600 многоквартирных домов. Из около 19 тысяч многоквартирных домов в республике 3,2 % находятся в неудовлетворительном техническом состоянии. В населенных пунктах республики также имеется более 1200 индивидуальных жилых домов, подлежащих сносу, с 4-й степенью повреждения, из них около 1000 – в результате стихийных бедствий.
Предлагаемое дополнение определяет государственную политику регулирования вопросов аварийного жилищного фонда, подлежащего укреплению и реконструкции и сносу, порядок временного отселения граждан из этого фонда в случае усиления и реконструкции или сноса жилищного фонда. Также будут определены процедуры проведения проверок технического состояния жилищного фонда и управления выводами, выданными по результатам проверки, создания информационной системы о техническом состоянии жилфонда.
Отвечая на вопрос депутата С.Багратяна, А.Гуларян представил предстоящие мероприятия. За принятием обсуждаемых разрешительных норм последует подготовка проекта постановления правительства о создании информационной системы о техническом состоянии жилфонда. “После оценки технического состояния мы сможем приступить к реализации конкретных мероприятий”, - пояснил председатель комитета. А.Гуларян заметил, что хотя правила и процедуры должны распространяться как на индивидуальные жилые дома, так и на аварийные многоквартирные дома, следует учитывать тот факт, что многоквартирные дома более уязвимы.
Депутат А.Цирунян представил положительное заключение Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам.