Կառավարության առաջարկած փոփոխությունների ընդունման դեպքում կսահմանվի եւ կհստակեցվի Հակակոռուպցիոն կոմիտեում օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող ստորաբաժանումներում աշխատած անձանց յուրաքանչյուր տարվա համար հավելավճար տրամադրելու կարգը: Գործող կարգավորմամբ` ի տարբերություն այլ մարմինների` վերոնշյալ անձանց համար աշխատանքային եւ ծառայության ստաժի հաշվարկման որեւէ մեխանիզմ նախատեսված չէ. ոչ հավելավճարի եւ ոչ էլ համապատասխան տարիների կտրվածքով գործակիցների աճ տեղի չի ունենում:
«Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում առաջարկվող լրացումները եւ փոփոխությունները ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 28-ի նիստում ներկայացրել է Արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը:
Նոր կարգավորմամբ կապահովվի ՀՔԾ նախկին աշխատակիցների սոցիալական երաշխիքներից օգտվելու իրավունքի իրացումն այլ աշխատանքի անցնելու պարագայում: Հնարավորություն կտրվի Դատախազությունում կամ Քննչական կոմիտեում ծառայությունը շարունակելու պարագայում օգտվել Հատուկ քննչական ծառայությունում աշխատած տարիների ստաժի նկատմամբ հավելավճար հաշվարկելու իրավունքից: Կկարգավորվեն նաեւ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի վարձատրության հետ կապված հարաբերությունները:
Ի պատասխան պատգամավոր Արփինե Դավոյանի հարցադրման` փոխնախարարը պարզաբանել է, որ ստաժի հավելավճարը կհաշվարկվի 2024 թ. հուլիսի 10-ից: Օպերատիվ-հետախուզական թիմը նոր է ձեւավորվում, եւ դեռեւս ստաժի հաշվարկման խնդիր չկա:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, կարեւորելով նախաձեռնության ընդունումը, նշել է. «Պետական ծառայությունը չպետք է լինի հարստահարվելու միջոց, այլ պետք է լինի արժանապատիվ ապրելու եւ այլ եկամուտներ չփնտրելու հնարավորություն»:
Կառավարության հաջորդ առաջարկը վերաբերել է «Կառավարչական իրավահարաբերությունների կարգավորման մասին» օրենքի լրացմանը: Հարցը քննարկման է ներկայացրել ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը:
Գործող օրենսդրության համաձայն` պետական կառավարման համակարգի մարմինների կազմում գործող ծրագրեր իրականացնող պետական հիմնարկների գործունեությունը կանոնակարգող իրավական ակտերի համար հիմք եւ լիազորող նորմ է Կառավարության «Հանրապետական գործադիր մարմինների կազմում գործող ծրագրեր իրականացնող պետական հիմնարկի օրինակելի կանոնադրությունը հաստատելու մասին» որոշումը: Այն ընդունվել է դեռեւս 2010 թ., երբ պետական կառավարման համակարգի մարմինները կոչվել են հանրապետական գործադիր մարմիններ: Իրավական որոշակիության սկզբունքի կիրառությունն ապահովելու նպատակով օրենքում ավելացվել է նորմ, որով Կառավարությունն է հաստատելու պետական կառավարման համակարգի մարմինների կազմում գործող ծրագրեր իրականացնող պետական հիմնարկների կանոնադրության օրինակելի ձեւերը:

In case of the adoption of the amendments proposed by the Government, the procedure for giving additional payment for each year to the persons carrying out operative-investigative activities in the Anti-Corruption Committee will be defined and clarified. According to the current regulation, unlike other bodies, there is no mechanism for calculating the length of work and service for the above-mentioned persons: there is no increase in the coefficients either in terms of the additional payment of the relevant years.
The Deputy Minister of Justice Yeranuhi Tumanyants presented the proposed addenda and amendments to the Law on Remuneration of Persons Holding State Positions and State Service Positions at the sitting of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs on September 28.
The new regulation will ensure the execution of the right to use the social guarantees of the former employees of the Special Investigation Service (SIS) in case of switching to another job. In case of continuing the service in the Prosecutor General’s Office or the Investigative Committee, an opportunity will be given to use the right to calculate additional payment for the years of service in the Special Investigation Service. Relations related to the remuneration of the Anti-Corruption Committee will also be regulated.
In response to the deputy Arpine Davoyan’s question, the Deputy Minister clarified that the additional payment for seniority will be calculated from July 10, 2024. The operative-investigative team is just being formed, and there is no problem of calculating seniority yet.
The Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan, highlighting the adoption of the initiative, noted: “Public service should not be a way to get rich, but it should be an opportunity to live decently and not to look for other incomes.”
The next proposal of the Government referred to the addenda to the Law on Regulation of Administrative Legal Relations. The RA Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan presented the issue for debate.
According to the current legislation, the decision of the Government on Approving the model charter of the state institution implementing programs within the republican executive bodies serves as the basis and authorizing norm for the legal acts regulating the activities of state institutions implementing programs within the bodies of the state administration system. It was adopted back in 2010, when the bodies of the state administration system were called republican executive bodies. A norm was added to the law in order to ensure the application of the principle of legal certainty. According to it, the Government will approve the model forms of the charters of state institutions implementing projects within the bodies of the state administration system.