Հանձնաժողովը քննարկել եւ ընդունել է Աշխատանքային օրենսգրքում առաջարկվող մի շարք փոփոխություններ
Առաջարկվում է կատարել համապատասխան օրենսդրական փոփոխություն, որի արդյունքում Կառավարության կողմից արդեն իսկ ընդունված որոշման համար կապահովվի նման որոշում ընդունելու համար օրենքով սահմանված լիազորող հստակ նորմի առկայությունը: Մասնավորապես, առաջարկվում է սահմանել, որ պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմին չհամարվող բյուջետային հիմնարկների աշխատողներին բարձրլեռնային բնակավայրերում աշխատելու համար Աշխատանքային օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 6-րդ պարբերությամբ սահմանված լրավճար վճարելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը: Այս մասին ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը:
«ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 27-ի նիստում:
Ըստ փոխնախարարի` բարձրլեռնային բնակավայրերի շարքին են դասվում ծովի մակերեւույթից 2000 եւ ավելի մետր բարձրության վրա գտնվող բնակավայրերը, որոնց ցանկը սահմանում է ՀՀ կառավարությունը:
Հանձնաժողովականները նախագծին տվել են դրական եզրակացություն:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած «ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթը, որով առաջարկվում է սահմանել «հարկադիր աշխատանք» եւ «պարտադիր աշխատանք» եզրույթները, ինչպես նաեւ «պարտադիր կամ հարկադիր» աշխատանք չհամարվող աշխատանքների շրջանակը: Պարտադիր կամ հարկադիր աշխատանք է համարվում որեւէ ձեւի հարկադրանքի գործադրմամբ կամ գործադրման սպառնալիքի տակ անձից պահանջվող կամ անձի կողմից կատարվող ցանկացած աշխատանքը կամ ծառայությունը, որի համար այդ անձը կամավոր չի հայտնել իր համաձայնությունը:
Պարտադիր կամ հարկադիր աշխատանքն արգելվում է ՀՀ օրենսդրությամբ:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը նշել է, որ առաջին ընթերցումից հետո կատարվել են որոշակի խմբագրական փոփոխություններ:

Committee Debates and Adopts a Number of Amendments Being Proposed in Labor Code
It is proposed relevant legislative amendment, as a result of which the availability of the authorizing distinct norm established by the law for making such decision will be provided for already made decision by the Government. In particular, it is proposed to establish that the Government of the Republic of Armenia establishes the order of paying the surcharge set by Article 178.3.6 of the Labor Code for working in the highland settlements to the employees of budgetary institutions not being considered a state and local self-government body. The RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Ruben Sargsyan said about this.
The draft law on Making Addenda to the RA Labor Code was debated in the first reading at September 27 sitting of the Standing Committee on Labor and Social Affairs.
According to the Deputy Minister, the settlements being on 2000 and more metre high from the sea level are in the series of the highland settlements, and the RA Government defines their list.
The Committee members endorsed the draft.
The draft on Making Addenda to the RA Labor Code and the package of the enclosed drafts authored by the Government was debated in the second reading. It proposes defining the terms ‘forced labour’ and ‘compulsory labour,’ as well as the scope of work not being considered ‘compulsory or enforced.’ ‘Compulsory labour’ or ‘forced labour’ is considered any labour or service being done by the use of any enforcement or under threat being demanded by a person or done by a person, for which that persons has not voluntarily expressed his/her consent.
The compulsory or forced labour is banned by the RA legislation.
The RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Ruben Sargsyan noted that after the first reading certain editorial amendments were made.