Բելգիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Մարկ Դեմեսմեկերի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Գորիս
Մեր երկիր այցելած Բելգիայի Թագավորության խորհրդարանի Բելգիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Մարկ Դեմեսմեկերի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 24-ին այցելել է Գորիս:
Հյուրերը նախ հանդիպել են Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանի, ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանի եւ ԱՀ ԱԺ սոցիալական եւ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանի հետ: Արցախցի պաշտոնյաները մանրամասն ներկայացրել են Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտման քաղաքականությունը, որի նպատակն է հայաթափել Արցախը: Նրանք տեղեկացրել են հրադադարի հաստատումից հետո մարդու իրավունքների լայնածավալ խախտումների մասին: Կարեւորվել է միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի վարած քաղաքականության խստագույն եւ հասցեական դատապարտումը: Նրանք բարձրաձայնել են Արցախի կարգավիճակի հարցը, արցախահայության անվտանգության խնդիրները:
Մարկ Դեմեսմեկերն իր հերթին կարեւորել է խնդրի խաղաղ կարգավորումը` դիվանագիտական ճանապարհով եւ երկխոսության շնորհիվ, այլ ոչ թե պատերազմի եւ զենքի միջոցով:
Այնուհետեւ բելգիացի խորհրդարանականները հանդիպել են Արցախից տեղահանված անձանց հետ, ծանոթացել նրանց խնդիրներին:
Օրվա ավարտին հայ եւ բելգիացի պատգամավորներն այցելել են 1000-ից ավելի բնակիչ ունեցող Ակներ համայնք, տեղում ծանոթացել ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետեւանքով առաջացած ավերածություններին: 44-օրյա պատերազմից հետո Սյունիքի մարզի մի շարք բնակավայրեր դարձել են սահմանամերձ:
Հյուրերին ուղեկցել են ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Բելգիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը, խմբի անդամներ Սեյրան Օհանյանը, Արծվիկ Մինասյանը, Շիրակ Թորոսյանը, Ալեքսեյ Սանդիկովը, Թադեւոս Ավետիսյանը եւ սյունեցի պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը:

Делегация во главе с руководителем группы дружбы Бельгия-Армения Марком Демесмекером посетила Горис
24 сентября находящаяся в РА делегация во главе с руководителем группы дружбы Бельгия-Армения парламента Королевства Бельгия Марком Демесмекером посетила Горис.
Гости встретились с государственным министром Республики Арцах А.Бегларяном, арцахским правозащитником Г.Степаняном и председателем Постоянной комиссии НС по социальным вопросам и здравоохранению НС Республики Арцах А.Григоряном. Арцахские официальные лица подробно представили проводимую Азербайджаном политику этнических чисток с целью деарменизации Нагорного Карабаха. Они сообщили о массовых нарушениях прав человека после установления режима прекращения огня. Подчеркнута необходимость четкого и адресного осуждения политики Азербайджана международным сообществом. Подняты вопросы статуса Арцаха, безопасности арцахских армян.
Марк Демесмекер, в свою очередь, акцентировал важность мирного урегулирования проблемы дипломатическим и переговорным путем, а не посредством войны и оружия.
Затем бельгийские парламентарии встретились с вынужденными переселенцами из Арцаха и ознакомились с их проблемами.
В конце дня армянский и бельгийский парламентарии посетили общину Акнер с населением более 1000 человек, где ознакомились с разрушениями, вызванными последней азербайджанской агрессией. После 44-дневной войны большинство населенных пунктов Сюникской области стали приграничными.
Гостей сопровождали председатель группы дружбы НС Армения-Бельгия А.Рустамян, члены группы С.Оганян, А.Минасян, Ш.Торосян, А.Сандыков, Т.Аветисян и депутат от Сюникской области А.Хачатрян.