Կբացվի իսպանական առեւտրաարդյունաբերական համագործակցության կենտրոն
Մարտի 30-ին Վալենսիայում Աղքատության դեմ պայքարող քաղաքների համաշխարհային դաշինքի հինգերորդ համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ունեցավ մի քանի երկկողմանի հանդիպումներ:
Վալենսիայի կառավարության նախագահ Ֆրանսիսկո Կամսի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Վալենսիայի եւ Հայաստանի միջեւ ռեգիոնալ կապերի հաստատման խնդիրներ: Պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց Վալենսիայի պատվիրակության առաջիկայում Հայաստան մեկնելու մասին, որի ընթացքում կճշտվեն համագործակցության հնարավորությունները:
Վալենսիայի քաղաքապետ տիկին Ռիտա Բարբերայի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Վալենսիայի եւ Հայաստանի քաղաքների միջեւ կոնկրետ ծրագրերի իրականացման խնդիրները, նաեւ` շտապօգնության մեքենաներ Հայաստանին փոխանցելու մասին:
Վալենսիայի արդյունաբերության նախարար Խուստո Նյետոյի հետ հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց Հայաստանում ու Իսպանիայում համատեղ գրասենյակների բացման մասին, որոնց գործունեությունը երկու ուղղվածություն կունենա` ապրանքաշրջանառության մեծացում եւ շուկայի ուսումնասիրություն, նաեւ ապրանքների սպառման շուկաների ուսումնասիրություն ու գովազդ, եւ` համատեղ հիմնադրամի ստեղծում, որի նպատակը կլինի գիտաուսումնական ծրագրերի իրականացումը: Այս գրասենյակի գործունեությունը կխթանի հայ-իսպանական առեւտրատնտեսական ու գիտամշակութային կապերի զարգացումը, նոր հնարավորությունների ու նոր աշխատատեղերի ստեղծումը:
Օրվա ընթացքում նախատեսվում են նաեւ այլ հանդիպումներ:
Վալենսիայում ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հարցազրույցներ է  տվել կենտրոնական թերթերին, իսկ  համաժողովի աշխատանքները լայնորեն լուսաբանվել են հեռուստատեսությամբ:

Spanish Trade Industrial Cooperation Centre To Be Opened
On March 30, in Valencia within the framework of the Fifth Forum of World Alliance of Cities Fighting Against Poverty Artur Baghdasaryan, RA NA President, had several bilateral meetings.
During the meeting with Francisco Camps, President of the Valencian Government, problems of establishing regional relations between Valencia and Armenia were discussed. An agreement was reached on the leave of the Valencian delegation to Armenia in future, during which the possibilities of cooperation will be specified.
During the meeting with Rita Barbera, Mayoress of Valencia, the problems of implementation of concrete programmes, as well as transferring ambulance cars to Armenia between Valencia and cities of Armenia were discussed.
During the meeting with Justo Nieto, Industry Minister of Valencia, an agreement was reached on opening joint offices in Armenia and Spain, the activity of which will have two directions: increase of trade turnover and study of market, also study of goods consuming markets and advertisement, establishment of joint fund, the goal of which will be the implementation of scientific-educational programmes. The activity of this office will boost the development of the Armenian-Spanish trade-industrial and scientific-cultural development, establishment of new possibilities and new jobs.
Other meetings are also envisaged during the day.
NA President Artur Baghdasaryan gave interviews to the central newspapers, and the works of the forum received wide coverage on TV.