Կբացվի իսպանական առեւտրաարդյունաբերական համագործակցության կենտրոն
Մարտի 30-ին Վալենսիայում Աղքատության դեմ պայքարող քաղաքների համաշխարհային դաշինքի հինգերորդ համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ունեցավ մի քանի երկկողմանի հանդիպումներ:
Վալենսիայի կառավարության նախագահ Ֆրանսիսկո Կամսի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Վալենսիայի եւ Հայաստանի միջեւ ռեգիոնալ կապերի հաստատման խնդիրներ: Պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց Վալենսիայի պատվիրակության առաջիկայում Հայաստան մեկնելու մասին, որի ընթացքում կճշտվեն համագործակցության հնարավորությունները:
Վալենսիայի քաղաքապետ տիկին Ռիտա Բարբերայի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Վալենսիայի եւ Հայաստանի քաղաքների միջեւ կոնկրետ ծրագրերի իրականացման խնդիրները, նաեւ` շտապօգնության մեքենաներ Հայաստանին փոխանցելու մասին:
Վալենսիայի արդյունաբերության նախարար Խուստո Նյետոյի հետ հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց Հայաստանում ու Իսպանիայում համատեղ գրասենյակների բացման մասին, որոնց գործունեությունը երկու ուղղվածություն կունենա` ապրանքաշրջանառության մեծացում եւ շուկայի ուսումնասիրություն, նաեւ ապրանքների սպառման շուկաների ուսումնասիրություն ու գովազդ, եւ` համատեղ հիմնադրամի ստեղծում, որի նպատակը կլինի գիտաուսումնական ծրագրերի իրականացումը: Այս գրասենյակի գործունեությունը կխթանի հայ-իսպանական առեւտրատնտեսական ու գիտամշակութային կապերի զարգացումը, նոր հնարավորությունների ու նոր աշխատատեղերի ստեղծումը:
Օրվա ընթացքում նախատեսվում են նաեւ այլ հանդիպումներ:
Վալենսիայում ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հարցազրույցներ է  տվել կենտրոնական թերթերին, իսկ  համաժողովի աշխատանքները լայնորեն լուսաբանվել են հեռուստատեսությամբ:

Откроется Испанский центр торгово-промышленного сотрудничества
30 марта Председатель НС РА Артур Багдасарян имел в Валенсии несколько двусторонних встреч в рамках Пятого форума Международной ассоциации городов, борющихся с нищетой.
В ходе встречи с Председателем Правительства Валенсии Франсиско Камсой были обсуждены вопросы, касющиеся установления региональных связей между Валенсией и Арменией. Была достигнута договоренность о визите делегации Валенсии в Армению в ближайшее время, в ходе которого будут уточнены возможности сотрудничества.
В ходе встречи с мэром Валенсии г-жой Ритой Барбера были обсуждены вопросы реализации конкретных программ между Валенсией и Арменией, а также передачи Армении машин скорой помощи.
Во время встречи с Министром промышленности Валенсии Хусто Ньетто была достигнута договоренность об открытии в Армении и Испании совместных офисов, деятельность которых будет иметь двойную направленность: увеличение товарооборота, изучение рынка, исследование и рекламирование рынков потребления товаров и создание совместного фонда, целью которого станет осуществление научно-учебных программ. Деятельность этого офиса будет стимулировать развитие армяно-испанских торгово-экономических и научно-культурных связей и создаст новые возможности и рабочие места.
В течение дня намечаются и другие встречи.
Председатель НС Артур Багдасарян дал интервью центральным газетам. Работа форума широко освещается по телевидению.