Այս պահին, թեեւ հարաբերական դադար է առաջնագծում, բայց դեռեւս պարզ չէ, թե ինչ իրական դրդապատճառներ դա ունի. այս մասին նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը սեպտեմբերի 16-ին խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում: Պատգամավորը նաեւ անդրադարձել է ՄԱԿ-ում  Հայաստանի ներկայացուցչի հայտարարությանը, ըստ որի՝ Ադրբեջանը հարձակում է ծրագրում նաեւ Նախիջեւանի ուղղությամբ:  Տիգրան Աբրահամյանի խոսքով՝ մոտ 10 տարի առաջ Նախիջեւանում տեղակայված էր ադրբեջանական բանակային  կորպուսներից մեկը, որը վերածվել է համազորային բանակի: «Նախիջեւանի ինքնավար հանրապետությունում տեղակայված առանձին համազորային բանակն աչքի է ընկնում նրանով, որ ուսումնական հիմնական գործընթացը բավականին ներդաշնակեցված են Թուրքիայի զինված ուժերի հետ, որը մեծ սպառնալիք է Հայաստանի համար»,- ընդգծել է նա:
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը, պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե Նախիջեւանի կողմից հարձակում տեղի ունենալու դեպքում արդյո՞ք կունենանք մեր ռազմավարական գործընկերների, միջազգային հանրության, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի պատշաճ արձագանք եւ ռազմական օգնության տեսքով աջակցություն, նշել է, որ ակնկալիքները մեր ռազմավարական դաշնակցից եւ ՀՀ բարեկամ այլ երկրներից շարունակում են ե՛ւ ժողովրդի, ե՛ւ իրենց համար մնալ նույնը: «Այսինքն՝ ինչպես Հայաստանն է եղել բարեկամ եւ ստրատեգիական պատշաճ գործընկեր ու դաշնակից, կարծում եմ, որ սա այն պահն է, որ Հայաստանի նկատմամբ էլ պետք է լինի նույնանման աջակցություն»,- նշել է նա:

Hayk Mamijanyan: As Armenia Has Been a Friend and Strategic Decent Partner and Ally, Similar Support Shall Be Towards Armenia
At this moment, though there is relative pause on the frontline, but it is not clear yet what real motives it has: the deputy of the NA With Honor Faction Tigran Abrahamyan said about this during the parliamentary briefings on September 16. The deputy also touched upon the statement of the Representative of Armenia in the UN according to which, Azerbaijan plans an attack in the direction of Nakhijevan. According to Tigran Abrahamyan, about 10 years ago one of the Azerbaijani army corps was deployed in Nakhijevan, which turned into a separate army. “The separate army deployed in the Nakhijevan Autonomous Republic distinguishes by the fact that the educational main process is rather harmonized with the armed forces of Turkey, which is a great threat for Armenia,” he underlined.
The deputy of the NA With Honor Faction Hayk Mamijanyan, answering the journalist’s question, that in case of the attack from Nakhijevan, will we have decent response by our strategic partners, the international community, as well as the UN Security Council and military aid support, noted that the expectations from our strategic ally and from other friendly countries continue to remain the same for the people and for them. “That is, as Armenia has been a friendly and strategic decent partner and ally, I believe that this is the moment that similar support shall be the same support,” he noted.