Այս պահին, թեեւ հարաբերական դադար է առաջնագծում, բայց դեռեւս պարզ չէ, թե ինչ իրական դրդապատճառներ դա ունի. այս մասին նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը սեպտեմբերի 16-ին խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում: Պատգամավորը նաեւ անդրադարձել է ՄԱԿ-ում  Հայաստանի ներկայացուցչի հայտարարությանը, ըստ որի՝ Ադրբեջանը հարձակում է ծրագրում նաեւ Նախիջեւանի ուղղությամբ:  Տիգրան Աբրահամյանի խոսքով՝ մոտ 10 տարի առաջ Նախիջեւանում տեղակայված էր ադրբեջանական բանակային  կորպուսներից մեկը, որը վերածվել է համազորային բանակի: «Նախիջեւանի ինքնավար հանրապետությունում տեղակայված առանձին համազորային բանակն աչքի է ընկնում նրանով, որ ուսումնական հիմնական գործընթացը բավականին ներդաշնակեցված են Թուրքիայի զինված ուժերի հետ, որը մեծ սպառնալիք է Հայաստանի համար»,- ընդգծել է նա:
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը, պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե Նախիջեւանի կողմից հարձակում տեղի ունենալու դեպքում արդյո՞ք կունենանք մեր ռազմավարական գործընկերների, միջազգային հանրության, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի պատշաճ արձագանք եւ ռազմական օգնության տեսքով աջակցություն, նշել է, որ ակնկալիքները մեր ռազմավարական դաշնակցից եւ ՀՀ բարեկամ այլ երկրներից շարունակում են ե՛ւ ժողովրդի, ե՛ւ իրենց համար մնալ նույնը: «Այսինքն՝ ինչպես Հայաստանն է եղել բարեկամ եւ ստրատեգիական պատշաճ գործընկեր ու դաշնակից, կարծում եմ, որ սա այն պահն է, որ Հայաստանի նկատմամբ էլ պետք է լինի նույնանման աջակցություն»,- նշել է նա:

А.Мамиджанян: “Как РА была дружественным и достойным стратегическим партнером и союзником, должна быть также адекватная поддержка Армении”
“На данный момент, несмотря на относительное затишье на передовой, до сих пор неясно, каковы реальные причины этого”, -   заявил 16 сентября на брифинге в парламенте депутат фракции "Честь имею" Т.Абрамян. Он также сослался на заявление представителя Армении в ООН, согласно которому Азербайджан планирует атаку и в направлении Нахичевана. По Абрамяну, около 10 лет назад в Нахичеване дислоцировался один из азербайджанских армейских корпусов, который превратился в армию. “Дислоцированная в Нахичеванской автономной республике отдельная армия примечательна тем, что основной учебный процесс довольно скоординирован с вооруженными силами Турции, что представляет большую угрозу для Армении”, - подчеркнул он.
Депутат фракции “Честь имею” А.Мамиджанян, отвечая на вопрос журналиста о том, что в случае нападения со стороны Нахичевана будет ли у нас должная реакция наших стратегических партнеров, международного сообщества, а также СБ ООН и содействие в виде военной помощи, отметил: ожидания Армении от нашего стратегического союзника и других дружественных стран остаются прежними – как   для народа, так и для них самих. “Иными словами, как  РА была дружественным и достойным стратегическим партнером и союзником,  полагаю, это именно тот момент, когда должна быть также адекватная поддержка Армении”, - отметил он.