Գյումրին, Ապարանը, Վարդենիսը անդամակցեցին աղքատության դեմ պայքարող քաղաքների համաշխարհային դաշինքին
Մարտի 29-ին Իսպանիայի Վալենսիա քաղաքում աշխատանքները սկսեց  Աղքատության դեմ պայքարող քաղաքների համաշխարհային դաշինքի հինգերորդ համաժողովը, որին մասնակցում են դաշինքի անդամ քաղաքները, դաշինքի գործընկեր քաղաքներն ու ասոցիացիաները, խորհրդարանների, կառավարությունների անդամներ, գործարարներ, պաշտոնական այլ անձինք: Հայաստանի պատվիրակության կազմում են Վարդենիսի քաղաքապետ Վարդան Բարսեղյանը եւ Ապարանի փոխքաղաքապետ Գեորգի Երեմյանը:
Համաժողովի նպատակն է քաղաքապետարանների` աղքատության դեմ պայքարին ուղղված գործողությունների ռազմավարության մշակումը` հիմնվելով Աղքատության վերացման միջազգային տասնամյակի` 1997-2007 թթ., ընթացքում քաղաքապետարանների փորձի վրա:
Լիագումար նիստում ներկայացվեցին հազարամյակի զարգացման նպատակների 2005 թ. համաշխարհային գագաթաժողովի երաշխավորությունները եւ դրանց իրականացմանն ուղղված տեղական ներդրումները, այնուհետեւ ելույթներ ունեցան քաղաքապետարանների ներկայացուցիչները` պատմելով աղքատության վերացման միջազգային տասնամյակի տեղական արդյունքների եւ իրենց փորձի մասին:
Իսպանիայի թագավորական տան, Վալենսիայի քաղաքապետարանի եւ Վալենսիայի մարզի, Իսպանիայի կառավարության, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի, Համաշխարհային բանկի եւ ՄԱԿ-ի զարգացման գործակալությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ համաժողովը հայտարարվեց բացված:
Համաժողովի բացման ժամանակ ելույթ ունեցավ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը. «  Մենք ապրում ենք աննախադեպ գլոբալիզացիայի ժամանակներու մ, որտեղ չնայած աղքատության պատճառները տարբեր, սակայն` հետեւանքները նույնն են աշխարհի գրեթե բոլոր անկյուններում: Միեւնույն ժամանակ գլոբալիզացիան ուղեկցվում է ապակենտրոնացման եւ փոխադարձ կախվածության գնալով զգալի աճով, ինչն օբյեկտիվորեն սրբագրումներ է մտցնում աղաքատության հաղթահարման մեր մոտեցումներում: Հատկապես, էլ ավելի է մեծանում տեղական ինքնակառավարման մարմինների դերը, որպես քաղաքացիներին ամենամոտը կանգնած ինստիտուտներ, այն դեպքում երբ այդ մարմինները սահմանափակ ազդեցություն ունեն աղքատությունը ծնող պատճառների կանխարգելման գործում: Եվ ես կուզենայի հատուկ շեշտադրել աղքատության հաղթահարման գործում համատեղ գործողությունների եւ համատեղ պատասխանատվության կարեւորությունը:
Խորհրդարանները, կառավարությունները, քաղաքացիական հասարակությունը եւ զարգացման միջազգային ինստիտուտները աղքատության դեմ պայքարում կարեւոր առաքելություն ունեն` համապատասխան օրենսդրական, քաղաքական-հայեցակարգային լուծումներ տալու եւ առաջնորդելու, ռեսուրսներ մոբիլիզացնելու եւ այդ ռեսուրսներն ուղղելու թիրախավորված առաջնահերթություններին, ապահովելու այդ ցավոտ խնդրի շուրջ լայն հասարակական իրազեկություն: Գլխավոր հարցը մեզ համար աղքատության խնդրի չիմացությունը չէ, առավել եւս աղքատության հաղթահարման կարեւորության գիտակցումը չէ: Գլխավոր խնդիրը քաղաքականության, ինստիտուցիոնալ եւ պրակտիկ այնպիսի միջավայրի ստեղծումն է, որը կխթանի քաղաքացիական մասնակցությունը, ներդրումները, աճը եւ զարգացումը: Մնացյալ ծավալուն անելիքներում տեղական ինքնակառավարման մարմինները դերը առաջնային է եւ համոզված եմ, որ համաժողովը մասնակից քաղաքների համար նաեւ բացառիկ հնարավորություն է կիսելու աղքատության հաղթահարման արդյունավետ մեխանիզմների վերաբերյալ սեփական փորձը:
Այս տարի լրանում է Աղքատության հաղթահարման միջազգային տասնամյակը եւ Վալենսիայի համաժողովը մեզ հնարավորություն է ընձեռում ոչ միայն ինքներս մեզ  եւս մեկ անգամ հիշեցնելու մեր առջեւ կանգնած խնդիրների մասին, այլեւ` ապագայում նոր արդյունավետությամբ շարունակելու աղքատության դեմ տարվող պայքարը: Համաժողովը մասնակից քաղաքներին հնարավորություն է ընձեռում ամփոփելու եւ գնահատելու նախկինում գործադրված ջանքերի արդյունքները, քննարկելու աղքատություն կոչվող   չարիքի հաղթահարման հարցու մ առաջացած մարտահրավերները, ինչպես նաեւ մատնանշել այդ մարտահրավերների դիմագրավման լավագույն ուղիները: Համաժողովը լավագույն հնարավորություն է մասնակից քաղաքների համար համագործակցության եզրեր փնտրելու եւ համատեղ ծրագրեր նախաձեռնելու:
Աղքատության հաղթահարումը չի կարող սահմանափակվել միայն նյութական եւ ֆինանսական օժանդակությամբ: Մարդու իրավունքների խախտումները եւ վատ կառավարումը պարարտ հող են ստեղծում աղքատության ծավալների մեծացման համար: Առանց տեղական մակարդակում քաղաքացիական մասնակցության խթանման աղքատության մեջ հայտնված քաղաքացիների կյանքի որակի բարձրացումը բարդ իրականանալի խնդիր է: Կարծում եմ, ֆորումը նաեւ լավագույն հնարավորություն է տեղական մակարդակում քաղաքացիական մասնակցության խթանման, թափանցիկության բարձրացման արդյունավետ հայեցակարգերի եւ ծրագրերի, փորձի փոխանակման համար:
Արդեն հայաստանյան չորս քաղաքներ անդամակցել են «Աղքատության դեմ պայքարող քաղաքների համաշխարհային դաշինքին»: Սա լավ հնարավորություն է կապեր հաստատելու եւ ինֆորմացիա փոխանակելու, այլ քաղաքների հետ համագործակցության ծրագրեր մշակելու, ինչպես նաեւ իրենց համար ընդլայնելու համագործակցության եւ զարգացման բնագավառում տարբեր դերակատարների կողմից հնարավոր օժանդակության մատչելիությունը:
Որպես ՀՀ Աժ նախագահ, որպես հազարյոթհարյուրամյա քրիստոնեական ավանդույթներ ունեցող երկրի խորհրդարանի նախագահ` ցանկանում եմ ձեզ բոլորիդ հրավիրել Հայաստան, որտեղ այս տարի հոկտեմբերին Աժ եւ ԵՄ համատեղ կազմակերպում են միջազգային խորհրդաժողով` եվրոպական տարբեր քաղաքների մասնակցությամբ: Համաժողովը նվիրված է լինելու քաղաքների ուղիղ համագործակցության զարգացմանը եւ կարեւոր ներդրում կլինի աղքատության դեմ պայքարում տեղական մակարդակում լուծումներ գտնելու համար»:
Այնուհետեւ համաժողովի աշխատանքները շարունակվեցին աշխատանքային խմբերում:
Օրվա կարեւորագույն իրադարձությունը Հայաստանի համար` համաժողովի ընթացքում ի թիվս այլ երկրների քաղաքների` Գյումրին, Ապարանը, Վարդենիսը անդամակցեցին Աղքատության դեմ պայքարող քաղաքների համաշխարհային վեհաժողովին, որը զարգացման ծրագրերի իրականացման հնարավորություններ կտա այդ քաղաքներում:

Гюмри, Апаран, Варденис стали членами Всемирного альянса борющихся с бедностью городов
29 марта в испанском городе Валенсия свою работу начал пятый форум Всемирного альянса борющихся с бедностью городов (ВАББГ), в котором участвовали города-члены альянса, города-побратимы и ассоциации альянса, члены парламентов, правительств, бизнесмены, другие официальные лица. В составе делегации Армении были мэр города Вардениса Вардан Барсегян и заместитель мэра Апарана Георгий Еремян.
Цель форума – разработка стратегии действий, направленных на борьбу с бедностью, на основе опыта мэрий в течение Международного десятилетия 1997-2007 гг. по ликвидации бедности (МДЛБ).
На пленарном заседании представлены были рекомендации Всемирного форума  о целях развития тысячелетия  на 2005 г. и местные инвестиции на их реализацию, затем выступили представители мэрий, рассказавшие о местных результатах МДЛБ и своем опыте.
С участием  представителей испанского королевского двора, мэрии города Валенсии и области Валенсия, правительства Испании, Международного Валютного Фонда, Всемирного банка и Агентства развития ООН  форум  был  объявлен открытым.
Во время открытия форума выступил Председатель НС РА Артур Багдасарян:
“Мы живем в пору беспрецедентной глобализации, когда, несмотря на различные причины бедности, последствия те же почти во всех уголках мира. Одновременно глобализация сопровождается все более заметным ростом децентрализации и взаимозависимости, что объективно вносит коррективы в наши подходы к преодолению бедности. Особенно еще более возрастает роль органов местного самоуправления  как  наиболее близко стоящих к гражданам институтов, -  в том случае, когда эти органы имеют весьма ограниченное влияние на предупреждение причин, порождающих бедность.  И я хотел бы особо выделить важность совместных действий и совместной ответственности в деле преодоления бедности.
Парламенты, правительства, гражданское общество и международные институты развития  в борьбе с бедностью имеют важную миссию – давать соответствующие законодательные, политико-концептуальные решения и возглавлять, мобилизовывать ресурсы и направлять эти ресурсы на приоритетные мишени, обеспечивать информированность широкой общественности  об этой болезненной  проблеме. Главная проблема для нас – не в незнании проблемы бедности, тем более не в неосознании важности преодоления бедности. Главная проблема – в создании такой политической, институциональной и практической среды, которая простимулирует гражданское участие, инвестиции, рост и развитие. В остальных масштабных делах роль органов местного самоуправления   первоочередна, и я уверен, что форум для городов-участников - также исключительная возможность поделиться собственным опытом по внедрению эффективных механизмов  преодоления бедности.
В этом году истекает Международное десятилетие по ликвидации бедности и форум в Валенсии дает нам возможность не только еще раз напомнить самим себе о стоящих перед нами задачах, но и в будущем с большей эффективностью продолжать ведущуюся  с бедностью борьбу. Форум дает возможность городам-участникам  обобщить и оценить итоги ранее приложенных усилий, обсудить вызовы, возникшие в вопросе преодоления такого зла как бедность, а также указать наилучшие пути противостояния этим вызовам. Форум – наилучшая возможность для городов-участников для поиска граней сотрудничества и инициирования совместных программ.
Преодоление бедности не может ограничиваться лишь материальной и финансовой поддержкой.  Нарушение прав человека и плохое управление  создают благодатную почву  для роста объемов бедности. Без стимулирования на местном уровне гражданского участия повышение качества жизни  граждан,  оказавшихся в бедности, - трудноосуществимая задача. Думаю, что форум – также наилучшая возможность для стимулирования на местном уровне гражданского участия, эффективных концепций и программ повышения прозрачности, обмена опытом.
Уже четыре  армянских города стали членами  ВАББГ. Это хорошая возможность для установления связей и обмена информацией, разработки программ сотрудничества с другими городами, а также доступность возможного содействия  им  в сфере расширения и развития сотрудничества со стороны различных исполнителей.
Как Председатель НС РА, как председатель парламента страны с 1700-летними христианскими традициями, хочу выразить пожелание пригласить всех вас в Армению, где в октябре этого года НС и СЕ организуют совместно международную ассамблею – при участии различных европейских городов. Форум будет посвящен развитию прямого сотрудничества городов и явится важным вкладом в дело поиска решений в борьбе с бедностью на местном уровне”.
Затем работа форума была продолжена в рабочих группах.
Важнейшим событием дня для Армении стало членство, в числе других городов, Гюмри, Апарана, Вардениса  в ВАББГ, что даст возможность реализации программ развития в этих городах.