Գյումրին, Ապարանը, Վարդենիսը անդամակցեցին աղքատության դեմ պայքարող քաղաքների համաշխարհային դաշինքին
Մարտի 29-ին Իսպանիայի Վալենսիա քաղաքում աշխատանքները սկսեց  Աղքատության դեմ պայքարող քաղաքների համաշխարհային դաշինքի հինգերորդ համաժողովը, որին մասնակցում են դաշինքի անդամ քաղաքները, դաշինքի գործընկեր քաղաքներն ու ասոցիացիաները, խորհրդարանների, կառավարությունների անդամներ, գործարարներ, պաշտոնական այլ անձինք: Հայաստանի պատվիրակության կազմում են Վարդենիսի քաղաքապետ Վարդան Բարսեղյանը եւ Ապարանի փոխքաղաքապետ Գեորգի Երեմյանը:
Համաժողովի նպատակն է քաղաքապետարանների` աղքատության դեմ պայքարին ուղղված գործողությունների ռազմավարության մշակումը` հիմնվելով Աղքատության վերացման միջազգային տասնամյակի` 1997-2007 թթ., ընթացքում քաղաքապետարանների փորձի վրա:
Լիագումար նիստում ներկայացվեցին հազարամյակի զարգացման նպատակների 2005 թ. համաշխարհային գագաթաժողովի երաշխավորությունները եւ դրանց իրականացմանն ուղղված տեղական ներդրումները, այնուհետեւ ելույթներ ունեցան քաղաքապետարանների ներկայացուցիչները` պատմելով աղքատության վերացման միջազգային տասնամյակի տեղական արդյունքների եւ իրենց փորձի մասին:
Իսպանիայի թագավորական տան, Վալենսիայի քաղաքապետարանի եւ Վալենսիայի մարզի, Իսպանիայի կառավարության, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի, Համաշխարհային բանկի եւ ՄԱԿ-ի զարգացման գործակալությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ համաժողովը հայտարարվեց բացված:
Համաժողովի բացման ժամանակ ելույթ ունեցավ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը. «  Մենք ապրում ենք աննախադեպ գլոբալիզացիայի ժամանակներու մ, որտեղ չնայած աղքատության պատճառները տարբեր, սակայն` հետեւանքները նույնն են աշխարհի գրեթե բոլոր անկյուններում: Միեւնույն ժամանակ գլոբալիզացիան ուղեկցվում է ապակենտրոնացման եւ փոխադարձ կախվածության գնալով զգալի աճով, ինչն օբյեկտիվորեն սրբագրումներ է մտցնում աղաքատության հաղթահարման մեր մոտեցումներում: Հատկապես, էլ ավելի է մեծանում տեղական ինքնակառավարման մարմինների դերը, որպես քաղաքացիներին ամենամոտը կանգնած ինստիտուտներ, այն դեպքում երբ այդ մարմինները սահմանափակ ազդեցություն ունեն աղքատությունը ծնող պատճառների կանխարգելման գործում: Եվ ես կուզենայի հատուկ շեշտադրել աղքատության հաղթահարման գործում համատեղ գործողությունների եւ համատեղ պատասխանատվության կարեւորությունը:
Խորհրդարանները, կառավարությունները, քաղաքացիական հասարակությունը եւ զարգացման միջազգային ինստիտուտները աղքատության դեմ պայքարում կարեւոր առաքելություն ունեն` համապատասխան օրենսդրական, քաղաքական-հայեցակարգային լուծումներ տալու եւ առաջնորդելու, ռեսուրսներ մոբիլիզացնելու եւ այդ ռեսուրսներն ուղղելու թիրախավորված առաջնահերթություններին, ապահովելու այդ ցավոտ խնդրի շուրջ լայն հասարակական իրազեկություն: Գլխավոր հարցը մեզ համար աղքատության խնդրի չիմացությունը չէ, առավել եւս աղքատության հաղթահարման կարեւորության գիտակցումը չէ: Գլխավոր խնդիրը քաղաքականության, ինստիտուցիոնալ եւ պրակտիկ այնպիսի միջավայրի ստեղծումն է, որը կխթանի քաղաքացիական մասնակցությունը, ներդրումները, աճը եւ զարգացումը: Մնացյալ ծավալուն անելիքներում տեղական ինքնակառավարման մարմինները դերը առաջնային է եւ համոզված եմ, որ համաժողովը մասնակից քաղաքների համար նաեւ բացառիկ հնարավորություն է կիսելու աղքատության հաղթահարման արդյունավետ մեխանիզմների վերաբերյալ սեփական փորձը:
Այս տարի լրանում է Աղքատության հաղթահարման միջազգային տասնամյակը եւ Վալենսիայի համաժողովը մեզ հնարավորություն է ընձեռում ոչ միայն ինքներս մեզ  եւս մեկ անգամ հիշեցնելու մեր առջեւ կանգնած խնդիրների մասին, այլեւ` ապագայում նոր արդյունավետությամբ շարունակելու աղքատության դեմ տարվող պայքարը: Համաժողովը մասնակից քաղաքներին հնարավորություն է ընձեռում ամփոփելու եւ գնահատելու նախկինում գործադրված ջանքերի արդյունքները, քննարկելու աղքատություն կոչվող   չարիքի հաղթահարման հարցու մ առաջացած մարտահրավերները, ինչպես նաեւ մատնանշել այդ մարտահրավերների դիմագրավման լավագույն ուղիները: Համաժողովը լավագույն հնարավորություն է մասնակից քաղաքների համար համագործակցության եզրեր փնտրելու եւ համատեղ ծրագրեր նախաձեռնելու:
Աղքատության հաղթահարումը չի կարող սահմանափակվել միայն նյութական եւ ֆինանսական օժանդակությամբ: Մարդու իրավունքների խախտումները եւ վատ կառավարումը պարարտ հող են ստեղծում աղքատության ծավալների մեծացման համար: Առանց տեղական մակարդակում քաղաքացիական մասնակցության խթանման աղքատության մեջ հայտնված քաղաքացիների կյանքի որակի բարձրացումը բարդ իրականանալի խնդիր է: Կարծում եմ, ֆորումը նաեւ լավագույն հնարավորություն է տեղական մակարդակում քաղաքացիական մասնակցության խթանման, թափանցիկության բարձրացման արդյունավետ հայեցակարգերի եւ ծրագրերի, փորձի փոխանակման համար:
Արդեն հայաստանյան չորս քաղաքներ անդամակցել են «Աղքատության դեմ պայքարող քաղաքների համաշխարհային դաշինքին»: Սա լավ հնարավորություն է կապեր հաստատելու եւ ինֆորմացիա փոխանակելու, այլ քաղաքների հետ համագործակցության ծրագրեր մշակելու, ինչպես նաեւ իրենց համար ընդլայնելու համագործակցության եւ զարգացման բնագավառում տարբեր դերակատարների կողմից հնարավոր օժանդակության մատչելիությունը:
Որպես ՀՀ Աժ նախագահ, որպես հազարյոթհարյուրամյա քրիստոնեական ավանդույթներ ունեցող երկրի խորհրդարանի նախագահ` ցանկանում եմ ձեզ բոլորիդ հրավիրել Հայաստան, որտեղ այս տարի հոկտեմբերին Աժ եւ ԵՄ համատեղ կազմակերպում են միջազգային խորհրդաժողով` եվրոպական տարբեր քաղաքների մասնակցությամբ: Համաժողովը նվիրված է լինելու քաղաքների ուղիղ համագործակցության զարգացմանը եւ կարեւոր ներդրում կլինի աղքատության դեմ պայքարում տեղական մակարդակում լուծումներ գտնելու համար»:
Այնուհետեւ համաժողովի աշխատանքները շարունակվեցին աշխատանքային խմբերում:
Օրվա կարեւորագույն իրադարձությունը Հայաստանի համար` համաժողովի ընթացքում ի թիվս այլ երկրների քաղաքների` Գյումրին, Ապարանը, Վարդենիսը անդամակցեցին Աղքատության դեմ պայքարող քաղաքների համաշխարհային վեհաժողովին, որը զարգացման ծրագրերի իրականացման հնարավորություններ կտա այդ քաղաքներում:

Gyumri, Aparan, Vardenis Become Members of World Alliance of Cities Against Poverty
On March 29, in the City of Valencia of Spain the Fifth Forum of World Alliance of Cities Fighting Against Poverty started its works. Member cities of the alliance, partner cities and associations of the alliance, members of parliaments and governments, businessmen, other officials attended the forum. Vardan Barseghyan, Mayor of Vardenis and Georgy Yeremyan, Deputy Mayor of Aparan are in the Armenian delegation.
The goal of the forum is to elaborate a municipal action strategy directed to fighting poverty, based on the experience of the municipalities during the 1997-2007 World Decade of Poverty Eradication.
At the plenary session the guarantees of 2005 World Summit of Millennium Development Goals and the local investments directed to its implementation were presented. Then the representatives of municipalities gave speeches telling about the local results of international decade of poverty eradication and about their experience.
The forum was announced open with participation of representatives of Spanish Royal House, Municipality of Valencia and Valencia region, Spanish Government, International Monetary Fund, World Bank and United Nations Development Program.
At the opening of the forum Artur Baghdasaryan, RA NA President, delivered a speech:
“We live in an era of intense globalization with different causes but similar consequences of poverty in different parts of the world. Globalization is increasingly accompanied by a process of decentralization and interdependence. It naturally makes us change our approaches of fighting poverty. In this context local authorities take on additional importance in combating poverty as the closest institutions to citizens. At the same time local authorities have little control over the causes of poverty and I would like to emphasize the importance of collective action and responsibility in eradicating poverty.
The Parliaments, national governments, civil society organizations and international development partners have a clear role to play by setting adequate legal and policy frameworks, providing guidance, mobilizing resources, channeling these resources to the targeted priorities and ensuring broad awareness of this disease. The major challenge before us is not the lack of understanding of the problems facing us. It is not definitely the lack of knowledge what needs to be done in order to get out of poverty. But, rather, it is how to build a conductive climate, in terms of policy, institutional and behavioral environment, which will facilitate citizen participation, investment, growth and development. The rest of the work remains the domain of, and dependent on, efforts on local level. I am sure this forum is an exceptional opportunity for the participating cities to obtain direct information on successful experiments on how to respond to poverty most efficiently.
This year marks the end of the International Decade of Eradication of Poverty. Hence, the Valencia forum gives us an opportunity, not only to remind ourselves of the task before us, but also to keep track of struggle as we move ahead. This forum provides us with an opportunity to assess the key outputs of our efforts, reflect on the findings and exchange ideas and strategies on the way forward. I find it to be an excellent opportunity for all the participating municipalities to reflect on the achievements made and the challenges encountered as well as to deliberate on the best ways of addressing these challenges. It is an excellent opportunity to build international partnerships and develop joint programs.
Combating poverty cannot be limited to material and financial assistance. Human rights violations and bad governance provide a fertile ground for poverty to grow. Without an avenue of local participation disadvantaged population cannot affect change and may find it impossible to improve their living conditions. I believe the forum is a brilliant opportunity for sharing successful programs and policies on how to increase citizen participation and transparency on local level.
As a country in transition Armenia still suffers enormously from poverty, perhaps, the most formidable enemy to its development. Already four Armenian cities are members of the World Alliance of Cities against Poverty. This is the first time Armenian cities are taking part in such a representative forum of global contacts and it is good opportunity to exchange information, develop city-to-city cooperation and broaden their access to the skills, cooperation and support available to them from different players in the development field.
As President of the National Assembly of the Republic of Armenia, President of the Parliament of the country having 1700 years of Christian traditions, I would like to invite all of you to Armenia, where in October of this year the National Assembly and the European Union will jointly organize international conference with participation of European different countries. The conference will be dedicated to the development of direct cooperation of the cities and will be an important investment in fighting poverty on local level for finding solutions.”
Then the works of the forum continued in the working groups.
The most important event of the day for Armenia during the forum was that among the cities of different countries, Gyumri, Aparan, Vardenis became members of the World Alliance of Cities Against Poverty, which will give opportunities for the implementation of development programmes.