ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանն ԱԺ հարցուպատասխանի ձեւաչափում հարց է ուղղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ փորձելով պարզել ստեղծված իրավիճակի աշխարհաքաղաքական գործոնի առկայությունը:
ՀՀ վարչապետը համաձայնել է, որ, այո, այս հարցում կա աշխարհաքաղաքական համատեքստ: Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանն իր քաղաքականությամբ արեւմուտքի հետ շփումներում մեր երկիրը ներկայացնում է ռուսամետ, իսկ Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում` արեւմտամետ:
«Հայաստանը սերտ հարաբերություններ ունի Ռուսաստանի հետ՝ ռազմաքաղաքական, դա փաստ է: Այն, որ Հայաստանն ինտենսիվ շփումներ ունի արեւմտյան երկրների հետ, ԵՄ-ի հետ սերտ համագործակցում է, ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական երկխոսություն ունենք, դա էլ է փաստ: Բայց այն համատեքստը, որը փորձում է ներկայացնել Ադրբեջանը, կապ չունի իրականության հետ»,- ասել է վարչապետը:

Депутат Ш.Торосян задал вопрос Премьер-министру РА Н.Пашиняну в формате вопросов-ответов НС, пытаясь выяснить наличие геополитического фактора в создавшейся ситуации.
Премьер-министр согласился, что в этом вопросе действительно есть геополитический контекст. По его словам, Азербайджан представляет нашу страну пророссийской в ​​контактах с Западом и прозападной в отношениях с Россией.
“У Армении тесные военно-политические отношения с Россией – это факт. Также факт, что Армения имеет интенсивные контакты со странами Запада, тесно сотрудничает с ЕС, ведет стратегический диалог с США. Но тот контекст, который пытается представить Азербайджан, не имеет ничего общего с реальностью”, - отметил Н.Пашинян.