2021 թ. հոկտեմբերի 8-ին ստորագրված արձանագրության վավերացումը կդյուրացնի Հայաստանի եւ Բելառուսի առանց արտոնագրերի այցելությունների մեխանիզմները: Այս մասին հայտնել է ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը:
Արձանագրությամբ համաձայնագրի 1-ին հոդվածը լրացվում է երրորդ եւ չորրորդ մասերով: Ըստ լրացումների՝ մի կողմի պետության քաղաքացիները մյուս կողմի պետության տարածք մուտք գործելու ամսաթվից 30 օրվա ընթացքում ազատվում են մուտքի պետության իրավասու մարմիններում գրանցվելու (ըստ գտնվելու վայրի՝ հաշվառման կանգնելու) պարտականությունից:
Մի կողմի պետության քաղաքացու 30 օրից ավելի ժամկետով մյուս կողմի պետության տարածքում գտնվելու դեպքում՝ տվյալ քաղաքացին պարտավոր է գրանցվել (ըստ գտնվելու վայրի` հաշվառման կանգնել) մուտքի պետության իրավասու մարմիններում՝ այդ պետության օրենսդրությանը համապատասխան:
Նշվել է, որ Բելառուսն արդեն վավերացրել է արձանագրությունը:
««Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Բելառուսի Հանրապետության կառավարության միջեւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների եւ Բելառուսի Հանրապետության քաղաքացիների առանց արտոնագրերի փոխայցելությունների մասին» համաձայնագրում լրացում կատարելու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկվել է Ազգային ժողովի սեպտեմբերի 14-ի հերթական նիստում:

“Ратификация подписанного 8 октября 2021 г. протокола облегчит механизмы безвизового посещения Армении и Беларуси”, - сообщил заместитель министра иностранных дел П.Ованнисян.
По протоколу, ст.1 Соглашения дополнена третьей и четвертой частями. Согласно поправкам, граждане одного государства-участника освобождаются от обязанности регистрации (становления на учет по месту нахождения) в компетентных органах государства въезда в течение 30 дней со дня въезда на территорию другого государства.
В случае пребывания гражданина одного государства на территории другого государства более 30 дней, данный гражданин обязан зарегистрироваться (встать на учет по месту нахождения) в компетентных органах государства въезда, в соответствии с законодательством этого государства.
Отмечено, что Беларусь уже ратифицировала протокол.
14 сентября на очередном заседании НС обсуждался законопроект "О ратификации протокола о внесении дополнения в Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Республики Беларусь о взаимных безвизовых посещениях граждан Республики Армения и граждан Республики Беларусь".