2021 թ. հոկտեմբերի 8-ին ստորագրված արձանագրության վավերացումը կդյուրացնի Հայաստանի եւ Բելառուսի առանց արտոնագրերի այցելությունների մեխանիզմները: Այս մասին հայտնել է ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը:
Արձանագրությամբ համաձայնագրի 1-ին հոդվածը լրացվում է երրորդ եւ չորրորդ մասերով: Ըստ լրացումների՝ մի կողմի պետության քաղաքացիները մյուս կողմի պետության տարածք մուտք գործելու ամսաթվից 30 օրվա ընթացքում ազատվում են մուտքի պետության իրավասու մարմիններում գրանցվելու (ըստ գտնվելու վայրի՝ հաշվառման կանգնելու) պարտականությունից:
Մի կողմի պետության քաղաքացու 30 օրից ավելի ժամկետով մյուս կողմի պետության տարածքում գտնվելու դեպքում՝ տվյալ քաղաքացին պարտավոր է գրանցվել (ըստ գտնվելու վայրի` հաշվառման կանգնել) մուտքի պետության իրավասու մարմիններում՝ այդ պետության օրենսդրությանը համապատասխան:
Նշվել է, որ Բելառուսն արդեն վավերացրել է արձանագրությունը:
««Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Բելառուսի Հանրապետության կառավարության միջեւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների եւ Բելառուսի Հանրապետության քաղաքացիների առանց արտոնագրերի փոխայցելությունների մասին» համաձայնագրում լրացում կատարելու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկվել է Ազգային ժողովի սեպտեմբերի 14-ի հերթական նիստում:

The ratification of the Protocol signed on October 8, 2021 will facilitate the mechanisms of visa-free travels between Armenia and Belarus. The Deputy Minister of Foreign Affairs Paruyr Hovhannisyan informed about this.
The Article 1 of the Agreement is added with the third and fourth paragraphs by the Protocol. According to the addenda, citizens of the state of the one side will be exempted from the obligation to register with the competent bodies of the state within 30 days from the date of entry into the territory of the state of the other side (according to the venue to stand for the record).
In case of a stay of more than 30 days, the citizen is obliged to register with the competent bodies in accordance with the legislation of that state (according to the venue to stand for the record).
It was noted that Belarus had already ratified the Protocol.
The draft law on Ratifying the Protocol on Making Addendum to the Agreement between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Republic of Belarus on Mutual Visa-Free Travel of Citizens of the Republic of Armenia and Citizens of the Republic of Belarus was debated at the regular sitting of the National Assembly on September 14.