Կեսգիշերին Ադրբեջանի զինված ուժերը հարձակողական գործողություններ են ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության ուղղությամբ. չորս ուղղություններով, հետագայում երկու-երեք ուղղություն եւս ավելացել է: Ադրբեջանը փորձում է ներկայացնել, թե այդ գործողությունները եղել են ի պատասխան հայկական կողմի սադրանքների: Պետք է միանշանակ արձանագրենք, որ այդ տեղեկատվությունը բացարձակապես կեղծ է, սուտ եւ չի համապատասխանում իրականությանը: Այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 13-ի Ազգային ժողովի հերթական նիստում:
«Այս պահի դրությամբ Պաշտպանության նախարարության կողմից հաստատված 49 զոհ ունենք: Պետք է արձանագրեմ, որ մեր զինվորները, սպաները, մեր բանակը կռվել են անձնուրացաբար, հերոսաբար: Հարգանքի տուրք մատուցելով մեր զոհված զինվորներին եւ սպաներին՝ ընդգծեմ, որ մարդկային այդ տեսակի վրա է հիմնված մեր պետականությունը, մեր անկախությունը եւ ինքնիշխանությունը: Եւ քանի դեռ կան նման մարդիկ, ովքեր վճռական պահին պատրաստ են սեփական կյանքը վտանգի տակ դնել, ընդհուպ՝ զոհաբերել հանուն հայրենիքի, նշանակում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ունի եւ կունենա ինքնիշխանություն, կլինի հայկական պետականությունը, կլինի հարատեւ, եւ ՀՀ ժողովուրդը կկարողանա հպարտ լինել իր զավակների համար»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Վարչապետի ներկայացմամբ՝ այս պահի դրությամբ մարտական գործողությունների ինտենսիվությունը նվազել է, սակայն մեկ-երկու ուղղություններով Ադրբեջանի հարձակողական գործողությունները շարունակվում են: ՀՀ ՊՆ-ն, Գլխավոր շտաբը գնահատում են իրավիճակը, կորուստները, եւ ճշգրտված տեղեկատվությունը կհրապարակվի պաշտոնապես:
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ հարձակման մասին լուրը ստանալուն պես Անվտանգության խորհրդի նիստ է տեղի ունեցել. խորհրդակցությունն ու քննարկումը շարունակվել են մինչեւ լուսաբաց, որին մասնակցել են ՀՀ նախագահը, ԱԺ նախագահը: Որոշում է կայացվել դիմել ՀԱՊԿ-ին, եւ այդ դիմումի կապակցությամբ տեղի է ունենում ՀԱՊԿ մշտական խորհրդի նիստ: ՀՀ-ն դիմել է նաեւ ՌԴ-ին՝ «1997 թ. բարեկամության փոխօգնության մասին» պայմանագրի հիման վրա: Որոշում է կայացվել դիմել նաեւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին՝ իրավիճակը հրատապության կարգով քննարկելու համար: ՀՀ վարչապետը հեռախոսազրույցներ է ունեցել ՌԴ նախագահի, Ֆրանսիայի նախագահի, ԻԻՀ նախագահի, ԱՄՆ պետքարտուղարի, Եվրամիության խորհրդի նախագահի հետ: Պաշտպանության նախարարը զրույց է ունեցել ՌԴ գործընկերոջ հետ, եւ այս ուղղություններով աշխատանք է տարվում իրավիճակը հնարավորինս արագ կայունացնելու:
ՀՀ վարչապետը եւս մեկ անգամ ընդգծել է, որ բոլոր այն պնդումները, թե ՀՀ զինված ուժերը դիմել են ինչ-որ սադրանքների եւ Ադրբեջանի գործողությունները եղել են ի պատասխան հայկական Զինված ուժերի գործողությունների, բացարձակապես իրականությանը չեն համապատասխանում:
Վարչապետի խոսքով՝ ստեղծված իրավիճակն առաջին հերթին կապված է Ղարաբաղի հարցի բանակցային գործընթացի հետ՝ հանգամանորեն ներկայացնելով այն:

В полночь Вооруженные Силы Азербайджана предприняли наступательные действия в направлении Республики Армения по четырем направлениям, позже добавились еще два-три направления. Азербайджан пытается представить, что эти действия явились ответом на провокации армянской стороны. Мы должны однозначно констатировать, что эта информация совершенно ложная и не соответствует действительности. Об этом 13 сентября на очередном заседании НС заявил Премьер-министр РА Н.Пашинян.
“На данный момент у нас есть 49 жертв, подтвержденных Министерством обороны. Должен отметить, наши солдаты, офицеры, наша армия сражались самоотверженно и героически. Отдавая дань уважения нашим павшим солдатам и офицерам, хочу подчеркнуть, что именно на этот человеческий тип опираются наша государственность, наша независимость и суверенитет. И пока есть люди, готовые в решающий момент поставить свою жизнь под угрозу, пожертвовать ее ради Родины, значит, Республика Армения имеет и будет иметь суверенитет, армянская государственность будет вечна, и народ Армении сможет гордиться своими сынами”, - подчеркнул премьер.
Согласно Н.Пашиняну, на данный момент интенсивность боевых действий снизилась, но наступательные действия Азербайджана продолжаются на одном-двух направлениях. Минобороны РА, Генштаб оценивают обстановку, потери, уточненная информация будет опубликована официально.
По словам премьера, с поступлением известия о нападении сразу же было проведено заседание Совета Безопасности. До рассвета продолжались консультации и обсуждения, в которых участвовали Президент РА и Председатель НС. Принято решение об обращении в ОДКБ, в связи с которым проводится заседание Постоянного совета ОДКБ. РА обратилась также к России – на   основе Договора о дружбе и взаимопомощи 1997 года. Было принято решение обратиться в Совет Безопасности ООН для экстренного обсуждения ситуации. Премьер-министр РА имел телефонные беседы с президентами Российской Федерации, Франции, Исламской Республики Иран, государственным секретарем США, Председателем Совета Евросоюза. Министр обороны провел беседу со своим российским коллегой, и в этих направлениях ведется работа для скорейшей стабилизации ситуации.
Премьер-министр еще раз подчеркнул, что все утверждения о том, что ВС РА прибегали к каким-то провокациям и что действия Азербайджана были ответом на действия ВС Армении, абсолютно не соответствуют действительности.
По словам Пашиняна, создавшаяся ситуация в первую очередь связана с обстоятельно представленным им переговорным процессом по Карабахскому вопросу.