Կեսգիշերին Ադրբեջանի զինված ուժերը հարձակողական գործողություններ են ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության ուղղությամբ. չորս ուղղություններով, հետագայում երկու-երեք ուղղություն եւս ավելացել է: Ադրբեջանը փորձում է ներկայացնել, թե այդ գործողությունները եղել են ի պատասխան հայկական կողմի սադրանքների: Պետք է միանշանակ արձանագրենք, որ այդ տեղեկատվությունը բացարձակապես կեղծ է, սուտ եւ չի համապատասխանում իրականությանը: Այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 13-ի Ազգային ժողովի հերթական նիստում:
«Այս պահի դրությամբ Պաշտպանության նախարարության կողմից հաստատված 49 զոհ ունենք: Պետք է արձանագրեմ, որ մեր զինվորները, սպաները, մեր բանակը կռվել են անձնուրացաբար, հերոսաբար: Հարգանքի տուրք մատուցելով մեր զոհված զինվորներին եւ սպաներին՝ ընդգծեմ, որ մարդկային այդ տեսակի վրա է հիմնված մեր պետականությունը, մեր անկախությունը եւ ինքնիշխանությունը: Եւ քանի դեռ կան նման մարդիկ, ովքեր վճռական պահին պատրաստ են սեփական կյանքը վտանգի տակ դնել, ընդհուպ՝ զոհաբերել հանուն հայրենիքի, նշանակում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ունի եւ կունենա ինքնիշխանություն, կլինի հայկական պետականությունը, կլինի հարատեւ, եւ ՀՀ ժողովուրդը կկարողանա հպարտ լինել իր զավակների համար»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Վարչապետի ներկայացմամբ՝ այս պահի դրությամբ մարտական գործողությունների ինտենսիվությունը նվազել է, սակայն մեկ-երկու ուղղություններով Ադրբեջանի հարձակողական գործողությունները շարունակվում են: ՀՀ ՊՆ-ն, Գլխավոր շտաբը գնահատում են իրավիճակը, կորուստները, եւ ճշգրտված տեղեկատվությունը կհրապարակվի պաշտոնապես:
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ հարձակման մասին լուրը ստանալուն պես Անվտանգության խորհրդի նիստ է տեղի ունեցել. խորհրդակցությունն ու քննարկումը շարունակվել են մինչեւ լուսաբաց, որին մասնակցել են ՀՀ նախագահը, ԱԺ նախագահը: Որոշում է կայացվել դիմել ՀԱՊԿ-ին, եւ այդ դիմումի կապակցությամբ տեղի է ունենում ՀԱՊԿ մշտական խորհրդի նիստ: ՀՀ-ն դիմել է նաեւ ՌԴ-ին՝ «1997 թ. բարեկամության փոխօգնության մասին» պայմանագրի հիման վրա: Որոշում է կայացվել դիմել նաեւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին՝ իրավիճակը հրատապության կարգով քննարկելու համար: ՀՀ վարչապետը հեռախոսազրույցներ է ունեցել ՌԴ նախագահի, Ֆրանսիայի նախագահի, ԻԻՀ նախագահի, ԱՄՆ պետքարտուղարի, Եվրամիության խորհրդի նախագահի հետ: Պաշտպանության նախարարը զրույց է ունեցել ՌԴ գործընկերոջ հետ, եւ այս ուղղություններով աշխատանք է տարվում իրավիճակը հնարավորինս արագ կայունացնելու:
ՀՀ վարչապետը եւս մեկ անգամ ընդգծել է, որ բոլոր այն պնդումները, թե ՀՀ զինված ուժերը դիմել են ինչ-որ սադրանքների եւ Ադրբեջանի գործողությունները եղել են ի պատասխան հայկական Զինված ուժերի գործողությունների, բացարձակապես իրականությանը չեն համապատասխանում:
Վարչապետի խոսքով՝ ստեղծված իրավիճակն առաջին հերթին կապված է Ղարաբաղի հարցի բանակցային գործընթացի հետ՝ հանգամանորեն ներկայացնելով այն:

At midnight, the armed forces of Azerbaijan launched offensive actions in the direction of the Republic of Armenia: in four directions, later on two-three directions were added. Azerbaijan tries to present that those actions have been in response to the Armenian side’s provocations. We should definitely record that that information is absolutely fake, false and does not correspond to the reality. The RA Prime Minister Nikol Pashinyan said about this at September 13 regular sitting of the National Assembly.
“At this time, we have 49 victims confirmed by the Ministry of Defense. We should record that our soldiers, officers, our army fought selflessly, heroically. Paying tribute to our fallen soldiers and officers, I will underline that our statehood, our independence and sovereignty is based on that human kind. And as there are such people, who at the decisive moment are ready to put their own lives in danger, up to sacrifice their lives for the Motherland, it means that the Republic of Armenia has and will have sovereignty, the Armenian statehood will be, it will be lasting, and the RA people will be able to be proud of their sons,” the RA Prime Minister said.
As the Prime Minister presented, by this moment the intensity of military actions has decreased, however in one-two directions the aggressive actions continue. The Ministry of Defense of the Republic of Armenia, the General Staff are assessing the situation, losses and the adjusted information will be officially released.
According to Nikol Pashinyan, at receiving the information on the attack a Security Council session was held: the consultation and the discussion continued until dawn, where the RA President, the NA President took part. A decision was made to address the CSTO, and regarding that address the sitting of the CSTO Permanent Council took place. The RA also addressed the Russian Federation on the basis of the Treaty on Friendship, Cooperation and Mutual Assistance. A decision was also made to address the UN Security Council for urgently discussing the situation. The RA Prime Minister had telephone conversations with the RF President, the President of France, the President of the Islamic Republic of Iran, the U.S. Secretary of State and the President of the European Council. The Minister of Defense had a talk with his RF colleague, and these directions work is done to stabilize the situation as quick as possible.
The RA Prime Minister once again stressed that all the claims that the RA Armed Forces resorted to some provocations and the actions of Azerbaijan had been in response to the actions of the Armenian Armed Forces, absolutely do not correspond to the reality.
According to the Prime Minister, the created situation, first of all, is connected with the Karabakh issue negotiation process, presenting it in detail.