Բժշկական միջամտության համար գրավոր համաձայնությունն անհրաժեշտ պայման՝ լիազոր մարմնի սահմանած դեպքերի համար
«Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» ՀՀ օրենքի գործող 16-րդ հոդվածի կիրառության ժամանակ առաջանում են իրավական անորոշություններ: Հոդվածի 1-ին մասով բժշկական միջամտության համար անհրաժեշտ պարտադիր պայման է համարվում մարդու գրավոր համաձայնությունը: Միեւնույն ժամանակ, նույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանվում է, որ բժշկական միջամտության համար գրավոր համաձայնություն տալու դեպքերը սահմանում է լիազոր մարմինը: Առաջանում է տարընթերցում, քանի որ հասկանալի չէ, թե որ դեպքերի համար է անհրաժեշտ գրավոր համաձայնությունը՝ բժշկական միջամտության բոլոր դեպքերի՞, թե՞ միայն լիազոր մարմնի կողմից սահմանված դեպքերի համար: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Էմմա Պալյանը:
Պատգամավորներ Նարեկ Զեյնալյանի եւ Էմմա Պալյանի հեղինակած ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 8-ի նիստում:
Տարընթերցումները, իրավական անորոշությունները եւ հակասությունները բացառելու համար նախագծով առաջարկվում է հստակ շարադրել, որ գրավոր համաձայնությունը բժշկական միջամտության համար անհրաժեշտ պայման է լիազոր մարմնի սահմանած դեպքերի համար: Այդ պահանջը բխում է «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» օրենքից՝ ոչ բավարար հստակության, տարաբնույթ ընկալման, ինչպես նաեւ նորմատիվ իրավական ակտի կիրառման բնագավառում ծագած հարցերի պարզման անհրաժեշտությունից: Նախագծով առաջարկվում է նաեւ որոշ դեպքերում նախատեսված բժշկական միջամտությունների համաձայնությունների համար ամրագրել գրավոր լինելու պայմանը:
«Լիազոր մարմինը կսահմանի բոլոր այն դեպքերը, երբ իրականում քաղաքացու կամ նրա օրինական ներկայացուցչի կողմից գրավոր համաձայնություն տալը կարեւոր է եւ պարտադիր հետագա խնդիրներից խուսափելու համար: Այս պարագայում բժիշկը եւս պաշտպանված կլինի»,- պարզաբանել է Նարեկ Զեյնալյանը:
Հարակից զեկուցող ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Նազարյանի խոսքով՝ առաջարկվող փոփոխությունները լուծելի են դարձնում խնդիրները, քանի որ ամբուլատոր եւ ստացիոնար պայմաններում հնարավոր չի լինելու բոլոր տեսակի բժշկական միջամտությունների համար գրավոր համաձայնություն վերցնել: Կառավարության կողմից առաջարկություններն ընդունելի են:

Письменное согласие на медицинское вмешательство – необходимое условие для случаев, определяемых компетентным органом
“Правовые неопределенности возникают при применении действующей ст.16 закона РА "О медицинской помощи и обслуживании населения". Согласно ч.1 данной статьи необходимым условием медицинского вмешательства считается письменное согласие лица. При этом ч.2 той же статьи предусмотрено, что случаи дачи письменного согласия на медицинское вмешательство определяются уполномоченным органом. Неверное прочтение происходит потому, что неясно, в каких случаях требуется письменное согласие – во всех случаях медицинского вмешательства или только в случаях, определенных компетентным органом” - отметила депутат Э.Палян.
8 сентября на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения в первом чтении обсужден проект о внесении изменений в закон “О медицинской помощи и обслуживании населения” в авторстве   Н.Зейналяна и Э.Палян.
В целях исключения интерпретаций, юридических неясностей и противоречий в проекте предлагается четко указать, что письменное согласие является необходимым условием медицинского вмешательства для случаев, определяемых уполномоченным органом. Данное требование вытекает из закона “О нормативных правовых актах”, недостаточной ясности, разного понимания, а также необходимости уточнения вопросов, возникающих в сфере применения нормативного правового акта. Проектом также предлагается установить письменное условие согласия на планируемые в некоторых случаях медицинские вмешательства.
“Компетентный орган будет определять все случаи, когда на самом деле дача письменного согласия гражданина или его законного представителя важна и обязательна во избежание дальнейших проблем. В этом случае врач тоже будет под защитой”, - пояснил  соавтор Н.Зейналян.
По словам содокладчика заместителя министра здравоохранения А.Назаряна, предлагаемые изменения делают проблемы разрешаемыми, так как не будет возможности получить письменное согласие на все виды медицинских вмешательств в амбулаторных и стационарных условиях. Рекомендации правительства приемлемы.