Բժշկական միջամտության համար գրավոր համաձայնությունն անհրաժեշտ պայման՝ լիազոր մարմնի սահմանած դեպքերի համար
«Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» ՀՀ օրենքի գործող 16-րդ հոդվածի կիրառության ժամանակ առաջանում են իրավական անորոշություններ: Հոդվածի 1-ին մասով բժշկական միջամտության համար անհրաժեշտ պարտադիր պայման է համարվում մարդու գրավոր համաձայնությունը: Միեւնույն ժամանակ, նույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանվում է, որ բժշկական միջամտության համար գրավոր համաձայնություն տալու դեպքերը սահմանում է լիազոր մարմինը: Առաջանում է տարընթերցում, քանի որ հասկանալի չէ, թե որ դեպքերի համար է անհրաժեշտ գրավոր համաձայնությունը՝ բժշկական միջամտության բոլոր դեպքերի՞, թե՞ միայն լիազոր մարմնի կողմից սահմանված դեպքերի համար: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Էմմա Պալյանը:
Պատգամավորներ Նարեկ Զեյնալյանի եւ Էմմա Պալյանի հեղինակած ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 8-ի նիստում:
Տարընթերցումները, իրավական անորոշությունները եւ հակասությունները բացառելու համար նախագծով առաջարկվում է հստակ շարադրել, որ գրավոր համաձայնությունը բժշկական միջամտության համար անհրաժեշտ պայման է լիազոր մարմնի սահմանած դեպքերի համար: Այդ պահանջը բխում է «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» օրենքից՝ ոչ բավարար հստակության, տարաբնույթ ընկալման, ինչպես նաեւ նորմատիվ իրավական ակտի կիրառման բնագավառում ծագած հարցերի պարզման անհրաժեշտությունից: Նախագծով առաջարկվում է նաեւ որոշ դեպքերում նախատեսված բժշկական միջամտությունների համաձայնությունների համար ամրագրել գրավոր լինելու պայմանը:
«Լիազոր մարմինը կսահմանի բոլոր այն դեպքերը, երբ իրականում քաղաքացու կամ նրա օրինական ներկայացուցչի կողմից գրավոր համաձայնություն տալը կարեւոր է եւ պարտադիր հետագա խնդիրներից խուսափելու համար: Այս պարագայում բժիշկը եւս պաշտպանված կլինի»,- պարզաբանել է Նարեկ Զեյնալյանը:
Հարակից զեկուցող ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Նազարյանի խոսքով՝ առաջարկվող փոփոխությունները լուծելի են դարձնում խնդիրները, քանի որ ամբուլատոր եւ ստացիոնար պայմաններում հնարավոր չի լինելու բոլոր տեսակի բժշկական միջամտությունների համար գրավոր համաձայնություն վերցնել: Կառավարության կողմից առաջարկություններն ընդունելի են:

Written Consent for Medical Intervention is Necessary Condition for Cases Determined by Authorized Body
Legal uncertainties arise during the application of the current Article 16 of the RA Law on Medical Aid and Service for Population. According to part 1 of Article, a person's written consent is considered a necessary condition for medical intervention. At the same time, part 2 of the same Article stipulates that the cases of giving written consent for medical intervention are determined by the authorized body. Misreading occurs because it is not clear for which cases the written consent is required: for all cases of medical intervention or only for cases determined by the authorized body. The RA NA deputy Emma Palyan noted.
The draft law on Making Amendments to the Law on Medical Aid and Service for Population authored by the deputies Narek Zeynalyan and Emma Palyan was debated in the first reading at the meeting of the Standing Committee on Health Care convened on September 8.
The draft proposes to clearly state that the written consent is a necessary condition for medical intervention for the cases determined by the authorized body in order to exclude interpretations, legal uncertainties and contradictions. This requirement stems from the law on Normative Legal Acts, insufficient clarity, different understanding, as well as the need to clarify the issues arising in the field of application of the normative legal act. The draft also proposes to set the condition of being in written form for the consents for medical interventions planned in some cases.
The authorized body will determine all the cases when in fact giving written consent by a citizen or his /her legal representative is important and mandatory to avoid further problems. In this case, the doctor will also be protected, Narek Zeynalyan clarified.
According to the key rapporteur, the RA Deputy Minister of Health Armen Nazaryan, the proposed amendments make the problems solvable, because it will not be possible to take written consent for all types of medical interventions in outpatient and inpatient conditions. The proposals of the Government are acceptable.