Առաջարկվող փոփոխությամբ կսահմանվեն փոխադրողի կողմից իրականացվող չվերթով կեղծ ճամփորդական փաստաթղթերով փոխադրման ընդունման, միջազգային բժշկասանիտարական կանոնների եւ դրանց հետ կապված դրույթների  պահանջների խախտումով փոխադրման ընդունման համար, ինչպես նաեւ վայրէջքի օդանավակայանում օդանավից դուրս գալու պահից մինչեւ երկրի պետական սահմանի հատման ժամանակահատվածն ուղեւորների անվտանգության ապահովման եւ խնամքի համար փոխադրողի պատասխանատվության պահանջները: Կապահովվի նաեւ ժամանած ուղեւորի պատշաճ խնամք փոխադրողի կողմից: Նշված պահանջները չկատարելու համար սահմանվելու է տուգանք՝ նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկի չափով, որը կնպաստի ավիաընկերության կողմից ուղեւորների առջեւ միջազգային չափորոշիչներով սահմանված պատասխանատվության պատշաճ կատարմանը:
«Ավիացիայի մասին» գործող օրենքի «Փոխադրողի պատասխանատվություն» հոդվածով ամբողջական սահմանված չեն փոխադրողի պատասխանատվության վերաբերյալ Չիկագոյի կոնվենցիայից բխող պահանջները: Հետեւաբար, փոխադրողի պատասխանատվության ամբողջականացման նպատակով անհրաժեշտ է օրենքում առկա բացը լրացնել, ինչպես նաեւ, որպես ԻԿԱՕ անդամ երկիր, կատարել Չիկագոյի կոնվենցիայով սահմանված եւ ՀՀ կողմից ընդունված չափորոշիչների պահանջները: Սեպտեմբերի 7-ին Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը՝ ներկայացնելով ««Ավիացիայի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Հաձնաժողովի նիստում քննարկվել է նաեւ «Հայաստանի Հանրապետության՝ մի կողմից, եւ Եվրոպական միության եւ դրա անդամ պետությունների՝ մյուս կողմից, միջեւ Ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու հարցը, որը եւս ներկայացրել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը:
Համաձայնագրով նախատեսվում է ստեղծել ընդհանուր ավիացիոն գոտի՝ ապահովելով կողմերի շուկաների հասանելիությունը հավասար մրցակցային պայմաններով, առանց խտրականության եւ միասնական կանոններով՝ ներառյալ թռիչքային եւ ավիացիոն անվտանգության, օդային երեւեկության կազմակերպման, մրցակցության, սոցիալական եւ շրջակա միջավայրի ոլորտներում: Ընդհանուր ավիացիոն գոտին թույլ է տալու նաեւ ընդլայնել օդային հաղորդակցությունը եւ զարգացնել միջազգային ավիացիոն համակարգը՝ հիմնվելով շուկայում ավիաընկերությունների միջեւ ոչ խտրական, թափանցիկ եւ արդար մրցակցության վրա: Փոխնախարարի խոսքով՝ համաձայնագրի վավերացումը կխթանի առեւտրի, զբոսաշրջության, ներդրումների եւ սոցիալ-տնտեսական ոլորտների զարգացումը՝ ապահովելով շարժունակության ավելի լայն հնարավորություններ:
Հարցի քվեարկությունը հետաձգվել է մինչեւ երկու ամիս ժամկետով՝ որոշ խնդիրներ աշխատանքային ձեւաչափով քննարկելու նպատակով:

Предлагаемая поправка будет определять прием перевозки по поддельным проездным документам на рейсах, выполняемых перевозчиком, прием перевозки с нарушением требований международных медико-санитарных правил и связанных с ними положений, а также период с момента посадки воздушного судна в аэропорту прилета до пересечения государственной границы страны для обеспечения безопасности пассажиров и требований по ответственности. Надлежащая забота о прибывшем пассажире также будет обеспечена перевозчиком. Несоблюдение указанных требований влечет наложение штрафа в размере пятисот минимальных размеров оплаты труда, что будет способствовать надлежащему выполнению авиакомпанией своих обязательств перед пассажирами, определенных международными стандартами.
Статья “Ответственность перевозчика” действующего закона “Об авиации” не в полной мере определяет требования, вытекающие из Чикагской конвенции об ответственности перевозчика. Следовательно, для ответственности перевозчика необходимо восполнить пробел в законодательстве, а также, как стране-члену ИКАО, выполнить требования стандартов, определенных Чикагской конвенцией и принятых РА. Об этом заявил 7 сентября в ходе заседания Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам заместитель министра территориального управления и инфраструктур А.Симонян, представляя пакет проектов о внесении изменений в закон “Об авиации” и в Кодекс РА об административных правонарушениях.
На заседании комиссии также рассмотрена ратификация Соглашения между РА, с одной стороны, и ЕС и его государствами-членами - с другой стороны, об общей авиационной зоне, представленного заместителем министра территориального управления и инфраструктур А.Симоняном.
Соглашение предусматривает создание единой авиационной зоны, обеспечивающей доступ сторон на рынки на равных конкурентных условиях, без дискриминации и по единым правилам, в том числе в сферах полетов и авиационной безопасности, управления воздушным движением, конкуренции, социальной и экологической . Единая авиационная зона также позволит расширить воздушное сообщение и развивать систему международной авиации, основанную на недискриминационной, прозрачной и честной конкуренции между авиакомпаниями на рынке. По словам замминистра, ратификация соглашения будет способствовать развитию торговли, туризма, инвестиций и социально-экономической сферы, предоставляя более широкие возможности для мобильности.
Голосование по вопросу отложено на срок до двух месяцев, чтобы обсудить некоторые вопросы в рабочем формате.