Ներկայումս հարկային արտոնություններ կան ՏՏ ոլորտի այն տնտեսվարողների համար, որոնց աշխատողների քանակը չի գերազանցում 30-ը: Նրանք մինչեւ 2022 թ. դեկտեմբերի 31-ն ազատված են շահութահարկից, իսկ եկամտահարկը 10 տոկոս դրույքաչափով է նախատեսված: Հաշվի առնելով, որ ՌԴ-ից ՏՏ ոլորտի մասնագետների հոսք կա՝ մեր երկրի մրցունակությունը պահպանելու համար պետք են նոր մեխանիզմներ եւ աջակցության նոր ուղղություններ: Հարկային հատուկ ռեժիմը, որը սահմանված է մինչեւ 30 աշխատակիցների համար, ուղղված է նորաստեղծ փոքր ընկերություններին, ինչը ստվերի առաջացմանն է նպաստում՝ կանխելով զարգանալու հնարավորությունը: Տնտեսվարողը, հարկային արտոնությունից օգտվելու համար, նախընտրում է մնալ փոքր չափերի մեջ: Մի շարք երկրներում ավելի լավ պայմաններ են, ու չի բացառվում, որ ՏՏ ոլորտի մասնագետները, որոնք եկել են ՀՀ, կարող են գնալ երրորդ երկիր: Այս մասին ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 6-ի նիստում ասել է հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վաղարշակ Հակոբյանը:
Այժմ առաջարկում են հարկային բարենպաստ ռեժիմը տարածել ոչ միայն փոքր աշխատողների շրջանում, այլ՝ ամբողջ ՏՏ ոլորտի: Իսկ միկրոձեռնարկատիրական ընկերություններին առաջարկում են հարկերից ազատել:
Պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի խոսքով՝ հանձնաժողովի ներկայացրած առաջարկությունների նպատակն է ստեղծել մրցունակ հարթակ: Ըստ նրա՝ հարկային բեռը պետք է նվազեցնել, որը կբերի ավելի մրցունակ հարթակ:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը, ընդգծելով թեմայի կարեւորությունը, նշել է, որ հարկային արտոնությունները կոնկրետ նպատակներին հասնելու արդյունավետ միջոց են: «Կառավարությունը վերջին շրջանում գնում է հարկային արտոնություններից աստիճանաբար հրաժարվելու ճանապարհով, որ հարկային դաշտը չձեւախեղվի: Բայց մյուս կողմից էլ, եթե ուզում ենք որեւէ ոլորտ առանձնացվի, դա պետք է արվի հարկային համակարգով, որ գրավիչ լինի այլ երկրների հետ մրցակցելիս: Գաղտնիք բացահայտած չեմ լինի, արդեն հարցման արդյունքներն էլ են այդ մասին վկայում, Հայաստան գալու հիմնական գործոններից մեկը հասարակության վերաբերմունքն է իրենց նկատմամբ, հետո գալիս են մնացած բաները: Կան նաեւ խանգարող հանգամանքներ, բայց մենք չպետք է հույսներս դնենք միայն լավ վերաբերմունքի, համեղ սննդի կամ ռուսերենի իմացության վրա: Պիտի որպես բիզնես այդ մարդկանց համար ապահովենք այնպիսի պայմաններ, որ իրենք չմտածեն Հայաստանից տեղափոխվելու մասին: Եթե մենք այս ռեսուրսը ճիշտ չօգտագործենք, կնշանակի պահը բաց թողնել»,-նշել է Բաբկեն Թունյանը:
«Շուրջ մեկ տարի է օրենքի նախագծի մշակման ուղղությամբ աշխատանքներ են իրականացվում, ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ կազմակերպությունների ներկայացուցիչների եւ ոլորտային իրավաբանների մասնակցությամբ: Հավաքագրվել են շահագրգիռ կողմերի տեսակետներն ու առաջարկությունները»,- նշել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը: Օրենքի նախագծում ներառվել է «լիազորող նորմ» հասկացությունը, նախատեսում են մշակել լրացուցիչ պետական աջակցման ծրագրեր: Նախատեսվում է նաեւ 30 աշխատակցի շեմը դարձնել 50: Դավիթ Սահակյանը նշել է, որ 2018 թ. փետրվարի 1-ից արտոնագիր ստացած ընկերությունների հարկային արտոնությունների ժամկետը, ըստ նախագծի, կերկարաձգվի 5 տարով:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանի խոսքով՝ Հայաստանն անդամակցում է միջազգային մի շարք կառույցների, եւ մեր պետության հարկային համակարգը պետք է խնդիրներ չստեղծի անդամակից երկրների համար:
Վաղարշակ Հակոբյանը համոզմունք է հայտնել, որ համատեղ աշխատանքի արդյունքում հնարավոր կլինի ունենալ մրցունակ օրենք՝ արձանագրելով ոլորտում մեծ ձեռքբերումներ: Նշվել է, որ առաջիկայում ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հետ համատեղ կկազմակերպվեն նոր քննարկումներ:

“В настоящее время существуют налоговые льготы для тех предпринимателей в ИТ-сфере, чья численность сотрудников не превышает 30 человек. Они до 31 декабря 2022 г. освобождаются от налога на прибыль, а ставка налога на прибыль составляет 10%. Учитывая приток ИТ-специалистов из РФ, нужны новые механизмы и новые направления поддержки для содействия конкурентоспособности РА. Специальный налоговый режим, который определен для работников до 30 человек, направлен на вновь созданные малые компании, что способствует возникновению тени, препятствующей возможности развития. Хозяйствующий субъект предпочитает оставаться небольшим, чтобы воспользоваться освобождением от налогов. В ряде стран условия лучше, и не исключено, что приехавшие в Армению ИТ-специалисты могут уехать в третью страну”, -   отметил заместитель председателя комиссии В.Акопян 6 сентября на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции.
Ныне льготный налоговый режим предлагается распространить на всю ИТ-сферу, а микропредпринимательские компании вообще освободить от налогов.
По словам депутата Х.Сукиасяна, целью представленных комиссией предложений является создание конкурентной платформы. По его словам, налоговая нагрузка должна быть снижена, что приведет к более конкурентоспособной платформе.
Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Б.Тунян, подчеркнув важность инициативы, отметил, что налоговые льготы являются эффективным способом достижения конкретных целей. “В последнее время правительство постепенно отказывается от налоговых льгот, чтобы налоговое поле не искажалось. Но, с другой стороны, если мы хотим выделить какую-либо отрасль, это нужно делать с налоговой системой, привлекательной в условиях конкуренции с другими странами. Не открою секрета, это уже подтверждают результаты опроса, одним из главных факторов приезда в РА является отношение общества к ним. Бывают и мешающие обстоятельства. Как бизнес, мы должны обеспечить такие условия для тех людей, чтобы они не думали о выезде из Армении. Если мы не будем правильно использовать этот ресурс, то это будет означать упущение момента", - заметил Б.Тунян.
“Около года велась работа по разработке законопроекта, создана рабочая группа с участием представителей организаций и отраслевых юристов. Собраны мнения и предложения заинтересованных сторон”, - сообщил заместитель министра высокотехнологичной промышленности РА Д.Саакян. В законопроект включено понятие “уполномочивающая норма”, планируется разработка дополнительных программ господдержки. Также намечается увеличить порог с 30 сотрудников до 50. Д.Саакян отметил, что, согласно проекту, срок действия налоговых льгот для компаний, получивших лицензию с 1 февраля 2018 г., будет продлен на 5 лет.
Заместитель министра финансов А.Погосян заметил, что Армения является членом ряда международных структур, и налоговая система РА не должна создавать проблем для стран-членов.
В.Акопян выразил уверенность, что в результате совместной работы возможно выработать конкурентное право, фиксирующее большие достижения в этой сфере. Отмечено, что в ближайшее время совместно с Постоянной комиссией НС по экономическим вопросам будут организованы новые обсуждения.