Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը հուլիսի 22-ին ընդունել է տարածաշրջանային այցով Հայաստան ժամանած Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեի նախագահ Դեյվիդ Մքալիսթերին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը եւ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը:
Ռուբեն Ռուբինյանը ներկայացրել է տարածաշրջանային իրավիճակը, բարձրաձայնել հայկական կողմի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծման վերաբերյալ:
ԱԺ փոխնախագահի խոսքով` ադրբեջանական կողմի շարունակական սադրիչ գործողություններն ու առավելապաշտական հայտարարությունները խաթարում են տարածաշրջանային կայունության ու խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերը:
Հյուրերի խնդրանքով Ռուբեն Ռուբինյանը ներկայացրել է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում զարգացումներն ու վերջին հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:

22 июля вице-спикер НС Р.Рубинян принял прибывшего в Армению с региональным визитом председателя Комитета Европарламента по иностранным делам Дэвида Макаллистера и возглавляемую им делегацию.
На встрече присутствовали председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян и председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян.
Р.Рубинян представил региональную ситуацию, озвучил позицию армянской стороны по мирной развязке Нагорно-Карабахского конфликта.
По словам вице-спикера НС, непрекращающиеся провокационные действия и фанатичные заявления азербайджанской стороны подрывают усилия по установлению региональной стабильности и мира.
По просьбе гостей Р.Рубинян представил ход процесса нормализации отношений Армения – Турция и договоренности, достигнутые в ходе последней встречи.