Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հուլիսի 14-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Սերբիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տատյանա Պանայոտովիչ Ցվետկովիչին:
Ողջունելով հյուրին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ ուրախ է այն առիթով, որ հենց ինքն է Հանրապետության նախագահին փոխարինելու ընթացքում ընդունել նրա հավատարմագրերը՝ հավելելով, որ Երեւանում մշտական դիվանագիտական ներկայացուցչության հիմնումը հայ-սերբական հարաբերությունների զարգացման եւ համագործակցության լավագույն խթանն է: Կողմերն անդրադարձել են խորհրդարանական դիվանագիտության կարեւորությանը՝ ելակետային համարելով փորձի փոխանակումն ու փոխայցերը:
Ալեն Սիմոնյանն առանձնացրել է բարեկամական խմբերի ակտիվ շփումները՝ առանցքային նշանակություն տալով Սերբիայի հետ սերտ համագործակցության ծավալմանը միջազգային կառույցների՝ ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, ԵԽ-ի, ՍԾՏՀ-ի շրջանակներում:
Անդրադարձ է եղել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման եւ անվտանգության հարցերին: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանը հանդես է գալիս տարածաշրջանում խաղաղության դարաշրջան բացելու օրակարգով:

14 июля Председатель НС А.Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Сербия в РА Т.Панайотович-Цветкович.
Приветствуя гостью, спикер парламента отметил, что рад принять верительные грамоты, замещая Президента Республики, добавив, что учреждение постоянного дипломатического представительства в Ереване является лучшим стимулом для развития армяно-сербских отношений и сотрудничества. Стороны отметили важность парламентской дипломатии, взяв за отправную точку необходимость обмена опытом и взаимных визитов.
А.Симонян выделил активные контакты групп дружбы, придав ключевое значение развитию тесного взаимодействия с Сербией в рамках международных структур - ООН, ОБСЕ, СЕ, ПАЧЭС.
Обсуждены вопросы установления мира и безопасности в регионе. А.Симонян отметил, что Армения продвигает повестку открытия эры мира в регионе.