Ներհամայնքային փոխադրումների ժամանակ հաշմանդամություն ունեցող ուղեւորների տեղափոխման իրավունքն ապահովելու նպատակով պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանը փոփոխություն եւ լրացումներ է առաջարկում «Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքում:
Հարցը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հուլիսի 12-ի արտահերթ նիստում:
Հեղինակն առաջարկում է սահմանել հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար մատչելիության պարտադիր պահանջ՝ ներհամայնքային փոխադրումներ իրականացնելու մրցույթին ներկայացվող տրանսպորտային բոլոր միջոցների համար:
Հեղինակի մյուս առաջարկները՝ այստեղ:
Առաջին ընթերցումից հետո եզրափակիչ եւ անցումային դրույթներում առաջարկներ են ներկայացրել Կառավարությունը եւ հեղինակը: Գործադիրն առաջարկում է օրենքի ուժի մեջ մտնելու ժամկետը տեղափոխել մինչեւ 2023 թ. հունվարի 1-ը, ինչը հեղինակն ընդունել է:
Կառավարության ներկայացուցիչ, ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ համապատասխան փոփոխություններ կկատարվեն թե՛ ավտոկայարանային գործունեության կազմակերպման, թե՛ մրցութային կարգերի վերաբերյալ Կառավարության որոշումներում:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել նաեւ պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանի հեղինակած «ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հեղինակը հիշեցրել է, որ նախաձեռնությունը վերաբերում է հաշմանդամություն ունեցող անձանց աշխատանքային իրավունքների իրացմանը: Առաջարկվում է հաշմանդամություն ունեցող աշխատողների համար նախատեսված երաշխիքներում սահմանել, որ հաշմանդամություն ունեցող անձ ճանաչվելուց հետո աշխատողն իր աշխատանքային պարտականությունների պատշաճ կատարման կամ նույն գործատուի մոտ այլ աշխատանքի անցնելու նպատակով կարող է դիմել գործատուին՝ խելամիտ հարմարեցումներ ստանալու համար:
Պատգամավորն առաջարկում է կազմակերպությունների պարտավորություններում ամրագրել աշխատողների տեղահանման պլանի առկայությունը, որը, ըստ Զարուհի Բաթոյանի, պետք է կազմված լինի հաշմանդամություն ունեցող անձանց կարիքների հիման վրա:
Կատարվել են նաեւ խմբագրական փոփոխություններ:
Հեղինակը հանդես է եկել առաջարկներով, մասնավորապես, 118-րդ հոդվածի 1-ին մասի երկրորդ նախադասությունը վերաշարադրել հետեւյալ խմբագրմամբ. «Աշխատողի աշխատունակությունը չվերականգնելու եւ հաշմանդամություն ունեցող անձ ճանաչվելու դեպքում գործատուն սույն գլխով նախատեսված հիմքերով կարող է լուծել աշխատանքային պայմանագիրը, եթե առկա է հակացուցման մասին լիազոր մարմնի կողմից տրված համապատասխան եզրակացություն տվյալ աշխատանքով զբաղվելու վերաբերյալ»:
Առաջինից երկրորդ ընթերցում Կառավարությունը ներկայացրել է տեխնիկական եւ խմբագրական առաջարկներ դրանց մեծ մասն ընդունվել է հեղինակի կողմից:
Հարակից զեկուցող, ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը նշել է, որ նախագծի վերաբերյալ Կառավարության դիրքորոշումը դրական է:

В целях обеспечения права перевозки пассажиров с ограниченными возможностями при внутриобщинных перевозках депутат З.Батоян предлагает внести изменения и дополнения в закон “Об автомобильном транспорте”.
Вопрос рассмотрен во втором чтении 12 июля на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам.
Автор предлагает установить обязательное требование доступности для лиц с ограниченными возможностями здоровья для всех транспортных средств, представляемых на конкурс по внутриобщинным перевозкам.
После первого чтения правительство и автор внесли предложения в заключительную и переходную части; предлагается принятое автором перенесение даты вступления закона в силу на 1 января 2023 г.
Представитель правительства, заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА А.Симонян подчеркнул, что соответствующие изменения будут внесены в решения правительства, касающиеся организации деятельности автовокзалов и тендерных процедур.
Во втором чтении также обсужден и получил положительное заключение проект закона о внесении поправок в Трудовой кодекс РА, в   авторстве З.Батоян.
Автор напомнила, что инициатива касается реализации трудовых прав инвалидов. Предлагается предусмотреть в гарантиях для работников с инвалидностью, что после признания работника инвалидом работник может обратиться к работодателю за предоставлением разумных приспособлений для надлежащего выполнения своих трудовых обязанностей или для перевода на другую работу у того же работодателя.
Депутат предлагает в обязательствах организаций наличие плана расселения работников, который должен составляться исходя из потребностей инвалидов.
С первого по второе чтения правительство представило технические и редакционные предложения, большинство из которых приняты автором.
Содокладчик заместитель министра труда и социальных вопросов Р.Саргсян отметил, что позиция правительства по проекту положительная.