Ոստիկանությունը հանդիսանալու է նախարարությանը ենթակա մարմին, որը բաղկացած է լինելու ոստիկանապետի ուղիղ ենթակայության տակ գործող հիմնական, մասնագիտական, կառուցվածքային եւ աջակցող ստորաբաժանումներից: Այս մասին ասել է ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը հուլիսի 12-ին հրավիրված «Ներքին գործերի նախարարության ստեղծումը, քաղաքացիական վերահսկողության կարեւորությունը» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ՝ ներկայացնելով կառույցի հիմնական, մասնագիտական եւ աջակցող կառուցվածքային ստորաբաժանումները:
ՀՀ ԱԺ կողմից Ներքին գործերի նախարարության ձեւավորման օրենսդրական փաթեթի ընդունումից հետո, երբ կամբողջանա Ոստիկանության կառուցվածքը, ըստ Արա Ֆիդանյանի, նախատեսվում է իրականացնել այդ ստորաբաժանումների, խնդիրների ու գործառույթների, կատարվող աշխատանքների ծավալի եւ անձնակազմի թվի հարաբերակցության աուդիտ, որի ընթացքում կորոշվեն ենթակառուցվածքային ստորաբաժանումները եւ անձնակազմի քանակը, կվերացվեն գործառույթների կրկնողությունները եւ կբացառվի ոստիկանությանը ոչ բնորոշ գործառույթների նախատեսումը՝ վերջիններիս գործունեությունը համապատասխանեցնելով ժողովրդավարական պետություններին բնորոշ մասնագիտացված, պրոֆեսիոնալ կառույցների չափանիշներին: Ոստիկանության տարածքային ստորաբաժանումների առումով եւս նախատեսվում են բարեփոխումներ, որի տեսլականը նախնական ներկայացվել է Ոստիկանության բարեփոխումները համակարգող խորհրդի նիստին եւ վերջնական հավանության արժանանալուց հետո առավել դետալային քննարկման կներկայացվի բոլոր շահագրգիռ գերատեսչություններին, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին, ինչպես նաեւ միջազգային գործընկերներին:
«Ոստիկանության զորքերի վերակազմակերպումը ոստիկանության համար եւս առաջնահերթություն է համարվում: Մեկնարկած բարեփոխումներով նախատեսվում է Ոստիկանության զորքերի եւ պետական պահպանության գլխավոր վարչության հենքի վրա ձեւավորել Ազգային գվարդիա՝ որպես ոստիկանության հիմնական մասնագիտական կառուցվածքային ստորաբաժանում»,- ասել է Արա Ֆիդանյանը՝ հավելելով, որ նախատեսվում է որոշ մարզերում նույնպես ստեղծել Ազգային գվարդիայի ստորաբաժանումներ: Նա անդրադարձել է նաեւ Ոստիկանության ծառայողների աշխատավարձերի բարձրացմանն ու սոցիալական երաշխիքների ընդլայնմանը: «Ոստիկանությունն այսօր հանրապետության առջեւ ծառացած լրջագույն խնդիրներ լուծող կառույց է, եւ որեւէ բարեփոխում այնպիսի զգուշությամբ եւ մտածված պետք է իրականացվի, որ համակարգը չենթարկվի ցնցումների»,- ամփոփել է ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալը:
Փաստաբան, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Հովհաննես Քոչարյանը ելույթում անդրադարձել է նախարարության դերակատարությանը, պետական ապարատում կառույցի գործառույթներին: Նա ընդգծել է լիազորությունների ճիշտ սահմանազատման անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ ռիսկերի չեզոքացման միակ ճանապարհը եղել եւ մնում է ճիշտ հավասարակշռությունը, գործառույթների հստակ սահմանազատումը եւ հսկողության պատշաճ ընթացակարգերը: Խոսելով ՆԳՆ ստեղծելու անհրաժեշտության մասին՝ Հովհաննես Քոչարյանն ասել է. «Եթե մենք ցանկանում ենք ունենալ ապաքաղաքական ոստիկանություն, պետք է ունենանք ՆԳՆ: Սա աքսիոմա է»: Նրա դիտարկմամբ՝ ոստիկանության համակարգում տեսանելի բարեփոխումներից մեկը Պարեկային ծառայության ներդրումն է՝ միակ ռազմավարական ծրագիրը, որը 2008 թ. հետո ունեցել է միջազգային հանրության ու իշխանության աջակցությունը:

“Полиция будет подчиненным министерству органом, состоящим из основных, профессиональных, структурных и вспомогательных подразделений, действующих под непосредственным руководством начальника структуры”, - отметил заместитель начальника Полиции РА А.Фиданян в ходе созванных 12 июля парламентских слушаний “Создание МВД, важность гражданского контроля”, на которых были представлены основные, профессиональные и вспомогательные структурные подразделения ведомства.
По Фиданяну, после принятия Национальным Собранием РА пакета законодательных актов по формированию МВД, когда будет завершена структура Полиции, намечается провести аудит соотношения этих подразделений, задач и функций, объема выполняемых работ и численности личного состава, в ходе которых будут определены и устранены инфраструктурные подразделения и штатная численность, будет исключено дублирование функций, не характерных для полиции, гармонизация их деятельности со стандартами специализированных, профессиональных структур, характерных для демократических государств. Также предусмотрены преобразования в части территориальных подразделений полиции, видение которых изначально было представлено на заседании Координационного совета по реформам полиции, а после получения окончательного одобрения будет представлено всем заинтересованным ведомствам, представителям гражданского общества, а также международных партнеров для более детального обсуждения.
“Реорганизация полицейских сил также считается приоритетом для структуры. С начатыми реформами планируется сформировать Национальную гвардию как основное профессиональное структурное подразделение полиции на базе полицейских сил и Главного управления госохраны", - отметил А.Фиданян, добавив, что в некоторых областях также намечается создать подразделения Нацгвардии. Он также коснулся повышения зарплат полицейским и расширения социальных гарантий. "Полиция – структура, которая решает самые серьезные проблемы, стоящие сегодня перед страной, и любая реформа должна проводиться тщательно и продуманно, не подвергая потрясениям полицейскую систему”, - резюмировал заместитель начальника Полиции РА.
Юрист, кандидат юридических наук О.Кочарян в своем выступлении коснулся роли министерства, функций структуры в государственном аппарате. Он подчеркнул необходимость правильного разграничения полномочий, отметив, что единственным способом нейтрализации рисков был и остается правильный баланс, четкое разграничение функций и надлежащие процедуры контроля. Говоря о необходимости создания МВД, О. Кочарян подчеркнул: “Если мы хотим иметь аполитичную полицию, у нас должно быть МВД. Это аксиома”. По его словам, одной из видимых реформ в полицейской системе является введение Патрульной службы – единственной   стратегической программы, реализованной после 2008 г. и получившей поддержку международного сообщества и власти.