Կառավարությունն ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության հետ լայնածավալ, երեք ուղղությամբ բարեփոխումներ է իրականացնում Ոստիկանության, Պաշտպանության նախարարության եւ Զինված ուժերի ոլորտներում. ասել է Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի կազմակերպած «Ներքին գործերի նախարարության ստեղծման գործընթացի վերաբերյալ» թեմայով խորհրդարանական լսումների իր ելույթի ժամանակ:
Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը տեղեկացրել է, որ այս բարեփոխումների համատեքստում պլանավորվում է ստեղծել առանձին արտաքին հետախուզական մարմին. Անվտանգության խորհրդի գրասենյակն արդեն գործընկերների հետ քննարկումներ է սկսել նոր կառույցի ձեւավորման հարցով: «Ուզում եմ ասել, որ Ոստիկանության բարեփոխումները հենց այս լայն կոնտեքստում պետք է դիտարկել, եւ դրա հիմքում դրված է ժողովրդավարական կոնցեպտը: Սկսած 2018 թ. Կառավարությունը սկսել է անվտանգության ոլորտի ժողովրդավարացման գործընթաց, ինչը կարեւոր է նաեւ անվտանգության, կայունության եւ մեր կարողությունների ավելացման տեսանկյունից»,- ասել է Արմեն Գրիգորյանը:
Ընդհանուր, նաեւ անվտանգության համակարգի տեսանկյունից Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը կարեւորել է Ոստիկանության եւ Արտակարգ իրավիճակների նախարարության գործառույթների՝ մեկ նախարարության մեջ համատեղումը:

“Правительство совместно с фракцией “Гражданский договор” проводит масштабные реформы по трем направлениям – в полиции, минобороны и вооруженных силах” - отметил секретарь Совета безопасности (СБ) А.Григорян в ходе парламентских слушаний по процессу создания МВД, организованных Постоянной комиссией НС по вопросам национальной обороны и безопасности.
Секретарь СБ сообщил, что в рамках этих реформ планируется создание отдельного органа внешней разведки. Аппарат СБ уже начал с коллегами обсуждение вопроса о формировании новой структуры. “Реформы полиции следует рассматривать в этом широком контексте, и на этом основана демократическая концепция. Начиная с 2018 г. правительство приступило к процессу демократизации сферы безопасности, что также важно с точки зрения безопасности, стабильности и повышения наших возможностей", - подчеркнул А.Григорян.
С точки зрения общей системы безопасности секретарь СБ выделил слияние функций Полиции и МЧС в одно министерство.