ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի պատգամավորների՝ Բեռլին այցի շրջանակում հուլիսի 5-ին պատվիրակության անդամները հանդիպել են Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Միխայել Ռոթի (Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցություն (SPD) հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել են հանձնաժողովի խորհրդարանական բոլոր խմբակցություններին ներկայացնող պատգամավորներ: Հանդիպման ընթացքում կողմերն ընդգծել են խորհրդարանական ձեւաչափում երկկողմ համագործակցության ընդլայնման եւ բովանդակային քննարկումներ անցկացնելու կարեւորությունը:
Ելույթների ընթացքում բարձրացվել են հայ-գերմանական խորհրդարանական օրակարգին առնչվող հարցեր: Կողմերը կարծիքներ են փոխանակել Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծած ագրեսիվ պատերազմի հետեւանքների վերացման, Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց անհապաղ հայրենադարձության անհրաժեշտության, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պաշտպանության վերաբերյալ:
Հանդիպման մասնակիցները ողջունել են ԳԴՀ կառավարության՝ Հայաստանին երկկողմ գործընկերության 2030 ռազմավարության մեջ ընդգրկելու որոշումը:
Հանդիպման մասնակիցները կարեւորել են Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացները՝ ընդգծելով ժողովրդավարության առանցքային դերակատարությունը տարածաշրջանային անվտանգության եւ խաղաղության երաշխավորման գործում: Կողմերն անդրադարձել են հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման հեռանկարները:

5 июля в рамках визита в Берлин депутатской группы дружбы Армения-Германия члены делегации встретились с председателем Постоянной комиссии по внешним связям Бундестага ФРГ Михаэлем Роттом (СДПГ).
В заседании приняли участие депутаты, представляющие все парламентские фракции комиссии. В ходе встречи стороны подчеркнули важность расширения двустороннего сотрудничества и проведения предметных обсуждений в парламентском формате.
В выступлениях подняты вопросы, касающиеся армяно-германской парламентской повестки. Стороны обменялись мнениями о ликвидации последствий развязанной Азербайджаном агрессивной войны против народа Арцаха, необходимости немедленной репатриации содержащихся в Азербайджане военнопленных и других удерживаемых лиц, защите армянского культурного наследия на подконтрольных азербайджанцам территориях.
Участники встречи приветствовали решение правительства ФРГ включить Армению в стратегию двустороннего партнерства до 2030 г.
Парламентарии коснулись происходящих в Армении демократических процессов, подчеркнув ключевую роль демократии в обеспечении региональной безопасности и мира. Стороны коснулись процесса нормализации армяно-турецких отношений. В ходе встречи также были обсуждены перспективы реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС.