Հուլիսի 6-ին գումարված ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում  ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանի ներկայացմամբ քննարկվել է  ««ՀՀ ջրային օրենսգրքում» լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը` կից փաթեթով:
Փոխնախարարի խոսքով` օրենսդրական փաթեթով նախագծի մշակումը բխում է Կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագրի որոշումից, եւ դրա ընդունումը հետամուտ է ջրային ռեսուրսների կառավարման համապատասխան մեխանիզմների ստեղծման միջոցով ազգային ջրային պաշարի պահպանմանը, օգտագործելի ջրային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման միջոցով անհրաժեշտ քանակի եւ որակի ջրով քաղաքացիների եւ տնտեսության պահանջների բավարարմանը, մակերեւութային եւ ստորերկրյա ջրային մարմինների կարգավիճակի վատթարացման կանխմանը, խիստ փոփոխված ջրային մարմինների կարգավիճակի բարելավմանն ու վերականգնմանը, շրջակա միջավայրի էկոլոգիական կայունության ապահովմանը:
Փաթեթով սահմանվել են հիմնական հասկացություններ եւ ամրագրվել կարգավորումներ:
Մասնավորապես, սահմանվել է ջրային ռեսուրսների համապարփակ կառավարում հասկացությունը, քանի որ ՀՀ ջրային օրենսգրքի հիմնական գաղափարներից մեկը բոլոր առաջադեմ երկրների կողմից իրականացվող ջրային ռեսուրսների ջրավազանային համապարփակ կառավարման սկզբունքն է եւ այդ սկզբունքին անցնելը: Սահմանվել են նոր հասկացություններ, մասնավորապես, մակերեւութային ջրային մարմին, ստորերկրյա ջրային մարմին, խիստ փոփոխված ջրային մարմին, ջրային ռեսուրսների ինքնամաքրում, կլիմայի փոփոխման նկատմամբ ջրային ռեսուրսների խոցելիություն եւ հարմարվողականություն եւ այլ կարեւոր հասկացություններ:
Ամրագրվել է մակերեւութային ջրերի որակի հինգ կարգավիճակ` «ջրային մարմնի գերազանց կարգավիճակ», «ջրային մարմնի լավ կարգավիճակ», «ջրային մարմնի միջակ կարգավիճակ», «ջրային մարմնի վատ կարգավիճակ», «ջրային մարմնի ցածր կարգավիճակ»` կախված ջրային մարմնի ֆիզիկաքիմիական, հիդրոմորֆոլոգիական եւ կենսաբանական բնութագրիչներից: Ամրագրվել են դրույթներ ջրի գերազանց եւ լավ վիճակի պահպանման վերաբերյալ, համաձայն որոնց` պետք է ձեռնարկվեն միջոցներ գերազանց կամ լավ վիճակում գտնվող մակերեւութային ջրային ռեսուրսը պահպանելու համար: Կանոնակարգվել են ազատ ջրօգտագործման, ջրօգտագործման թույլտվության վերանայման հետ կապված իրավահարաբերությունները:
Ամրագրվել է ջրամատակարարման եւ ջրահեռացման հավասար հասանելիություն ապահովվելու սկզբունքը, որը կապահովի հավասար հասանելիություն անձանց համար:
Հստակեցվել են ջրօգտագործման թույլտվության 3 տարի անընդմեջ չօգտագործման օրինական հիմքերը: Առանց դրանց առկայության` ջրօգտագործման թույլտվությունը համարվում է ուժը կորցրած:
Ելույթում ԱԺ պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանը, կարեւորելով ներկայացված փաթեթի անհրաժեշտությունը, նշել է, որ սա այն հարցն է, որը պետք է երկար քննարկվեր նաեւ շահագրգիռ անձանց մասնակցությամբ: Նրա խոսքով` քննարկմանը պետք է նախորդեին լսումներ. «Սա այն հարցն է, որը մենք ինքնուրույն չպետք է լուծենք, առանց ճշտելու համապատասխան շահագրգիռ կազմակերպությունների վերաբերմունքը, այդ թվում` համայնքների»: Պատգամավորն առաջարկել է խուսափել նմանօրինակ հարցերը հրատապ քննարկելուց:
Եզրափակիչ ելույթում փոխնախարարն ընդգծել է, որ վերոնշյալ նախագիծը համապատասխան գերատեսչություններում շրջանառվել է 1,5 տարի, եղել են բազմաթիվ ներքին քննարկումներ, քննարկվել է նաեւ Ազգային ժողովի տարբեր հանձնաժողովներում, եղել են նաեւ հանրային լսումներ:

On July 6, at the convened NA extraordinary session by the presentation of the RA Deputy Minister of RA Environment Gayane Grigoryan, the draft law on Making Addenda and Amendments to the RA Water Code with the enclosed package was debated.
According to the Deputy Minister, the revision of the draft with the legislative package stems from the decision of the Government programme for 2021-2026, and its adoption is consistent for the maintenance of the national water resource through the creation the relevant mechanisms of the water resource management, the meeting of requirements of the citizens and economy with necessary quantity and quality through the effective management of the usable water resources, the prevention of the deterioration of the status of the superficial and underground water bodies, the improvement and the restoration of the severely changed water bodies status and ensuring the ecological stability of the environment.
Main notions were established and regulations were set by the package.
In particular, the notion of the comprehensive management of water resources has been set, as one of the main ideas of the RA Water Code is the principle of the pool comprehensive management of water resources being carried out by all progressive countries and turning to that principle.
The principle of ensuring water supply and drainage equal accessibility has been set, which will ensure equal accessibility for the persons.
The legal bases of uninterruptedly non-use of the water use permission for 3 years were specified. The permission of water use without their availability is considered invalid.
In his speech, the NA deputy Vigen Khachatryan, highlighting the necessity of the presented package, noted that this is the issue which should also be debated with the participation of the concerned persons. According to him, the debate should follow the hearings: “This is the issue that we should not solve independently without specifying the attitude of the concerned organizations, including the communities.” The deputy proposed his colleagues to avoid urgently debating similar issues.
In his concluding speech the Deputy Minister underlined that the abovementioned draft was circulated for one year and a half in the relevant departments, numerous internal debates were held, also debated in different committees of the National Assembly and also public hearings took place.