ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հուլիսի 6-ի արտահերթ նիստում  քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել «Թանկարժեք մետաղների մասին» օրենքի նախագիծը` կից փաթեթով:
Նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության «Թանկարժեք մետաղների եւ թանկարժեք քարերի պետական գանձարան» գործակալության կարգավիճակը համապատասխանեցնել ՀՀ օրենսդրության պահանջներին` ապահովելով հանրային կառավարման արդյունավետությունը:
Հիմնական զեկուցող, ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արմեն Հայրապետյանի խոսքով` առաջարկվող իրավակարգավորման ընդունման արդյունքում ակնկալվում է ստեղծել լրացուցիչ նախադրյալներ ՀՀ ֆինանսների նախարարության` թանկարժեք մետաղների ոլորտում գործառույթների արդյունավետ իրականացման համար:

6 июля на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам обсужден и получил положительное заключение проект закона "О драгоценных металлах" с прилагаемым пакетом.
Пакетом проектов предлагается статус агентства "Государственное казначейство драгоценных металлов и драгоценных камней" Министерства финансов РА привести в соответствие с требованиями законодательства РА, обеспечивая эффективность общественного управления.
По словам основного докладчика, заместителя министра финансов А.Айрапетяна, в итоге принятия предложенного правового регулирования ожидается создание дополнительных предпосылок для эффективной реализации функций Министерства финансов РА в сфере драгоценных металлов.