Պաշտոնական այցով Վիեննայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 24-ին հանդիպել է Ավստրիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահ Վոլֆգանգ Սոբոտկային: Պատվո մատյանում գրառմանը հաջորդել է Ալեն Սիմոնյան-Վոլֆգանգ Սոբոտկա առանձնազրույցը, որից հետո՝ ընդլայնված հանդիպումը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ավստրիացի գործընկերոջը հրավերի համար եւ շնորհավորել Հայաստանի ու Ավստրիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ:
Կողմերը փաստել են, որ երեք տասնամյակի ընթացքում մեր երկրների միջեւ հաստատվել է փոխշահավետ, հուսալի համագործակցություն՝ հիմնված պատմական կապերի եւ ընդհանուր արժեքների վրա:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Ավստրիայի հետ երկկողմ հարաբերություններին, միջխորհրդարանական համագործակցության ակտիվացմանը նպաստող ձեռնարկումներին: «Ես վստահ եմ, որ պատգամավորների միջեւ ամուր կապերն ու շփումները, ինչպես նաեւ խորհրդարանական դիվանագիտությունը զգալի դերակատարություն ունեն հայ-ավստրիական երկկողմ օրակարգի առաջմղման գործում»,- հավաստել է նա:
Ալեն Սիմոնյանը համոզմունք է հայտնել, որ Ավստրիա-Հայաստան առանձին բարեկամության խումբ ունենալու պարագայում առավել կամրանան միջխորհրդարանական կապերն ու հասցեականությունը:
Քննարկման առանցքում են եղել ԵՄ-ի, եվրոպացի գործընկերների հետ Հայաստանի հարաբերությունները, ԵՄ մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման հարցը: ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելը շրջադարձային պահ է, որը նոր հեռանկարներ է բացում Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորացման համար:
Վոլֆգանգ Սոբոտկան կարծիք է հայտնել, որ ժողովրդավարությունը պարգեւ չէ, այն ամենօրյա աշխատանքի արդյունք է: Նրա խոսքով՝ խաղաղությունն ու ժողովրդավարությունը պետք է պահպանել, ինչը նաեւ խորհրդարանների գործունեության առաջնահերթությունն է:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել 44-օրյա պատերազմին հաջորդող իրավիճակին: Գործընկերոջ խնդրանքով Ալեն Սիմոնյանը հակիրճ ներկայացրել է պատերազմի հետեւանքով առաջացած հումանիտար ու առաջնային լուծումներ պահանջող խնդիրները:
Այս համատեքստում նա բարձր է գնահատել այս տարվա մարտի 10-ին Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ընդունված «Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին» բանաձեւը, որը «վճռականորեն դատապարտում է Լեռնային Ղարաբաղում եւ նրա շուրջ հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման եւ ժխտման Ադրբեջանի շարունակվող քաղաքականությունը»:
«Ես անհամբերությամբ սպասում եմ Ավստրիայի խորհրդարանի կողմից նման բանաձեւի ընդունմանը, որը վերաբերելու է զուտ մարդասիրական հարցերին, ինչպիսիք են 4 տասնյակից ավելի հայ ռազմագերիների եւ այլ կալանավորվածների ազատագրումը, մշակութային ժառանգության պաշտպանությունը եւ այլն: Դա կդառնա զինված հակամարտություններում մարդասիրական իրավունքի եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության Ավստրիայի ազգային նվիրվածության վառ արտացոլումը»,-եզրափակել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Հանդիպման ավարտին Ալեն Սիմոնյանն Ավստրիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահ Վոլֆգանգ Սոբոտկային հրավիրել է Հայաստան:

24 июня Председатель НС А.Симонян, находящийся в Вене с официальным визитом, встретился с Председателем Национального Совета Австрийской Республики Вольфгангом Соботкой. После записи в Почетную книгу последовала личная беседа А.Симонян – В.Соботка, за которой последовала расширенная встреча.
Председатель НС поблагодарил австрийского коллегу за приглашение и поздравил его с 30-летием установления дипломатических отношений между Арменией и Австрией.
Стороны констатировали, что за три десятилетия между нашими странами установилось взаимовыгодное, надежное сотрудничество, основанное на исторических связях и общих ценностях.
Спикер НС отметил, что Армения придает большое значение двусторонним отношениям с Австрией, мероприятиям по активизации межпарламентского сотрудничества. "Убежден, прочные связи и контакты между депутатами, а также парламентская дипломатия играют важную роль в продвижении армяно-австрийской двусторонней повестки", - заверил он.
А.Симонян выразил уверенность, что с созданием отдельной группы дружбы Австрия-Армения межпарламентские связи и контакты окрепнут.
В центре обсуждения были отношения Армении с ЕС, ее европейскими партнерами, а также вопрос либерализации визового режима. Председатель НС подчеркнул, что вступление в силу Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС является поворотным моментом, открывающим новые перспективы в углублении сотрудничества Армения-ЕС.
В.Соботка высказал мнение, что демократия – это не награда, а результат ежедневной работы. По его словам, необходимо поддерживать мир и демократию, что также является приоритетом парламентов.
В ходе встречи была затронута ситуация после 44-дневной войны. По просьбе своего коллеги А.Симонян кратко представил гуманитарные и требующие первоочередного решения проблемы, возникшие вследствие войны.
В этом контексте он высоко оценил резолюцию “Об уничтожении культурного наследия в Нагорном Карабахе”, принятую Европарламентом 10 марта с.г., в которой “решительно осуждается продолжающаяся политика Азербайджана по уничтожению и отрицанию армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе и вокруг него”.
“С нетерпением жду принятия такой резолюции австрийским парламентом, в которой будут затронуты чисто гуманитарные вопросы, такие как освобождение более 40 армянских военнопленных и других задержанных, защита культурного наследия и т.д. Это станет ярким проявлением национальной приверженности Австрии гуманитарному праву и защите прав человека в вооруженных конфликтах”, - заключил Председатель НС РА.
В завершение встречи А.Симонян пригласил в Армению Председателя НС Австрийской Республики Вольфганга Соботку.