Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆի հրավերով ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը պաշտոնական այցով Իրանում է: Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 15-ին հանդիպել է ԻԻՀ Մեջլիսի նախագահին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման եւ ծանոթության համար, նշել է, որ իր առաջին այցն է Իրանի Իսլամական Հանրապետություն` հավելելով, որ փոխայցերը շարունակական կլինեն: Նա իր գործընկերոջը փոխադարձ այցով հրավիրել է Երեւան:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը գործընկերոջն ասել է, որ նախորդ տարվա դեկտեմբերին Երեւանում հյուրընկալած ԻԻՀ Մեջլիսի Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի հետ արդյունավետ քննարկումներ են եղել, եւ դրանց շարունակական բնույթը երկու խորհրդարանների համար համատեղ ծրագրերի իրականացման կարեւոր հիմք է: Այս համատեքստում Ալեն Սիմոնյանը հիշատակել է օրերս Երեւանում կայացած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստը, որին մասնակցել է  նաեւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակությունը: Նա նշել է, որ նիստից հետո Իրանի խորհրդարանականները հանդիպումներ են ունեցել Ազգային ժողովում, եւ հնարավորություն է ընձեռվել քննարկելու երկկողմ օրակարգին առնչվող հարցեր:
Իրանի Մեջլիսի նախագահը ողջունել է ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության այցը Իրան՝ նշելով, որ Հայաստան-Իրան միջխորհրդարանական հարաբերությունների կիզակետում պետք է լինեն այսօրվա առանձնազրույցի օրակարգային կետերը: Ըստ նրա՝ շատ են համատեղ անելիքները խորհրդարանական մակարդակում, այդ թվում՝ տնտեսական կապերի խթանման, օրենսդրական համագործակցության զարգացման, ինչպես նաեւ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ստեղծման ու բարեփոխման հարցում: Նրա գնահատմամբ՝ խորհրդարանները պետք է օրենսդրական մակարդակում աջակցեն Իրան-Հայաստան երկաթուղային եւ ավտոտրանսպորտային ճանապարհների բացման ու ենթակառուցվածքների ստեղծման գործընթացներին:
Անդրադառնալով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցություններին՝ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը հայտնել է իր դիրքորոշումը՝ ընդգծելով երկու երկրների տարածքային ամբողջականության պահպանումն ու տեւական խաղաղության հաստատումը:
Երկկողմ հանդիպմանը հաջորդել է երկու երկրների խորհրդարանների ղեկավարների մամուլի ասուլիսը:
Իրանի Մեջլիսի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆի հետ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ԱԺ նախագահը, մասնավորապես, նշել է.
«Մեծարգո՛ պարոն Ղալիբաֆ,
Առաջին հերթին կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆին՝ իմ գործընկերոջը եւ լավ բարեկամին, հրավերի, ջերմ ընդունելության եւ արդյունավետ քննարկումների, բանակցությունների համար:
Բարեկամության եւ փոխվստահության մթնոլորտում նախագահ Ղալիբաֆի հետ ունեցած մեր քննարկումների ընթացքում  գոհունակություն ենք հայտնել հայ-իրանական հարաբերությունների բարձր մակարդակի եւ միջխորհրդարանական սերտ կապերի առնչությամբ: Ընդգծել ենք, որ մեր գործընկերությունը հիմնված է հազարամյակների բարեկամության եւ դրացիության վրա, երկուստեք պատրաստակամություն ենք հայտնել բոլոր ուղղություններով մեր գործընկերությունը խորացնելու առնչությամբ:
Հանգամանորեն քննարկել ենք տարածաշրջանային զարգացումները: Բնականաբար, ես անդրադարձել եմ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ադրբեջանաթուրքական վերջին ագրեսիային եւ դրա հետեւանքներին:
Նշել եմ, որ բազմաթիվ հումանիտար խնդիրներ են մնացել պատերազմից հետո, մասնավորապես, ռազմագերիների վերադարձը, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային եւ հոգեւոր արժեքների պահպանումը:
Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ոտնձգությունները վտանգում են տարածաշրջանի կայունությանն ու անվտանգությանն ուղղված մեր ջանքերը: Այս առումով մենք բարձր ենք գնահատում Հայաստանի տարածքային ամբողջականության եւ սահմանների անձեռնմխելիության վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշումը:
Իհարկե, մեր այսօրվա հանդիպման կարեւոր թեմաներից էին նաեւ տրանսպորտային տարանցման վերջին մարտահրավերները եւ դրանց հաղթահարման ուղիները: Մեծարգո պարոն նախագահի հետ խոսել ենք նաեւ տնտեսական մեր համատեղ ծրագրերը շարունակելու եւ ավարտին հասցնելու վերաբերյալ:
Կրկին ուզում եմ նշել` ինչպես պարոն նախագահը եւս հավաստեց, երկու երկրների քաղաքական ղեկավարությունները հաստատակամ են՝ լիարժեք եւ գործընկերային կերպով զարգացնելու մեր հարաբերությունները եւ խորացնելու դրանք:
Կրկին շնորհակալ եմ հրավերի համար, հարգելի՛ պարոն նախագահ, եւ սիրով սպասում եմ Ձեզ Երեւանում: Շնորհակալություն»,-խոսքը եզրափակել է Ալեն Սիմոնյանը:

Председатель НС А.Симонян по приглашению спикера Меджлиса Исламской Республики Иран (ИРИ) Мохаммада Багера Галибафа находится с официальным визитом в Иране. 15 июня делегация во главе с А.Симоняном встретилась со спикером иранского парламента.
Выразив благодарность за встречу и знакомство, Председатель НС отметил, что это его первый визит в ИРИ, добавив, что взаимные посещения будут продолжены. Он пригласил своего коллегу с ответным визитом в Ереван.
А.Симонян проинформировал коллегу, что в декабре прошлого года в Ереване состоялись плодотворные обсуждения с парламентской группой дружбы Иран-Армения Меджлиса ИРИ, и их последовательный характер является важной основой для реализации совместных программ парламентов двух стран. В этом контексте спикер НС коснулся недавнего заседания Парламентской Ассамблеи Организации Договора о коллективной безопасности (ПА ОДКБ) в Ереване, на котором присутствовала также парламентская делегация ИРИ. Он отметил, что после заседания иранские парламентарии на встрече в НС обсудили вопросы двусторонней повестки.
Председатель Меджлиса приветствовал визит делегации во главе с Председателем НС в ИРИ, отметив, что повестка сегодняшней личной беседы должна быть в центре внимания армяно-иранских межпарламентских отношений. По его словам, на парламентском уровне предстоит сделать многое, в том числе в вопросах поощрения экономических связей, развития законодательного сотрудничества, создания и реформирования транспортной инфраструктуры. В его оценке, парламенты должны на законодательном уровне содействовать процессам открытия и создания инфраструктуры железнодорожного и автомобильного сообщения Иран-Армения.
Касаясь переговоров между Арменией и Азербайджаном, Мохаммад Багер Галибаф выразил свою позицию, подчеркнув сохранение территориальной целостности обоих государств и установление долгосрочного мира.
После двусторонней встречи состоялась пресс-конференция глав парламентов двух стран.
Председатель НС в ходе пресс-конференции со спикером Меджлиса Ирана Мохаммадом Багером Галибафом, в частности, отметил:
"Глубокоуважаемый г-н Галибаф,
Прежде всего, хотел бы поблагодарить Председателя Меджлиса Исламской Республики Иран Мохаммада Багера Галибафа, моего коллегу и доброго друга, за приглашение и теплый прием, продуктивные обсуждения и переговоры.
В ходе бесед с Председателем Галибафом в атмосфере дружбы и взаимного доверия мы выразили удовлетворение высоким уровнем армяно-иранских отношений и тесных межпарламентских связей. Подчеркнули, что наше партнерство основано на тысячелетней дружбе и добрососедстве, обоюдно выразили готовность углублять наше партнерство во всех направлениях.
Мы подробно обсудили региональные развития. Естественно, я коснулся недавней азербайджано-турецкой агрессии против Нагорного Карабаха и ее последствий.
Отметил, что после войны осталось множество гуманитарных вопросов, в частности возвращение военнопленных, сохранение армянских историко-культурных и духовных ценностей на территориях, оставшихся под азербайджанским контролем.
Посягательства Азербайджана на суверенную территорию РА ставят под угрозу наши усилия по обеспечению региональной стабильности и безопасности. В этом аспекте мы высоко ценим позицию Ирана в отношении территориальной целостности Армении и нерушимости ее границ.
Конечно, одной из важных тем нашей сегодняшней встречи были актуальные проблемы транспортного транзита и пути их преодоления. С глубокоуважаемым Председателем мы также говорили о продолжении и завершении наших совместных экономических программ.
Хотел бы еще раз отметить, что политические лидеры обеих стран, как подтвердил также г-н Председатель, привержены полноценному и партнерскому развитию и углублению наших отношений.
Вновь благодарю за приглашение, уважаемый г-н Председатель, и с нетерпением жду Вас в Ереване. Спасибо", - заключил А.Симонян.