2020 թ. հոկտեմբերի 8-ին Ադրբեջանի կողմից Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցու կրկնակի ռմբակոծության, դրա հետեւանքով եկեղեցու սրբապատկերների, ինչպես նաեւ եկեղեցու տարածքում գտնվող արձանների ու խաչքարերի ավերման փաստը Սանկտ Պետերբուրգում անցկացված ԱՊՀ անդամ պետությունների երիտասարդական միջխորհրդարանական ֆորումի ընթացքում բարձրաձայնել է ՀՀ պատվիրակության անդամ, ֆորումի զեկուցող, պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանը՝ հրավիրելով ԱՊՀ գործընկերների ուշադրությունը:
Պատգամավորը շեշտել է, որ ծայրահեղ մտահոգիչ է Ադրբեջանի կողմից եկեղեցու ճարտարապետական տեսքի փոփոխումը, որի միակ նպատակը հուշարձանի հայկական լինելու փաստի կոծկումն է:
Լիլիթ Մինասյանն անդրադարձ է կատարել ադրբեջանցիների կողմից Շուշի քաղաքի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու (Կանաչ ժամ) զանգակատունն ու գմբեթը հանցավոր դիտավորությամբ պայթեցնելուն, ինչպես նաեւ Հայրենական մեծ պատերազմի ժամանակ զոհված հայերի պատվին կանգնեցված հուշարձանները ոչնչացնելուն:
Նա շեշտել է, որ երկխոսության միջոցով փոխադարձ ատելության, ագրեսիայի, անհանդուրժողականության մթնոլորտի բացառումը պետք է դառնա այսօրվա երիտասարդության եւ ապագա սերունդների գլխավոր առաքելությունը:
Նշենք, որ հունիսի 9-10-ը Սանկտ Պետերբուրգում անցկացվում էր ԱՊՀ անդամ պետությունների երիտասարդական միջխորհրդարանական ֆորումը: Միջոցառումը կրում էր «Երիտասարդ խորհրդարանականներ՝ հայացք դեպի Համագործակցության ապագանե խորագիրը:
Ֆորումին, որը նվիրված էր Անկախ պետությունների համագործակցության 30-ամյակին եւ ԱՊՀ երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովի 10-ամյակին, Հայաստանի պատվիրակության կազմում մասնակցել են պատգամավորներ Լիլիթ Մինասյանը, Արեն Մկրտչյանը, Էմմա Պալյանը եւ Ազգային ժողովի աշխատակազմի երիտասարդ ներկայացուցիչներ:
Պատվիրակությունը մասնակցել է հետեւյալ թեմաներով կլոր-սեղան քննարկումներին. «Օրենսդրական գործունեության փաստացի ուղղություններն ու երիտասարդների իրավունքների ու շահերի ապահովումը», «Երիտասարդական հանրային դիվանագիտություն. միջտարածաշրջանային համագործակցություն եւ ԱՊՀ երկրների ընդհանուր շահեր», «Երիտասարդությունը եւ ռուսաց լեզուն. ԱՊՀ-ում ազգամիջյան հաղորդակցության լեզվի պահպանման եւ զարգացման մեթոդներ»:
Խորհրդարանականները Տավրիդյան պալատում մասնակցել են ԱՊՀ երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովի հերթական նիստին:
Նիստի օրակարգում գլխավոր թեման ԱՊՀ երկրներում երիտասարդության դերն էր մշակութային ժառանգության պահպանման եւ ժողովրդական արվեստի զարգացման գործում:

На состоявшегося в Санкт-Петербурге заседании Молодежного межпарламентского форума государств-членов СНГ член делегации РА, докладчик Л.Минасян привлекла внимание коллег по СНГ к факту двойного обстрела Азербайджаном 8 октября   2020 г. храма Св.Всеспасителя Казанчецоц, в результате которого уничтожены иконы, а также статуи и хачкары на территории арцахской церкви.
Депутат подчеркнула, что крайнюю озабоченность вызывает изменение Азербайджаном архитектурного облика церкви, единственная цель которого – скрыть армянское происхождение памятника.
Л.Минасян коснулась также преднамеренного преступного подрыва колокольни и купола церкви Св.Ованеса Мкртича (“Зеленый храм”) в Шуши, а также разрушения памятников в Арцахе, воздвигнутых в честь армян, погибших в годы Великой Отечественной войны.
Она подчеркнула, что устранение атмосферы взаимной ненависти, агрессии и нетерпимости путем диалога должно стать главной миссией сегодняшней молодежи и будущих поколений.
9-10 июня в Санкт-Петербурге прошел Молодежный межпарламентский форум СНГ под девизом “Молодые парламентарии: взгляд в будущее Сотрудничества”.
В форуме, посвященном 30-летию СНГ и 10-летию Молодежной МПА СНГ, приняли участие депутаты НС Л.Минасян, А.Мкртчян, Э.Палян, а также молодые сотрудники Аппарата НС.
Делегация приняла участие в круглых столах на темы “Конкретные направления законодательной деятельности и обеспечения прав и интересов молодежи”, “Молодежная общественная дипломатия: межрегиональное сотрудничество и общие интересы стран СНГ”, “Молодежь и русский язык: методы сохранения и развития языка межнационального общения в СНГ”.
Парламентарии приняли участие в очередном заседании Молодежной МПА СНГ в Таврическом дворце.
Главная тема повестки дня – роль   молодежи стран СНГ в сохранении культурного наследия и развитии народного творчества.