Դատական օրենսգիրքը, հատկապես` 2020 թ. մարտի 25-ի փոփոխություններով, էականորեն բարելավել է կարգապահական պատասխանատվության կարգավորումները, սակայն առկա է կարգապահական պատասխանատվության ինստիտուտի կատարելագործման անհրաժեշտություն, հատկապես` մարդու իրավունքների հիմնարար խախտումների դեպքում դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու համատեքստում:
Ուստի, դատական իշխանության հեղինակությունը բարձրացնելու, անկախության եւ անաչառության վերաբերյալ հանրության վստահությունն առավել ամրապնդելու նպատակով Կառավարությունը հանդես է եկել օրենսդրական նախաձեռնությամբ, որով նախատեսվում է ներդնել մարդու իրավունքների եւ ազատությունների հիմնարար խախտումների հանգեցրած դատավորներին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու արդյունավետ մեխանիզմներ:
««ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին»  օրենքի նախագիծն ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հունիսի 13-ի նիստում ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանը:
Փոխնախարարի խոսքով` նախագիծը ներկայացվել է Վենետիկի հանձնաժողովին, եւ  վերջինիս կարծիքից հետո էականորեն լրամշակվել է` սահմանելով այլ կառուցակարգ:
Մասնավորապես, նախագծով հստակեցվել է, որ այն դեպքում, երբ դատավորի կողմից արդարադատություն իրականացնելիս թույլ տրված խախտումը հայտնաբերվել է ՄԻԵԴ վճռի ուսումնասիրության արդյունքում, ապա այդ հիմքով կարգապահական վարույթ կարող է հարուցվել խախտումը հայտնաբերելուց հետո` 1 տարվա ժամկետում:
Նախատեսվել է նաեւ, որ վերոնշյալ դեպքում կարգապահական վարույթ չի կարող հարուցվել, եթե ՄԻԵԴ-ի վճռի ուժի մեջ մտնելուց հետո անցել է 15 տարի:
Հանձնաժողովի անդամների կարծիքով` ներկայացված նախագծում կան դրույթներ, որոնք կիրառման փուլում կարող են լինել խնդրահարույց: Պատգամավորները ներկայացրել են առաջարկներ, որոնց կանդրադառնան առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում:
Հարակից զեկուցող Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արթուր Դավթյանի խոսքով` նախագծով ակնկալվում է ունենալ Դատական իշխանության որակի բարձրացում: «Դատավորները դատական ակտերը կայացնելիս էլ ավելի աչալուրջ կլինեն, որ դատավարական խախտումներ չանեն, որոնք հետագայում կարող են դառնալ դատավորի պաշտոնից իրենց ազատման հիմքը»,- նշել է նա:
Այնուհետեւ երկրորդ ընթերցմամբ հանձնաժողովը քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել ««Դատախազության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», Հայաստանի Հանրապետության քրեակատարողական օրենսգիրք, ««Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերին:

Судебный кодекс, особенно с поправками от 25 марта 2020 г., значительно улучшил регулирование дисциплинарной ответственности, но есть необходимость в совершенствовании института дисциплинарной ответственности, особенно в контексте привлечения судьи к дисциплинарной ответственности в случае нарушений основных прав и свобод человека.
Поэтому для повышения авторитета судебной власти, дальнейшего укрепления доверия общества к независимости и беспристрастности правительство выступило с законодательной инициативой по внедрению действенных механизмов привлечения к дисциплинарной ответственности судей, допустивших принципиальные нарушения прав и свобод человека.
13 июня заместитель министра юстиции Г.Минасян представил на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам проект закона о внесении изменений и дополнений в Судебный кодекс РА.
По словам замминистра, проект был выслан Венецианской комиссии, и после заключения последней в него внесены существенные поправки, определившие иную структуру.
В частности, в проекте уточняется, что если нарушение, допущенное судьей при отправлении правосудия, будет установлено в результате рассмотрения постановления ЕСПЧ, дисциплинарное производство может быть возбуждено на этом основании в течение одного года с момента установления судом нарушения.
Предусматривается также, что в вышеуказанном случае дисциплинарное производство не может быть возбуждено, если с момента вступления в силу решения ЕСПЧ прошло 15 лет.
По мнению членов комиссии, в представленном проекте есть положения, которые могут вызвать проблемы на этапе реализации. Депутаты внесли предложения, которые будут рассмотрены в период с первого по второе чтения.
По словам члена Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам А.Давтяна, ожидается, что законопроект улучшит качество судебной власти. “Судьи будут бдительнее при вынесении судебных актов, чтобы не допустить процессуальных нарушений, которые впоследствии могут стать основанием для их увольнения с должности судьи”, - отметил он.
Затем во втором чтении комиссия обсудила и дала положительное заключение проектам о внесении поправок в законы “О прокуратуре”, “Об основах администрирования и административного производства”, Уголовно-исполнительный кодекс РА.