2021թ. Էկոնոմիկայի նախարարության գյուղատնտեսական ծրագրերի համար ճշգրտված տարեկան բյուջեն կազմել է 26 մլրդ 216 մլն 114 հազար դրամ, կատարողականը եղել է 95,38 տոկոս: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների հունիսի 3-ի համատեղ նիստում:
Գյուղատնտեսական համախառն արտադրանքը հաշվետու տարում կազմել է 933 մլրդ դրամ: Գյուղատնտեսական ՀՆԱ-ն նվազել է 1,1 տոկոսով: Վահան Քերոբյանի պարզաբանմամբ` այս ցուցանիշի համար նպաստող գործոն է հանդիսացել սակավաջրությունը:
Զեկուցողն անդրադարձել է հաջողությամբ իրականացված գյուղատնտեսության արդիականացման ծրագրերին: Նրա խոսքով` գյուղատնտեսությունում գլխավոր մարտահրավերն է գյուղատնտեսության խոշորացումն ու արտադրողականության ավելացումը:
Վահան Քերոբյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, պարզաբանումներ է ներկայացրել հաշվետու տարում խաղողի մթերման հետ կապված խնդիրների, 2022 թ. կանխատեսվող իրավիճակի վերաբերյալ: Անդրադարձ է կատարվել Լարսի անցակետում բեռնափոխադրումներին առնչվող հարցերին եւ լուծման հնարավոր ուղիներին:

Скорректированный годовой бюджет 2021 г. по сельскохозяйственным программам Минэкономики составил 26 млрд 216 млн 114 тыс драмов, исполнение 95,38%. Об этом сообщил министр экономики РА В.Керобян 3 июня на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
Валовая продукция сельского хозяйства в отчетном году составила 933 млрд драмов. ВВП сельского хозяйства снизился на 1,1%. По Керобяну, этому показателю способствовала нехватка поливной воды.
Докладчик коснулся успешно реализуемых программ модернизации сельского хозяйства. По его словам, основной задачей в сфере является расширение сельского хозяйства и повышение производительности.
В.Керобян ответил на вопросы депутатов, дал разъяснения по вопросам, связанным с закупкой винограда в отчетном году, прогнозируемой ситуацией в 2022 г. Затронуты проблемы грузоперевозок через КПП “Верхний Ларс” и пути возможных решений.